Dubai - hea teada
Aeg: Kuni 28. märtsini on kell Dubais 2 tundi rohkem kui Eestis. Dubais ei ole suveaega, seega on ajavahe 28. märtsist kuni 31. oktoobrini vaid tund.
Raha: Emiraatide rahaühik on dirhem. 1 USD = 3,65 dirhemit, 1 EUR = 4,35 dirhemit (august 2005). Dirhemeid vahetatakse ka Eestis, 1 dirhem = 3,65 EEK. AÜE`s aktsepteeritakse rahvusvahelisi krediitkaarte, paljudes kauplustes saab tasuda ka deebetkaardiga. ATM sularaha-automaadid on pankades, tänavatel ja ostukeskustes.
Ostud: Riigi külastajatele on olemas veel üks meeldiv puhkuse eripära, nimelt - haarav shopping eksootilistel araabia turgudel ja hiiglaslikes kaubanduskeskustes. Iga aasta toimuvad siin kuulsad kaubandulikud laadad. Iga üritus on suguluses võrratu karnevaliga ning oma pöörast armastust shopping vastu Te võite kooskõlastada värviküllaste vaatepiltide nautimisega. Kõige parem aeg ostudeks - jaanuar, sest siis toimub Dubai Kaubanduslik festival. Festivali ajal müüvad tuhanded kaupmehed oma kaupa suurte allahindlustega. Iga päev festivali programmis lülitub muljetavaldav ilutulestik, kontserdid, tantsud, loositakse kingitusi, šou vee peal ja suur hulk esinemisi. Shoppingu keskuseks on tunnistatud Deir (Dubai): Nasser Skver, Murshid Turg, Golden Suk. Siin on lihtne kaubelda, selleparast võite julgelt vähendada esialgset hinda 2 korda, nii et tulemuseks Te saate reaalse summa. Nendele kes soovivad saada eliitseid riideid ja jalanõud, soovitame külastada kaubandus keskus City Centre, Bur Juman Centre, Al Ghurair Centre, Walf Shopping Mall, Lamcy Plaza (koik Dubais), Shjard poed asuvad Al Wahada Street tänaval. Pöörake tahelepanu ka sellele, et paljudes hotellides on spetsiaalsed bussid, mis viivad turiste kauabanduskeskustesse.
Jootraha: Rahvusvahelise kombe kohaselt on ka Dubais kombeks head teenust ja teenindamist ära märkida 10% jootrahaga. Mõnes restoranis lisatakse jootraha automaatselt arvele, sellisel juhul on märkus lisatud menüüsse – eraldi jootraha pole vaja maksta. Ekskursioonide puhul on heaks tavaks jätta bussijuhil 3-5 Dh toa/perekonna peale.
Toll: Keelatud sissevedu on trüki ja videotooted erootika harakteriga ning seda, mis võiks solvata muslamite religiooseid tundeid ja omaksvõtmisi, kui vaenulik suhtumine riigi vastu. Eelkõige see puudutab ajakirju või videokasette, mis sisaldavad isegi kõige süütumatuid elimente erootikat. Rangelt kontrollitakse alkohoolsete jookide sissevedu (2l. veini, 2l. kanget alkohoolset jooki, aga Sharjahisse - ainult 1 pudel emba kumba), tubakatooteid (2000 sigarette või 400 sigarit või 2kg tubakat), parfüümi ja lõhanvesi (150 g). AÜE elanikele on alkohoolsete jookide sissevedu keelatud. Narkootikumite ja relvade sissevedu keelatud. Isegi sõltumatult narkootikumide kasutamise asukohast, kui meditsiini ekpertiisi tulemusena leidub narkootikumide jälgi AÜE territooriumil, ütleme kui peetakse kinni purjus oleku pärast, siis kohtuotsus tuuakse välja nii purjus oleku pärast, kui ka narkootikumide tarvitamise eest. Ametlikult alkohoolseid jooke pakkutakse ainult restoranides ja lennujaamas ning hotelli baarides (pudel õlu maksab umbes 3 USD). Iga valuuta sisse- ja väljavedu on piiramatu.
Alkohol: Kuna tegemist on islamimaaga, saab alkohoolseid jooke osta vaid hotellibaarist või ööklubist, alkohol on kallis. Dubai lennujaamas saab peale saabumist alkohoolseid jooke osta Duty-free poest. Sharjah on täielikult alkoholivaba emiraat, kaasatoodud vägijooke saab tarbida vaid hotellitoas. NB! Avalikes kohtades (tänavatel, parkides) on alkoholi tarbimine keelatud. Purjuspäi pole soovitav ringi luusida. Pea kõikjal jälgib korrareegleid kombluspolitsei.
Autorent: Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, vajalik on rahvusvaheline juhiluba. AÜE-s on esindatud rahvusvahelised autorendifirmad, kliimaseadmega väikeauto rendihind algab 45 USA dollarist päevas, lisandub kindlustus USD 12. Bensiiniliiter maksab 1,75 dirhemit. Kütusehinna muutudes maailmaturul muutub ka bensiini hind AÜE-s. Tänavatel ja maanteedel liikluspolitseid ei kohta - kõikjal on valvekaamerad. Kiiruse ületamise, sõidu ajal mobiiltelefoniga rääkimise ja muude rikkumiste korral on trahvid kopsakad - arve saate rendiautot tagastades. Parkimine Dubai südalinnas maksab olenevalt piirkonnast 1-3 AED / tund.
Takso: Tänapaeval on Dubais kaks liiki taksosid - taksod ilma mõõturita ja "Dubai Transport" kompanii taksod, milles on seatud mõõturid. Viimases makstakse sõidu alustamise eest 2 dirhemit ja siis iga kilomeetri eest 1 dirhem.Taksodes, milles puuduvad mõõturid, on kasulik kohe hind kokku leppida. Minimaalne takso sõit maksab 5 dirhemit.
Rahvuslikud eripärad: Naiste riided peavad olema vabad, ruumikad. Mehi tervitatakse kerge kummardusega, mitte käe surumisega. Abielu naisi ei tohi võtta käe alla. Araablase maja sisse ei tohi minna jalanõudes. Kui peremees läheb Teie eest ja läheb jalanõudes, siis see keel ei kehti. Araablased on väga pika vihaga ja kättemaksuhimulised. Kättemaks on suguvõsa ehitatud kunst. Kättemaks võib olla isegi 10. aasta pärast. Toitu ja jooke tuleb anda ja võtta parema käega. Kui kahvlid puuduvad, siis tuleb loputada veega parem käsi ja võtta toit näppuotstega. Kategooriliselt ei soovita pakkuda kohalikele elanikele alkohoolseid jooke kui kingitust või suveniir. Ei tohi käija palvetajate ees.Ramadaania ajal ärge sööge, ärge jooge ja ärge närige nätsu tänavatel ja avalikes kohtades kuni päikese loojanguni. Ramadaan - muslamite paastumise kuu ja traditsioonide mitteaustamise eest võib saada trahvi või isegi vangi karistuse. Muslamite maas on vajalik rakendada oma partneriga vastastikust mõistmist.Kohtumine algab käesurumisega ning kindlasti on vaja vaadata oma partneri silmadesse. Tervituse ajal ei tohi teises käes hoida sigaretti voi hoida käed taskus. Vestlust alustatakse alati küsimusest enesetunde ja pereliikmete tervises kohta. Selle riigi kodanikid ei kiirusta,ei armasta riskida. Ettevõtjad valdavad suureparaselt ingliskeelt, selles keeles vormistatakse ka kõik dokumendid.
Ramadaan: Ramadaani ajal on restoranid päeva ajal suletud. Hotellides on päeval tavaliselt avatud vaid üks restoran, baaride lahtiolekuajad on piiratud. Ramadaani ajal ei tohi päiksetõusust loojanguni avalikus kohas süüa, juua ega suitsetada. Kaubanduskeskused ja poed avatakse tavapärasest paar tundi hiljem, need on lahti hilisööni. Ekskursiooniprogrammis võib olla muudatusi.
Rannad: Dubais on kaks avalikku liivaranda: Al Mamzar (umbes 7 km Dubai keskusest) ning Jumeirah Beach (15 km Dubai keskusest). Al Mamzar`i avalikus rannas rannatoole ega päikesevarje ei ole. Sissepääs tasulisse randa maksab 5 dirhemit. Jumeirah Beach avalikus rannas saab rannatoole ja päikesevarje tasu eest rentida, rohkem privaatsust pakub tasuline Jumeirah Beach Park rand (sissepääs 5 dirhemit). Jumeirah Beach`i tasulises rannas on restoran, Al Mamzar`i tasulises rannas saab osta suupisteid. Enamikust linnahotellidest käib iga päev tasuta buss Al Mamzar`i või Jumeirah Beach` randa. Buss väljub hotellist tavaliselt kell 9 hommikul, tagasi hotelli kell 12 või 13. Rannas tuleb kasutada isiklikku rannarätti, hotellide rätikuid ei saa kaasa võtta. Rannahotellidel on enamasti privaatne rand, kus rannatoolid ning päikesevarjud on hotelli külalistele tasuta. Alkohoolseid jooke tohib juua vaid hotellide privaatrandades (v.a. hotellid alkoholivabas emiraadis Sharjah`s).
Pildistamine: Kohalike naiste pildistamist peetakse ebasündaks ja ka meestelt on heaks kombeks luba küsida. Naiste pildistamist loetakse solvanguks ja selle eest võidakse maalt välja saata. Pildistada ei tohi sõjaväelisi objekte, šeigi paleed, politseid (tuleb luba küsida).
Riietumine: Dubais ollakse turistide riietuse suhtes vabameelsemad kui teistes araabiariikides. Ehkki pea kõik on lubatud, tuleks siiski hoiduda kohalike elanike tundeid ja kombeid solvavatest sügavalt dekolteeritud kleitidest, liiga lühikestest seelikutest ja liibuvatest pükstest. Rannas ja basseini ääres on ujumisriided normaalsed, hotellide restoranidesse nendega minna ei sobi. Topless on siiski välistatud.Kohaliku sündsustunde piir on põlved ja küünarnukid. NB! Restoranid ja ööklubid eeldavad külastajatelt pidulikumat riietust. Lühikestes pükstes, teksastes ja spordijalatsites üldjuhul restorani ei pääse.
Reisidokumendid ja riiki sisenemine:
Alates 22.03.2014 saavad Eesti kodanikud Araabia Ühendemiraatide tasuta külastusviisa (visit visa) taotleda Araabia Ühendemiraatide piiripunktides. Reisidokument peab kehtima 6 kuud peale kavandatava reisi lõppemist.
Reisile on vaja kaasa võtta:
1. Pass, kehtivusega vähemalt 6 kuud peale reisilt saabumist.
2. Reisivoucheri ja lennupiletid, reisikindlustuse.
3. Lastele, kellel on vanematest erinev perekonnanimi on vajalik esitada sünnitunnistus (tõlgituna inglise keelde).
Araabia Ühendemiraatide turismiviisa on 1 kordseks sisenemiseks, kohalolekuga riigis 30 päeva. Viisa ise on kehtiv 60 päeva väljastamise hetkest. Kui turist viibib Araabia Ühendemiraatides rohkem kui 15 päeva, siis järgmise viisataotluse saab sisse anda alles 1 kuu peale reisi lõppu. Vastavalt Araabia Ühendemiraatide kehtivale seadusele teeb lõpliku otsuse turisti piiri ületamise kohta piiriametnik piiril. Juhul kui turisti ei lubata üle piiri ei tagastata paketireisi ega viisa eest tasutud summat.
NB! Eesti Välismaalase passiga ehk nn. "Halli passiga" Araabia Ühendemiraatidesse viisat vormistada ei ole võimalik.
Vene kodanikel on vajalik viisa ette vormistada, elektroonilise viisa vormistamiseks vajalikud dokumendid
on vaja saata e-mailile viisa@teztour.ee:
1. värviline koopia leheküljest passist, kus on pilt ja andmed (jpg.formaadis, mitte suurem kui 500 Kb); passi kehtivus peab olema vähemalt 6 kuud riiki sisenemisel.
2. värviline foto (jpg. formaat, mitte suurem kui 500 Kb)
3. lastele, kellel on vanematest erinev perekonnanimi vajalik esitada sünnitunnistus (tõlgituna inglise keelde).
Viisa vormistamise tasu: 65 Eur. Elektrooniline viisa saadetakse reisibüroo e-mailile. Vastavalt Araabia Ühendemiraatide kehtivale seadusele teeb lõpliku otsuse turisti piiri ületamise kohta piiriametnik piiril. Juhul kui turisti ei lubata üle piiri reisi- ja viisatasu ei tagastata.
Soovitame viisadokumendid saata võimalikult varakult juhul kui:
- reisib üksik vallaline naisterahvas noorem kui 30 aastat;
- reisib abielus naisterahvas, noorem kui 30 aastat, kellel on abikaasast või saatjast erinev perekonnanimi.
- reisivad lapsed, kellel on vanemast erinev perekonnanimi.
Lugege ka Eesti Välisministeeriumi infolehte SIIT