Araabia Ühendemiraadid

 

Dubai
Dubai on üks vabameelsemaid emiraate Araabia Ühendemiraatides, mis iga aastaga muutub turistide seas üha populaarsemaks. Pole ka midagi imestada, sest Dubai on segu araabia eksootilisest kultuurist ja modernsest läänelikust elustiilist, mis areneb iga päevaga. Dubais on midagi igaühele - pikad ja kaunid liivarannad, eksootilised restoranid, luksuslikud rannahotellid, põnev ööelu, meeliköitvad safarid kõrbes ning soodsaid kauplemisvõimalusi pakkuvad kullaturud. Siin asuvad maailmaklassi kuuluvad golfiväljakud, hobuste võidukihutamise rajad, tenniseväljakud jpm. Purjelauasõbrad saavad lisaks laineharjadele ka liivadüünidel oma oskusi proovida ja veespordifännid saavad snorgeldada, sukelduda, purjetada, süvavee kalapüüki harrastada jpm. Dubais asub ka suusakeskus, mille pindala on 3000 ruutmeetrit ja kus saab suusatada 5-l erineva pikkuse ja raskusastmega rajal.

Kuigi seoses grandioossete projektidega, nagu tehissaared Palm Islands ja The World, peetakse Dubaid tulevikulinnaks, ei puudu siin ka Dubai linnamuuseum või Hatta Treki 16 saj. pärinev kindlus. Mainimata ei saa jätta ka selliseid kuulsaid ehitisi nagu: Burj Al Arabi purjekujuline 321 m kõrgune 7-tärni hotell; Emirates Towers, Dubai World Trade Center jne.

Ülimat luksust demonstreerivad igal sammul ka kohalikud elanikud - rikkad araablased kannavad au ja väärikusega heast materjalist kuubesid – disdashasid ja peakatteid – gutrahisid. Räägivad kallite mobiiltelefonidega ja sõidavad uusimate luksusautodega.

Iga aasta jaanuaris vallutab Dubai üle maailma tuntud Shopping Festival. Iga maa on esindatud oma paviljoniga, kus pakutakse just sellele riigile omaseid kaupu, sööke ja kultuuriprogrammi. Just nagu sellest veel küll ei oleks, algab märtsis Dubai Summer Surprise, mis pakub soodushindu märtsist suve lõpuni. Kõrvuti kallite kaubamäkidega, mille hinnad on fikseeritud, võib leida palju erinevaid ülisoodsa hinnaga kaupu, mille hinnad sõltuvad vaid iseenda kauplemisoskusest.

Inimesed, kes arvavad, et linnahotellides peatujatel puudub võimalus lõõgastavaks rannapuhkuseks, eksivad täielikult. Igal hommikul viivad hotellide bussid oma kliendid tasuta erinevatesse hea tasemega avalikesse randadesse, kus ka kõige nõudlikum klient kindlasti rahule jääb. Samuti on kõikidel linnahotellidel olmas oma bassein hotellikatusel ja sealne vesi on reeglina tõeliselt soe.

Dubai ei ole unustanud ka oma kõige väiksemaid sõpru: Wild Wadi ja SplashLand ootavad teid oma vetevoogudesse. Dubai hotellid on lapsesõbralikud.

Erinevalt paljudest teistest riikidest on taksosõit Dubais väga odav ja hinnad täpselt fikseeritud. Jääb mulje, nagu oleks iga kolmas tänaval liikuv masin takso ja odava hinna tõttu kaob igasugune viitsimine jala liikuda.

Jumeirah
Puhkeala ja kõige mainekamate rannakuurortide keskus Dubais. Siin saab imetleda kuulsat purjekujulist hotelli Burj Al Arabi, jalutada mööda Souk Madinat’ kaubandus- ja meelelahutuskeskust, kus on suur hulk kauplusi, restorane ja kohvikuid, külastada Jumeirah’ mošeed – Araabia arhitektuuri klassikalist näidet. Linna hotellis peatujad saavad takso või ühistranspordiga sõita hooldatud munitsipaalranda – Jumeirah Beach Parki. Lahe sile pind on ideaalne paik kõikide veespordialade harrastamiseks – surfamiseks, skuutriga või veesuuskadel sõitmiseks. Jumeirah’s asuvas kuulsas veepargis Wild Wadi on atraktsioone nii täiskasvanutele kui lastele. Lahe suudmes laiub imepärane tehissaar Palm Jumeirah, mille „harudel“ asuvad elamumassiivid ja viietärnilised kuurordid. Siin paikneb ka uus, tehnika viimase sõna järgi sisustatud veepark Aquaventure. Dubai Marina on üks moodsamaid jahisadamaid maailmas. 21. sajandi alguses hakati siin ehitama pilvelõhkujaid, millest ühes tapeti hiljem Sulim Jamadajev. Praegu rajatakse selles piirkonnas trammiliini, siin asub kaubamaja Marina Mall ja 2 metroojaama selle erinevates otstes: Dubai Marina ja Jumeirah Lake Towers. Ala piiril asub Knowledge Village ja tehissaar Palm Jumeirah. Maabumissild on täielikult tehislik, ehituse lõppemisel hakkab siin kõrguma üle 200 pilvelõhkuja, sh ületab mitme hoone kõrgus 300 meetrit. Nende seas on Dubai Torch, torn Infiniti, Princess Tower jt. Eeldatakse, et sellest saab suurim inimkätega ehitatud maabumissild.

Abu Dhabi
Araabia Ühendemiraatide pealinn, riigi poliitiline ja halduskeskus ning presidendi residents. Emiraadi Abu Dhabi territoorium moodustab üle 70% Araabia Ühendemiraatide üldpindalast, 95% riigi naftavarudest kuulub Abu Dhabile. Emiraadi koosseisu kuulub ka 200 Araabia poolsaart ääristavat saart ja linn-oaas Al Ain. Linnale pandi alus 1760. aastal mageveeallika lähedal, mille juurde viis jahimehi end jälitamise eest päästa püüdnud gasell. Loomale kingiti elu, aga siia rajatud asundus sai nimeks Abu Dhabi, mis araabia keelest tõlgituna tähendab „gaselli isa“.

Fujairah
Emiraat asub India ookeani kaldal. Suurema osa territooriumist katavad Hadjari kõrgekaljulised mäed, mis vahelduvad kaunite orgudega. Sügavad kuristikud ja liivarannad muudavad Fujairah’ turistide jaoks väga ligitõmbavaks. Korallrahud ja puhas meri meelitavad igal aastal allveeujumise huvilisi kogu maailmast emiraadi rahvusvahelistesse allveeujumise keskustesse. Rida luksuslikke Fujairah’ rannakuurorte asub rannajoonel, linnakärast eemal – Dibbu ja Korfakkani vahel. Nende hotellide külastajatele pakutakse ekskursioone maalilisse Musandami – fjordide maale, mis kuulub Omaani sultanaadile. Fujairah’ hotellid sobivad neile, kes tõeliselt armastavad loodust, eraldatust ja rahulikku perepuhkust.

Sharjah
Suuruselt kolmas AÜE koosseisu kuuluvast seitsmest emiraadist ja ainuke, mis paikneb korraga kahel rannikul. Pärsia lahe kaldal asub emiraadi pealinn Sharjah, kuid India ookeani ääres paiknevad asulad Kalba, Khor Fakkan ja Daba El Hassan. Sharjah piirneb Dubai, Ajmani ja Fujairah’ga. Emiraadi maastik varieerub piiritutest maaliliste roheliste oaasidega oranžidest kõrbetest kuni rannikuala mäeahelikeni. Sharjah’ Pärsia lahe rannikul paiknevad rannakuurordid.

Ras al-Khaymah
Kõige põhjapoolsem seitsmest emiraadist – laiub piki Pärsia lahte Omaani piirini, mis kulgeb piki mäeahelikku. Ras al-Khaymah’ emiraati sissesõidul avanevad vaated suurte veehoidlatega palmisaludele, puhtale mereveele ja suurejoonelistele Hajari mägedele. Piki Ras al-Khayma’ rannikuala paiknevad luksuslikud rannakuurordid. Emiraadi kaguosas, mägises paigas Khatis, avastati kuumaveeallikad ja nüüd külastavad tuhanded turistid vesiravikuurorti Khatt Springs, et nautida ravivanne ja tervist parandada.

Ajman
Emiraatidest väikseim(265km²) ja asub 30. minuti kaugusel Dubai lennujaamast. Emiraat on tuntud oma mineraalveeallikate poolest ning varustab joogiveega kõiki Pärsia lahe maid.
Need, kes on kaasaegse elu kiiretest rütmidest väsinud, oskavad hinnata Ajmani puhtaid randu ning leiavad siit, tsivilisatsiooni kärast eemal, pelgupaiga ja rahu. Ajman on U-kujulise lahe kaldale. Kunagi oli Ajman kuulus ka kui pärlipüügi ja laevaehituspiirkond. Nüüd, kus pärlipüük ei ole enam Ajmani majanduselu alus, on kohalik laevaehitus ikka veel märkimisväärne ja siin ehitatakse endiselt araabia ühemastilisi purjekaid dausid. Neid kergeid, kuid tugevaid paate tehakse Indiast imporditud tiikpuust, kasutades vanu traditsioonilisi tehnoloogiaid, jooniseid ja tööriistu.
90. aastate alguses hakati Ajmani laevaehituses kasutama klaaskangast ja tootma ka mootorpaate. Laevatehas on sedavõrd tuntud, et tellijad sõidavad kohale ka teistest araabia maadest, et tellida kala- ja lõbusõidulaevu. Eriti meeldib dausõit Ühendemiraatidesse puhkama sõitnud arvukatele turistidele. Ajmani vaatamisväärsusteks on muidugi ka nelinurkne valvetorn ja tohutu kindlus linna südames. Kindluses on avatud ajaloomuuseum, kohe selle kõrval asub šeigi palee. Ajman on tuntud ka oma mineraalveeallikate poolest, see pisike varustab joogiveega kõiki Pärsia lahe maid. Parima puhkuse veedavad Ajmanis need, kes linnakärast tüdinuna soovivad suhelda loodusega ja nautida aja aeglast kulgu nagu see oli palju sajandeid tagasi.
Eksootikahuvilistele pakuvad põnevust selle emiraadi kõrbetes korraldatavad kaamelivõidusõidud.