Eilat - hea teada

Elekter: 220 V. Kasutusel on Euroopa pistikutele sobilikud stepslid.

Kliima: kuiv kõrbeline kliima

Keskmised temperatuurid Eilatis:

                          märts       aprill    mai
Päeva kõrgeim      26           31        35
Öö madalaim        15           18        21
Merevesi               23           25        27

Rannad: Eilatis on kaks heatasemelist randa: linna põhjaosas keskuse lähedal paiknev North Beach ning looduskaitse all olev Coral Beach, mis asub keskusest 6 km lõunas. Mõlemas rannas on olemas kõik vajalikud rannateenused - dušid, wc-d, kohvikud, restoranid. Riietuskabiine ei ole. Rannatooli rent koos varjuga maksab u 15 - 25 NIS päev. Võimalik tegeleda erinevate veespordialadega. Coral Beachil on ka eraldi tasuline aiaga piiratud rannaosa, sissepääs u 30 NIS. Lamamistooli rent maksab u 5 NIS, lisatasu eest saab laenutada ka snorkeldamisvarustust.
North Beachil läheb merevesi aeglaselt sügavaks, Coral Beachil järsemalt. Vette minnes soovitatakse Coral Beachil kasutada ujumissusse või- lestasid, sest osa koralle paikneb üsna veepiiri lähedal.

Sisseostud: Linnas on mitmeid ostukeskusi (keskuses Mall HaYam) ning kinga- ja rõivakauplusi. Populaarne on kaasa tuua kohalikust kivist valmistatud ehteid, kulda, hõbedat, teemanteid ning Surnumere kasulikke mineraale sisaldavad kosmeetikatooteid, samuti sukeldumisvarustust. Eilatist sai 1985 a vaba kaubandustsoon ning siin on spetsiaalseid tax-free kauplusi, kus hinnad on odavamad. Linna tööstuspiirkonnas paikneb Big-market, kus on erinevad kauplused ja toidumarket. Enamik kauplusi on avatud P-N 10.00-21.00. Reedeti suletakse kauplused u kell 17.00, osa kauplusi avatakse laupäeva õhtul peale päikeseloojangut.

Ööelu: Ööelu on koondunud North Beachi hotellirajooni ning rannatänavale. Valikus on õhtuveetmiskohti muusikabaaridest/restoranidest diskoteekideni. Populaarne diskoteek on nt King Solomon, muusikarestoranidest on kohalike hulgas menukas briti stiilis Three Monkeys. Nädalavahetuseti on ööelu loomulikult vilkam.

Lennud: Eilati väiksest lennujaamast saab iga päev lennukiga (Israir ja Arkia) Tel Avivi (üks suund 70-95 USD) ja Haifasse (üks suund 90-105 USD). Lennujaamas on väike TAX-free kauplus (kosmeetika, maiustused, alkohol), Surnumere mudal baseeruva kosmeetika müük, juveelikauplus, suveniirikiosk, kohvik-restoran, kus pakutakse kergeid snäkke.

Raha ja krediitkaardid: Iisraeli uus seekel (ILS, kohapeal kasutatakse lühendit NIS). 1 ILS= u 3,19 EEK, 1 EEK= u 0,30 ILS, 1 EUR= u 4,80 ILS (mai 2010). Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab maksta ja sularaha välja võtta.

Helistamine: Mobiiltelefoniga helistamine on Iisraelis väga kallis, eriti kõned Euroopasse.  Telefoniautomaatidest saab helistada vaid telefonikaartidega, mida saab osta kauplustest ja marketitest.

Tervishoid ja vaktsineerimine: Kraanivesi on joogikõlbulik, kuid ei ole eriti hea maitsega, sest tegemist on desalineeritud mereveega. Kohustuslikke vaktsineerimisi ei ole, kuid soovituslik on kaitsesüst A-hepatiidi e kollatõve vastu. Täpsemat infot vaktsineerimise kohta vt: www.tervisekaitse.ee.

Turvalisus: Iisraelis on poliitilise olukorra tõttu kasutusel mõnevõrra rangemad turvameetmed. Paljude kaupluste ja hotellide sissepääsu juures tuleb läbida turvaväravad. Maale sisenemisel ja lahkumisel toimub lennujaamas rutiinküsitlus reisija isikuandmete, reisisihi ja pagasi kontrollimiseks. Pildistamine on keelatud vaid sõjaväe aladel. Tavakuritegevust ei ole Iisraelis rohkem kui teistes lääneriikides. Rahvarohketes kohtades tuleks tähelepanelik olla taskuvaraste suhtes ning pimeduse saabudes hoiduda inimtühjades kohtades liikumisest. Samuti tuleks vältida Iisraeli ja naaberriikide piiriäärseid alasid.

Transport: Iisraeli teede infrastruktuur on üldiselt hästi arenenud ning enamikes kohtades on teelõigud täpselt viitadega tähistatud (nii heebrea, araabia kui inglise keeles). Tel Avivi linnas autoroolis olemiseks peavad olema raudsed närvid. Kohalikud juhid kipuvad liikluses olema agressiivsed ja kannatamatud. Nii Tel Avivi linnas kui vahemere ja Punase mere kuurortides on kõige hõlpsam liigelda jalgsi või taksoga.

Takso: Taksod on varustatud taksomeetriga. Enne sõidu alustamist on siiski soovitav maksumus üle küsida. Sisseistumistasu on 9.10 NIS. Paarikilomeetrine taksosõit maksab u 20 NIS. Takso tellimisel telefoni teel on lisatasu 3.50 ning 2.90 iga kohvri või koti kohta, mis ei ole käsipagas. Öisel ajal (21:00- 05:30), reedeti ja pühade korral on taksohinnad 25% võrra kõrgemad.

Maršruuttaksod (sheruts) sõidavad nii linnasiseselt kui ka väljaspool linna. Neil on kindlad peatused, kuid peale tulla ja maha minna saab ka vastavalt kliendi soovile. Mõnedel liinidel sõidavad maršruuttaksod ka reedeti. Kindlaid väljumisaegu ei ole. Teele asutakse siis, kui kõik kohad on täis. Piletihinnad on enam-vähem samad, mis bussidel, argipäeviti isegi odavamad

Buss: Eilati kuurortpiirkonnast kesklinna ning Egiptuse ja Jordaania piirile liiguvad bussid ajavahemikus 07.00-20.30 u iga poole tunni tagant. Hotellirajoonist Coral Beachile maksab bussipilet u 4,90 NIS ja Tabasse 7,20 NIS. Eilatil on hea bussiühendus suuremate linnade Tel Avivi (u 70 NIS/ 1 suund), Jeruusalemma (73 NIS/ 1 suund) ja Beershevaga (61 NIS/ 1 suund). Tel Avivi uus bussijaam on üks suurimatest kogu maailmas. Tel Avivi bussiliiklus on hästi arenenud ning linnasisese bussipileti hinnad fikseeritud.

Rong: Kuivõrd liiklus on maanteedel väga tihe, siis võimalusel soovitatakse sõita rongiga. Tel Avivil on rongiühendus kõikide riigi suuremate linnadega, k.a Jeruusalemm ja Tel Avivi Ben Gurioni lennuväli.

Autorent: Auto rentimiseks peab juht olema vähemalt 21-aastane, tal peab olema kehtiv rahvusvaheline juhiluba ja krediitkaart. Rendiautoga ei ole lubatud ületada Egiptuse ega Jordaania piiri ega sõita Palestiina autonoomsesse piirkonda. Tel Avivi Ben Gurioni lennuväljal on enamike rahvusvahelistele ja suuremate kohalike autorendifirmade kontorid. Sellele vaatamata soovitatakse auto juba enne reisi ette tellida.
Lisainfo autorendi ja hindade kohta kohapeal  esindajatelt.

Viisa:
Eesti kodanikud võivad Iisraelis viibida ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Vajalikud dokumendid:
 - pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast saabumispäeva
 - edasi- tagasi lennupiletid
 - tervisekindlustus kogu perioodiks
 - riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid
 - majutuse kinnitus või kutse Iisraelist

Kui reisib alla 18 aastane laps, kas ühe vanemaga/ ilma vanemateta, on soovitav reisile kaasa võtta kas teise vanema/ mõlemate vanemate notariaalselt kinnitatud reisiluba (inglise keeles).

NB! Iisraeli sisenemisel/ väljumisel pannakse piiril passi riiki sissesõidu- ja väljasõidutemplid. Juhul, kui isikul on plaanis sama passiga hiljem külastada mõnda araabia riiki (v.a. Egiptus või Jordaania), siis tuleb eelnevalt täita vorm ja esitada koos passiga piiril. Kindlasti tuleb eelnevalt teavitada ka piirikontrolli, et sissesõidu- ja väljasõidutemplit passi ei löödaks, vaid lüüakse mõlemad templid vormile 17L. Iisraelist väljumisel , ei võeta ära vormi 17L , vajadusel on see hiljem kinnituseks, et passi omanik on eelnevalt Iisraelis viibinud.