Austria, Zell am See ja Kaprum

Vanaaegne linn Zell am See asub maalilises mägedevahelises nõos suursuguse Zeller See alpijärve kaldal, 80 km Salzburgist ja on Pinzgau ringkonna administratiivseks keskuseks. Kunagi elasid Zell am Sees mungad (die Zelle tähendab mungakongi), ent tänapäeval on linn üks demokraatlikumaid kuurorte, mis rõõmustab külastajaid tervest Euroopast. Populaarsuse ja aktiivse puhkuse võimaluste poolest ei ole talle Austrias võrdväärset.

Zell am See on kuulus oma hoolitsetud mägisuusatrasside poolest, mille kogupikkus ulatub 77 kilomeetrini. Sealjuures on enamus radasid paigutatud nii, et suusatajad teineteist segama ei hakkaks. 27 km jagu “sinist” rada on eraldatud keskmise oskusega suusatajate jaoks, ent oma koha leiavad ka algajad (25 km) ja professionaalid (25 km). Murdmaasuusatamise harrastajaile on mõeldud pikad trassid 40 km ulatuses. Peale selle on Zell am Sees suurepärased võimalused algajatele lumelauasõidu harrastamiseks.

Kuuordis on hästi planeeritud köisraudteede süsteem. Ühele pääseb juurde Schüttdorfi keskuses kuurordi peamiste hotellide juures, teine asub Zell am See jalakäijate tsoonis ja kolmas, Schmittenhöhebahni funikulöör, mis on suurima reisijate mahutavusega, asub 5-7 minutilise sõidu kaugusel keskusest.

Parim aeg suusatamiseks on detsembri lõpust märtsi lõpuni. Samas asub lähedal Kitzsteinhorni liustik, kus lumikate püsib ka suvekuudel ning mida suusatajad saavad külastada igal aastaajal. Suvel muutub Zell am See mägisuusakuurort suurepäraseks Zeller See järveäärseks puhkekohaks. Vesi soojeneb kuni 22 kraadini C°. Kaldal on nii klibu- kui liivarannad. Igal aastal leiavad aset muusikafestivalid ja veesuusatamise võistlused. Sukeldujad avastasid järve enda jaoks juba ammu ja selle spordiala huvilistele töötab kuurordis allveeujumise kool. Sukelduda on võimalik kuni 70 meetri sügavusele. Peale sukeldumise saab tegeleda ka kalapüügiga. Mägijärves elutsevad haug, forell, koha, linask, latikas – rikkalik kalasaak on garanteeritud. Zell am Seesse tullakse alati ka jalgrattaretkedele, jalgsimatkadele ja purjesõitudele. Peale selle asub kuurordis spordi- ja tervisekeskus, millele kuuluvad kunstjääga kaetud liuväli, 25 meetri pikkune bassein liumägede ja hüppelaudadega, saun, solaarium, massaažisalong, aurusaun ja keeglisaal. Tänu arenenud infrastruktuurile võimaldab Zell am See lugematuid vaba aja veetmise võimalusi. Mäenõlvadel asub suur hulk kohvikuid. Külastajaile on avatud restoranid, baarid, diskoteegid ja ööklubid, kus on võimalik tuttavatega kohtuda, einestada, tantsida ja muusikat kuulata. Linna peamised vaatamisväärsused on katoliiklik Püha Hippolytuse katedraal, evangeelne kirik, Prielau loss, maaligalerii Raekojas ja Ajaloomuuseum. Austrias ei ole lihtne leida universaalsemat kuurorti, mis pakuks sedavõrd laia valikut aastaringse vaba aja veetmise võimalusi ja erinevaid spordialasid kui Zell am See.
 
Zell am See - Kapruni piirkonnas on puhkajate käsutuses rohkem kui 60 tõstukit; üle 30 igas raskusastmes laskumise, alates kergetest õpiradadest ja „sinistest" kuni põnevustpakkuvate „punaste" ja „mustadeni"; 200 km murdmaasuusaradu; kelgurajad; üle 10, sealhulgas ka lastele mõeldud suusakooli. Praktiliselt kõik nõlvad sobivad ka lumelaudureile.
 
2010.a. novembris lisandus neile paljudele vaba aja veetmise võimalustele veel üks - TAUERN SPA kompleks koos samanimelise hotelliga. Piirkonna populaarseimates kuurortides võib puhkust nautida iga ilmaga ning igal aastaajal.
 Termaalkompleks Tauern Spa (2100m2 ), avati novembris 2010.
 - Mineraalirikkad termaalveed
 - 695 m2 katuseluse veepinnaga SPAA-Veemaailm: termaalbasseinid aktiivseks liikumiseks, lõõgastumiseks, kaskaadidega bassein, puhketsoonid.
 - 750 m2 veepinnaga väli Spaa-Veemaailm: 25 m pikkune ujumisbassein, aktiivse liikumise bassein, mineraliseeritud veega lõõgastusbassein.
 - 245 m2 veepinnaga lastespaa „Kidstein": väli- ja sisebasseinid, „konnatiik" kõige väiksemaile, ojake, 2 liumäge, mängu-, meisterdamis- ja multimeediatoad.
 - Saunaala: 13 eri liiki saunu (Soome saun, bio-saun, ürdisaun, suitsusaun, aroomisaun, soolaaurudega saun, lakoonium jne.), jääpurskkaev, erinevad dušid, puketoad, vesivõimlemine, 2 Soome sauna ja terrass Kneipp-teraapiga värskes õhus.
 - Restoran, kohvik, saun-bistroo
 - Tervisespordikeskus: kardio- ja jõutrenažöörid jne.
 - 15 kosmeetikakabinetti (keha- ja näohooldused, massaažid, mähised, vannid jne.)
 - Jõusaal
 Termaalkompleks töötab kl.07.00-23.00, reedeti avatud kuni 24.00


Plussid:
 + ilusad, puudega palistatud mäenõlvad, mis pakuvad hurmavaid vaateid alla järvele
 + elav, aga mitte hirmlärmakas ööelu
 + võluv vanalinn oma keskusega
 + palju tegevust väljaspool mäenõlvu
 + palju murdmasuusatamise radu
Miinused:
 -  bussid on tihti ülerahvastatud