Bulgaaria - hea teada
Rahvaarv: 7 576 800 inimest
Pindala: 111 003 km²
Pealinn: Sofia
Geograafia: Bulgaaria asub Balkani poolsaarel. Põhjas on Bulgaarial ühine piir Rumeeniaga, läänes Serbia, Tšernogooria ja Makedooniaga, lõunas – Türgi ja Kreekaga ning idas uhub Bulgaaria randa Must meri. Suurimad linnad on: Plovdiv (479 tuh.), Varna (450 tuh.), Burgas (250 tuh.), Ruse (190 tuh.)
Kliima: Bulgaaria kliima on valdavalt kontinentaalne. Üldiselt on siin jahedam kui mujal Euroopas samal laiuskraadil. Sofia aasta keskmine t° on jaanuaris 4-2°C ja juulis 16-27°C. Varna keskmine t° jaanuaris on 1-6°C ja juulis 19-30°C
Usk: Valitsevaks usundiks on Bulgaarias õigeusk. Bulgaaria kiriku eesotsas on patriarh, kes koos metropoliitidest koosneva Sinodiga moodustab kiriku kõrgema juhtkonna.
Keel: Riigikeeleks on vene keelele lähedane bulgaaria keel. Kuurortide, hotellide ja restoranide teenindav personal oskab reeglina vene, inglise, saksa ja prantsuse keelt.
Aeg: Bulgaaria aeg on sama, mis on Eesti aeg.
Elekter: Voolupinge on terves riigis 220 V.
Raha: 1 leev on 100 stotinkat. Käibel on rahatähed 1, 2, 5, 10, 20 ja 50 leevi ja mündid 1, 2, 5, 10, 20 ja 50 stotinkat. Välisvaluutast eelistatakse eurosid ja USA dollareid. 1 euro = 2 leevi. Raha saab vahetada pangas või arvukates valuutavahetuspunktides, mitmed neist töötavad ilma puhkepäevadeta. Reisitšekke saab pangast osta. Pangas ja suures hotellis on võimalik ka krediitkaardilt raha võtta.
Jootraha: Bulgaarias on kombeks anda restoranis, kohvikus, baaris ja taksos jootraha, kui olete teenindusega rahule jäänud. Tavaliselt on see 10% teenuse hinnast. Ka hotellis on tavaks väikest jootraha anda.
Kauplused: Kauplused on lahti esmaspäevast reedeni kella 10.00 – 20.00 ja laupäeval 8.00 – 14.00.
Pangad: Pangad on avatud esmaspäevast reedeni kella 8.00 – 11.30 ja 14.00 – 18.00, laupäeval 8.30 – 11.30.
Ostud: Bulgaaria nahkesemed, roosiõli, puulõiked, vaibad, kööginõud, väljaõmmeldud rõivad ja pluusid, rõõmsavärviline keraamika ja mitmesugused käsitööesemed on laialt tuntud. Veini Melnik hinnatakse kogu maailmas, samuti bulgaaria konjakit. Tund või kaks Varna kauplustes ja kaubamajades annab ettekujutuse käsitöömeistrite rikkalikust toodangust. Ka tänavakunstnike juures tasub peatuda: võite leida soodsa hinnaga hea töö. Eksootiliste meenete leidmiseks tuleks siiski poodi minna – sealt leiab poolvääriskividest ehteid, või külastada Bulgaaria Kunstnike Liidu kauplusi.
Joogivesi: Kraanist vett juua võib, kuid ei soovitata. Gaseeritud ja gaseerimata mineraalvett saab osta igast baarist, restoranist või kauplusest.
Transport: Ühistranspordi pileteid ostetakse bussijaamast või otse bussist. Kõikides taksodes on olemas arvestid. Sõidu maksumus sõltub sõidu ajast (öösel ja puhkepäevadel on suurem tariif). Taksot võib kutsuda hotellist, teatades oma soovist administraatorile. Mõnedest hotellidest võib rentida autot.
Autorent: Autorendi punktide aadressid küsige oma giidi käest. Autorendi hind on alates 30 EUR/ööpäev. Eesti juhiload kehtivad ka Bulgaarias. Lugege tähelepanelikult autorendi lepingut.
Turvalisus: Bulgaaria kuurortides on turvalisus tagatud. Vaatamata sellele soovitame hoolitseda oma raha ja dokumentide eest, mitte kanda suuri rahasummasid oma käekotis või taskus. Igast hotellist on võimalik rentida seifi. Isikuttõendavate dokumentide kadu toob endaga kaasa mitte ainult teie aja raiskamist formaalsuste täitmisele, kuid ka materiaalset kulu dokumentide taastamiseks.
Käitumise normid ja reeglid: Hotellitoa võtme peab jätma hotellist lahkudes vastuvõtuletti. Võtme kaotamise korral tuleb maksta trahvi. Hotellirätikuid ei tohi viia hotellitoast välja. Samuti ei tohi hotelli restoranist toitu välja viia.
Rannad: Kõik Bulgaaria rannad on liivarannad. Sissepääs randa on tasuta. Enamik randu on valve all. Lamamistoolid ja päikesevarjud on lisatasu eest, lamamistooli või päikesevarju üür maksab umbes 2,5 EUR/ööpäev. Soovitame osta päikesevarju või lamamistooli kohapealt või võtta endaga kaasa. Kui rannas on punane lipp, see tähendab, et ujumine on keelatud!
Side:
Bulgaaria kood – 359
Sofia kood – 02
Varna – 052
Rivjera – 052
Albena – 05772
Rahvusvahelise telefoniühenduse saamiseks tuleb valida 0123
Riiklikud tähtpäevad:
24. mai – bulgaaria kultuuri ja slaavi kirjakeele päev (pühakute Kirilli ja Mefodi päev)
2. juuni – Botevi ja Bulgaaria vabaduse eest langenute päev
6. september – Bulgaaria ühinemise päev
22. september – Bulgaaria iseseisvuspäev
Pidustused: Rahvusvaheline folkloorifestival Koprivnitsa toimub iga viie aasta järel, osalejaid on tavaliselt 4 tuhande ümber. Tuntud on ka Perniki festival, kus pärimuslikke maske ja kostüüme kandvad osalejad esitavad vanu tantse kurjade vaimude eemale peletamiseks ja hea viljasaagi kindlustamiseks. Kevadeti korraldatakse Rodopi mägedes kevade auks pidustusi. Roosifestival koos rahvalaulude ja -tantsudega toimub juuni esimesel pühapäeval Kazanlakis ja Karlovos.
Tähtsad telefonid:
150 – kiirabi
160 – tuletõrjeamet
166 – politsei
146 – avarii- ja liiklusamet