Austria, Saalbach ja Hinterglemm

Lummavad mägikülad Saalbach ja Hinterglemm asuvad maalilises Glemmthali orus teineteisest 4 km kaugusel. Koos Leogangiga moodustavad nad Austria ühe suurima spordipiirkonna, mida nimetatakse “Suusatsirkuseks”.  Suurepäraste suusatrasside hea paigutus ja omavaheline ühendatus teeb temast ülipopulaarse kuurordi kõikide mäesuusahuviliste seas algajatest professionaalideni. Lumikate on garanteeritud detsembri lõpust märtsi lõpuni. Tippude kõrgused on 1003-2100 meetrit. Ekspertide hinnangul on Saalbach-Hinterglemmi “Suusatsirkus” unikaalne ja universaalne kuurort, mis väljendub ka selles, et just seal leiavad aset tähtsamad mäesuusatamise võistlused, sealhulgas maailmakarika meistrivõistlused.

“Suusatsirkus” hõlmab kümmekond suusatamise tsooni, mille alla kuulub 200 km jagu suusatrasse igale maitsele: ekstreemsed, tasased ja laiad, päikesepaistelised lõunapoolsetel nõlvadel ja varjulised põhjapoolsetel. Piirkonnas on 90 km ulatuses pikki “siniseid” laskuvaid radasid ja 95 km ulatuses põnevaid “punaseid” radasid. Algajaid suusatajaid ja lastega peresid ootavad lõunanõlvadel asuvad Wildenkarkogel, Bern ja Reiterkogel. Professionaalide seas on populaarsed 15 km ulatuses kulgevad Schattbergi ja Zwölferkogeli mägede “mustad” trassid. Carving-suusatamise ja künkliku laskumise huvilistele sobivad Leogangi rajad. Kõige pikem, 7 km pikkune Schattberg Ost-Jauseralmi trass sobib algajatele suusatajatele. Valgustatud laskuvad rajad õhtuseks suusatamiseks asuvad Hinterglemmis ja Leogangis, maailmameistrite trassid asuvad Zwölferkogelil ja Bernkogelil.

 Kõikjal suusatamise alal võib leida top spot’e, mis kujutavad endast spetsiaalseid laskumiskohti vabastiili suusatamiseks, slaalomiks ja lumelauasõiduks. Viimastele on “Suusatsirkuses” avatud 12 km pikkune trass ja neli tõstukit. Saalbachis on ka maailma spordistandarditele vastav half pipe, Bernkogelil 80 m ja Turmwiesel 30 m.

Hinterglemmis asub valgustusega suusapark. Murdmaasuusatamise harrastajaile on avatud 43 km ulatuses trassi. “Suusatsirkuse” üks peamisi väärtusi on efektiivne tõstukite süsteem, mis ühendab omavahel kõiki suusatamise tsoone ja millele Austrias ei ole võrdväärset. Ida-Schattbergi mäel (2020 m) puhkajaid teenindavad 100-kohalised vagunid, mis sõidavad mööda riigi suurimat köisraudteed. Lisanduvad madalamal asuvad jaamad, mis kõik asuvad hotellide läheduses. Köisraudteetransport on korraldatud sedavõrd mugavalt, et Saalbach-Hinterglemm-Leogangi piirkonna suusatajad ei pea kunagi aega raiskama järjekordades seismisele.

“Suusatsirkuses” leiavad aset ka mitmesugused huvitavad üritused. Talvehooajal algavad “Lõputu lõbu” loosungi all Saabach-Hinterglemm-Leogangi areenil pidustused, mille ajal kõik soovijad saavad tasuta proovida uute suuskade ja lumelaudade mudeleid ning pärast mida leiavad aset peod ja vabaõhukontserdid. Igal aastal toimuvad Hinterglemmi keskuses keerulisel marsruudil publiku juuresolekul Swatch-Snow-Mobile mootorsaanivõistlused, kus osalevad kuulsused. Saalbachis leiab aset legendaarne “Rave On Snow” vaatemäng, kus mitukümmend diskorit 48 tunni jooksul rahvast elektroonilise muusikaga lõbustavad. Rahvusvahelise maratoni “Mountain Attack” ajal vallutavad osalejad suuskadel kuus mäetippu. “Suusatsirkuse” üritusterohke hooaja lõpetab rahvamuusikafestival Musikanten Ski WM.

Peale selle on võimalik piirkonnas tegeleda laia valiku muude spordialadega. Puhkajaiele on avatud liuväljad, tenniseväljakud, keeglisaalid ja kelgurajad. Rahu ja romantika otsijaile sobivad öised rongkäigud tõrvikutega, sõit hoburakendiga saanis ja jalutuskäigud maalilistel lumest puhastatud radadel, mis kulgevad 80 km ulatuses.
Õhtuti kuurortides elu seisma ei jää. Kohalikes baarides, diskoteekides ja klubides leiab meelelahutust hiliste öötundideni.

Piirkond täidab kõik suusatajate ja lumelaudurite unistused oma pehme lumega kaetud mäenõlvade, maailma meistriklassi “mustade” laskumiste, slaalomi, küngaslaskumise ja carving-suusatamise võimalustega. “Suusatsirkus” ei hiilga siiski vaid peadpööritavate spordielamuste pakkumisega. Laitmatu teenindus, erisugused puhkuse- ja meelelahutusprogrammid ning eht-austria lummus teevad nendest kuurortidest maagilise ajaveetmise koha.

 Saalbach arvudes:
 Kõrgus merepinnast – 1003 m
 Kõrgeim filmiplatvorm – 2100 m
 Lifte – 63
 Rajakilomeetreid – 180
 Musti radasid – 5
 Punaseid radasid – 33
 Siniseid radasid – 24
 Pikim laskumine – 7 km
 Mägikohvikuid – 16
 Murdmaaradasid – 16 km
 Restorane – 20
 Diskoteeke – 6
 Liuvälju – 1

 Plussid:
 + väga elav ööelu
 + nii Saalbachi kui Hinterglemmi peatänavad on autovabad
 + palju mägikohvikuid ja –restorane
 + päikeselised mäenõlvad
 + suur kunstlume tehnika ja suurepärane rajahooldus
 Miinused:
 - öösiti võib olla väga lärmakas

After-ski:
Saalbachi kõrval mäejalamil asuv Hinterhagalmi pubi
Küla keskuses asuv asuv pubi Castello
Hea köögiga restoranid Bärenbachhof, Peters ja Pip Mex

Mäeinfo:
Küla kõrgus 1003 m
Kõrgeim tõstuk 2100 m
Laskumisradu 200 km
Musti radu 15 km
Punaseid radu 95 km
Siniseid radu 90 km
Tõstukite arv 55
Pikim laskumine 7,5 km