Bulgaaria - huvitavad kohad
Sofia
Bulgaaria pealinn Sofia (1,3 mln elanikku) on mitte üksnes Bulgaaria suurim linn, vaid ka üks suurimaid linnu tervel Balkani poolsaarel. Sofia asub peaaegu Balkani poolsaare keskel, seetõttu võib seda julgelt Balkani südameks nimetada. 2200-aastaseks saav Sofia on näinud nii õitsengu- kui ka mandumisaegu. Linna on korduvalt rüüstatud ja taas üles ehitatud. Bulgaaria pealinna vapil on kiri „Kasvab, ent ei vanane“.
Enamik turiste alustavad oma tutvust Bulgaariaga just Sofiast. Selles linnas on nõnda palju arhitektuurimälestiste jäänuseid, et Rooma aegu meenutavad varemed on praegu kohati peakaubamaja seinteks, 1800 aasta vanune püha Georgi kirik (milles asus roomlaste saun, hiljem mošee) aga asub nüüdsel ajal suure hotelli sisehoovis.
Võimalikult paljude linnaväljakute ja -tänavate nägemiseks on kõige parem viis sõita trammiga. See on odavaim transpordivahend linnas. Kui olete otsustanud Sofiat külastada, planeerige reis nii, et saaksite siin veeta ka pühapäeva, sest just sel päeval saate kuulda Sofia kuulsate kirikukooride laulu. Astuge kindlasti sisse Aleksander Nevski katedraali (tunnete selle 12 kullatud kupli järgi hõlpsasti ära). Katedraali keldris asub suurejooneline ikoonide muuseum.
Türgi linnaosas külastage ilmtingimata Bashit – türgi okupatsiooniaja tähtsaimat mošeed. Praegu asub siin arheoloogiamuuseum. Vaatamist väärivad ka pühale Nikolaile ja pühale Sofiale pühendatud vene õigeusu kirikud. Endises kuningalossis asuvad nüüd kunsti- ja etnograafiamuuseumid, lossipargis aga skulptuurideaed.
Sofiasse on püstitatud mälestusmärk Vene tsaar Aleksander II-le, keda bulgaarlased peavad oma vabastajaks türklaste anastusest.
Varna
Varna on Bulgaaria suuruselt kolmas linn (300 000 elanikku), mida nimetatakse Bulgaaria sadamate pealinnaks ja Musta mere kuningannaks. Varna on oluline turismi- ja kultuurikeskus. Linna ajaloo algus ulatub kaugesse minevikku. Varna ümbruskonnas on leitud inimeste säilmeid paleoliitikumist ja neoliitikumist. Linna matmiskpaigast on välja kaevatud aare, millest leiti maailma vanimad (4. aastatuhat eKr) kuldesemed. Väljakaevatud esemed on praegu Varna ajaloomuuseumis. Rooma impeeriumi kolme sajandi pikkust hiilgeaega tõendavad hästisäilinud Rooma termid.
Kaasaegne Varna on populaarne Musta mere kuurortlinn. Rohkete muuseumide, baaride, kohvikute, restoranide, ööklubide ja kauplustega Varna pakub nii noorematele kui ka vanematele reisijatele suurepärast võimalust mitte üksnes tuhande aasta vanuse linna ajalooga tutvuda, vaid ka meelt lahutada. Külastamist väärivad nii ajaloo-, etnograafia- ja meremuuseumid kui ka mereaed hiiglasliku akvaariumi ja delfinaariumiga.
Varnas toimuvad rahvusvahelised balletifestivalid, rahvusvaheline bulgaaria filmide festival „Kuldne roos“, animafilmide festival „Kuldne delfiin“, rahvakooride konkurss.
Nesebâr
Umbes 120 km kaugusel Varnast maalilisel saarel asuv suur ja võluv Nesebâr oli algselt pisike kaluriküla, mida on mainitud juba VII sajandil, ent inimesed elanud siin juba 3000 aasta eest. See paik on häll tsivilisatsioonile, mida kreeklased nimetasid traakiaks. Seda tsivilisatsiooni katab tihe saladuseloor – traaklastel ei olnud küll kirja, ent nad olid kuulsad oma kõrgeltarenenud kultuuri poolest. Traakiast pärinesid Spartacus ja kuulus kreeka laulik Orpheus. Praeguseks on nendest aegadest jäänud kindluse seinte varemed ja väravad.
Üha laienev linn oli kunagi kuulus oma 40 kiriku poolest. Nüüdseks on neid järele jäänud üksnes 10 – mõned neist keskajal, mõned koguni V sajandil ehitatud. Enamik linna ehitistest on väga madalad – türgi ikke ajal ei tohtinud bulgaarlased ehitatada kõrgemaid hooneid kui hobuse seljas istuva ratsaniku kõrgus oli.
Ehkki Nesebârist on läbi marssinud kõik Bulgaaria vallutajad (kreeklased, roomlased, bütsantslased, türklased), on linnas säilinud hulgaliselt iidseid ehitisi.
See unikaalne muuseumlinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on üks kaheksast sellesse loendisse kuuluvast Bulgaaria pärlist.
Baltšik
Baltšik on üks kaunemaid linnu Bulgaarias. See asub mere ääres, 40 km Varnast. Paekaljudele 2500 aasta eest rajatud linn on üks vanemaid kreeklaste kolooniaid Musta mere rannikul. Linna mägede kurudes voolavad tänapäevani mineraalveeallikad, mida loetakse Bulgaaria suureks rikkuseks. Mineraalveeallikad, nagu ka Bulgaaria roosid, on riigi sümboliks.
Baltšik pakub turistidele suplusmõnusid nii merevees kui ka mineraalvee- ja mudavannides. 1,5 km kaugusel kesklinnast asub kena botaanikaaed 600 ainulaadse taimesordiga tervest maailmast. Kõige meeldejäävam botaanikaaia vaatamisväärsus on kaktusekogu, mis näeb euroopalikul maastikul väga ebatavaline välja. Aias on rohkesti kiviteid, mida katsid varem vaibad. Botaanikaaia kolmekorruselist pool-euroopalikku, pool-idamaist hoonet ehib minarett. Kahe eri kultuuri arhitektuuristiili põimumises peegelduvad kuninganna religioossed tõekspidamised – ta soovis lähedasi suhteid nii kristlaste kui ka moslemitega.
Kaliakra neemega Baltšiki linnas seostub arvukalt legende ja eri nimetusi. Kaliakras on säilinud keskaegse kindluse varemed. Kindlus oli ehitatud järsule, koguni 70 m kõrgusele kaljule. Ühes kaljudest asuvad arheoloogiamuuseum ja restoran.
Bulgaarias on palju tervisekeskuseid, mida hindavad kõrgelt need turistid, kes puhkuse ajal soovivad mitte ainult supelda ja päikest võtta, vaid ka tugevdada oma tervist erinevate raviprotseduuride ja looduslike ravivahendite abil. Neid, kellele meeldib puhata kuurortides, ootavad ööpäevaringselt hubased kohvikud, restoranid, baarid, tavernid, diskoteegid ja kasiinod. Tõelist Bulgaaria vaimu ja külalislahkust on tunda külades ja tavernides, kus on muutumata säilinud muistsed traditsioonid. Külalised on siin alati oodatud. Ükski välismaalane ei jää ükskõikseks, kuulates meloodilisi bulgaaria laule, nautides tuliseid tantsurütme ning vaadeldes värvikirevaid rahvariideid. Toitude mitmekesisus ja tõelise bulgaaria veini maitse ja aroom vaimustavad isegi kõige nõudlikumaid maiasmokki. Puhkus kogu perele Musta mere äärses kuurordis päikeselises Bulgaarias – see on suurepärane valik!
Soovitame külastada:
- Delfinaariumit, mis on ainukene Bulgaarias
- Ropotamo looduskaitseala
- Lõbus ja eksootiline jaanalinnufarm
- Loodusnähtus "Stone Forest" - kivimets, mis on tekkinud 50 mln aastat tagasi
- Iidne "Aladja klooster“, mis on raiutud kaljusse munkade poolt 13-14 sajanditel
- Madara Ratsumees - iidne arheoloogiline mälestis, ainulaadne monument Euroopas
- Keskaegse Bulgaaria pealinn - Veliko Tarnovo, „Tsarevets’i“ linnus ja Etara omapärane käsitööliste linn
- Iidsed linn-muuseumid Nessebar ja Sozopol – romantilised, tuhandeaastase ajalooga
- Bulgaaria pühamu - Rila Klooster - bulgarite rahvusliku uhkuse sümbol oma unikaalsete freskodega
Unustamatud on folklooriõhtud „nestinar“i – tantsud hõõguvatel sütel, romantilised merereisid laeval või jahil, põnev Maasturisafari - ekstreemspordi armastajatele.