Bali

Indoneesias asuvat Bali saart nimetatakse tihti paradiisisaareks. Veelgi enam – Bali saar kuulub maailma kõige populaarsemate turismisaarte hulka. Saare populaarsus põhineb mitte ühel konkreetsel teguril, vaid paljude tegurite koosmõjul. Seal on praktiliselt aastaringselt ideaalne kliima, vaheldusrikas maastik, imekaunid rannad, hulgaliselt väga erinevaid huviväärsusi. Aga seal on ka väga sõbralikud ja lahked inimesed, omanäoline kultuur ning suhteliselt vähe piiravaid kombeid ja traditsioone. Pole mingi ime, et neli viiendikku Indoneesiat külastavatest välisturistidest (aga neid oli 2011. a. enam kui 7,6 miljonit) külastavad just Balit.

Bali valitseb ekvatoriaalne kliima. Õhutemperatuurid lauskmaal on enamasti aastaringselt 24 °C ja 33 °C vahel ning veetemperatuurid on õhutemperatuuridele lähedased. Detsembrist märtsini on sademeid väga palju (ka lauskmaal enamikes kohtades üle 270 mm kuus), kuid tugevad vihmasajud algavad tavaliselt õhtupoolikul ning lõppevad suhteliselt kiiresti. Seevastu juunist septembrini sajab rannikupiirkondades väga vähe.

Bali saar ja selle lähiümbruse väikesaared jaotuvad kuueks üksteisest eristuvaks piirkonnaks. Turistide poolt kõige enam külastatav on Lõuna-Bali, kus muuhulgas asuvad Kuta rand, sukeldumise- ja surfikeskused, palju kaupluseid ja ööklubisid ning kus paikneb suur hulk väljarenditavaid privaatvillasid.

Lõuna-Balis mereäärsel kaljuserval asub ka 11. sajandil ehitatud kuulus meretempel Pura Luhur Uluwatu, mis omal ajal ehitati kaitsmaks Bali saart ja selle elanikke kurjade vaimude vastu. Kesk-Bali on suuresti mägine; seal paiknevad mitmed huvitavad mägijärved ja botaanikaaiad ning see on ühtlasi bali kultuuri süda. Kesk-Balis paikneb ka kuulus 17. sajandi keskpaigas ehitatud Šiva-tempel Pura Ulun Danu Bratan.

Lääne-Balil asub 190 km2 suurune Lääne-Bali rahvuspark (neli kunagist vulkaani, korallsaared ning palju erinevaid linde ja loomi) ning sealt on võimalik praamiga naabruses asuvale Jaava saarele sõita. Põhja-Balis asub kunagine pealinn ja seal paiknevad huvitavad musta vulkaanilise liivaga rannad ning ranniku läheduses imekaunid korallrifid. Ida-Balis asub saare kõrgeim tipp – 3142 m kõrgune tegevvulkaan Agung ning seal paikneb ka Bali tähtsaim, suurim ja kõige püham hindusitlik tempel, tõenäoliselt juba 14. sajandil rajatud Pura Besakih. Kagupoolsed väikesaared on eriti populaarsed sukeldujate seas. Saare administratiivseks keskuseks on saare lõunaosas paiknev Denpasar, mis seni ei ole turistide suurt huvi veel suutnud äratada.

Erinevatel aastaaegadel on turistide hulk Balil väga erinev. Kohatine ülerahvastatus annab tunda aprilli algul, juuni lõpus, augustis, septembris ning jõulude ja aastavahetuse aajal. Samas võib väljaspool tipphooaegu kohata Balil üllatavat rahu.

Kuta viiekilomeetrine liivarand on võibolla üks saare ilusamaid. Rand on turvaline, üsna puhas ja korralikult majandatud, häirivaks pooleks nagu ikka 'müügimehed', kes pakuvad enamvähem kõike surfilaudadest massaažini.

Algselt avastasid Kuta ranna enda jaoks surfarid ja seljakotirädurid, kellele see oli kindel peatuspaik oma kagu-aasia teekonnal, tänaseks on Kuta ühtemoodi kutsuv nii neile kui perega reisijale ja noorpaarile. Et peale päikeseloojangut saab Kutast Bali peokeskus, siis vaikust ja rahu hindavatele peaksid põhja poole jäävad Seminyak või Petitenget paremini sobima.

Sanur on üks vanimaid Bali kuurorte ja on ajapikku kujunenud küpseks rannaäärseks linnakeseks. Ka klientuur on siin üldjoontes küpsem, olles enamjaolt keskeas või üle selle ning hoolimata arvukatele hotellidele ja restoranidele on siinne meeleolu mõnusalt vaikne ja rahulik.

Sanuri rannajoon on ligemale 5 kilomeetrit pikk ja selle ääres lookleb igati nauditav jalgrattatee. Rattalaenutusi on mitmeid ja rattasõit on ka üsna popp ajaviide. Rand on puhas ja hoolitsetud, sobib hästi suplemiseks, suurt surfilainet siin ei ole.

Legian rand on külaliste arvu ning populaarsuse poolest Kuta järel teisel kohal. Legian rannas toimuvad peod ning külaliste meeleolu on alati hea. Ööelu mängib selles piirkonnas tähtsat rolli ja sellepärast soovivad pajud turistid just siia jääda.

Ubud on terve saare peale kultuuri “pealinn”. Asukohaga mägedes, kõigest tunni aja sõidu kaugusel lennujaamast, on Ubud kohalike elanike koht. Siin saab tõelist Bali kultuuri tunda. Käsitöö on selles piirkonnas hästi arenenud. Ubudis tehtud käsitööd müüakse üle saare. Seal on sadu kohalikke poode, mis pakuvad külalistele erinevaid kaupu, mida mälestuseks kaasa osta (tekstiil, maalid, ehted jne …). Ubudi loodus on imeliselt ilus, riisipõllud mägede vahel on tõesti kaunis vaade.

Seminyak on Bali kuurortidest üks nooblimaid, siin on hulgaliselt luksuslikke hotelle, peenemad restoranid, moekamad lõõgastumiskohad, spaad jne. Hinnatasemelt on elu siin mõnevõrra kallim kui Kutas kuid samas on siinne atmosfäär ka oluliselt väljapeetum ja rahulikum, samuti on rannad vähemrahvastatud.

Nii Seminyaki kui kõrvaloleva Petitengeti rannad on laiad ja peene liivaga ning kulgevad mõlemas suunas nii kaugele, kui silm seletab. Mööda randa lõunapoole liikudes jõuab varsti Legiani ja peale seda ka Kuta randa.