Goa

Miks minna Goasse?

    India lääneosas asetseva Goa rannajoon on üle 100 km pikk. Sind ootavad valge rannaliiva kohale kaarduvad kookospalmid ning sätendav merevesi. Idüllilises ja vaikses Lõuna-Goas leiad silmipimestavalt kauni 20 km pikkuse liivaranna, nooruslikus ja elavaloomulises Põhja-Goas on lisaks ilusatele rannaribadele head ostu- ja õhtuveetmisvõimalused ja ehe kohalik atmosfäär.
    Lisaks kuumale päikesele lase oma keha paitada ajatutel India traditsioonidel põhinevatel ayurveda protseduuridel, mis aitavad üles leida sinu keha ja hinge tasakaalu.
    Kohalikel turgudel ootavad sind siidised kangad, lõhnavad maitseained ning meisterlik käsitöö. Häid leide võib teha mõistliku hinnataseme ja moodsa kaubavalikuga butiikides või Vana Goa koloniaalhõngulistes antiigikauplustes.
    Sajanditepikkusest Portugali ülemvõimust tingituna pakub Goa Euroopa sugemetega Aasia eksootikat, millest annavad tunnistust erinevatele jumalatele ja pühakutele püstitatud majesteetlikud kirikud ja templid ning mitmekülgne kohalik köök. Kohalikus muusikas segunevad iseloomulikult nukra alatooniga ja laugelt voogavad Portugali fado meloodiad rõõmsalt rütmika kohaliku rahvamuusikaga.
    Portugallaste ajal Goa Dourada ehk Kuldse Goa tiitliga pärjatud Vana Goa kuulub tänapäeval UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Kuigi suur osa endisest hiilgusest on hävinenud, on siinne katedraalide, kirikute ja kloostrite kompleks siiski tähelepanuväärne. Vanas Goas paikneb muuhulgas Aasia suurimaks kirikuks peetav Se katedraal.

Plussid ja miinused

+ Ehe ja looduslähedane atmosfäär
+ Päikesepaisteline ilm
+ Kohalike muretu meel, sõbralikkus ning hea inglise keele oskus
+ Soodne hinnatase
+ Huvitav ekskursiooniprogramm

- Lennujaamaprotseduurid on aeganõudvad
- Kohati võib esineda elektri- ja veekatkestusi
- Teed on suhteliselt halvas korras ning liikumine seega aeglane
- Liiklus on vasakpoolne ning ülitempokas
- Kohalike pühade aegu võib pidukära turiste häirida
- Aeg-ajalt kiusavad sääsed

Kas Lõuna- Goa või Põhja- Goa?

Otsus, kas valida hotell Põhja- või Lõuna-Goas on väga oluline, sest see määrab suuresti ära puhkamise viisi.

Goa on suure India pisitilluke osariik Konkani rannikul, mille rannajoon on 105 km pikk. Ka idast läände pole vahemaa  kuigi ulatuslik - vaid 65 km. India teede ja liikuse juures aga on need vahemaad petlikult lühikesed, sest ka suhteliselt väikeste vahemaade läbimiseks võib kuluda üsna palju aega.

Põhja- Goa

Põhja-Goa on ala, mis jääb pealinnast Panjimist põhja poole, piki rannikut lennujaamast umbes 1-1,5 tunnise sõiduteekonna kaugusele. Piirkond on ülitihedalt asustatud nii kohalike elanike kui turistidega.

Põhjaosa rannapiirkonnad jaotuvad põhja-lõuna suunal järgmiselt: Fort Aquada, Sinqerim, Candolim, Calangute, Baga, Anjuna, Vagator, Morjim.

Nende nimede taga ei ole ühtki linna, vaid umbes 4-5 km pikkused rannikuribad, mis veel 1960-tel olid hõredalt asustatud vaid kohalike kaluritega. Tänapäeval on needsamad vanad, kitsad ja käänulised, suure liikluskoormusega teed ääristatud hotellide, võõrastemajade ja kohalike inimeste eluasemetega, kust ei puudu ka koduloomad. Lisaks eelpool nimetatule ohtralt restorane, baare, kauplusi, müügilette, karaoke laulmise kohti, diskoteeke, ayurveda massažipunkte jne.

Põhjaosa liivarandadele ehitatakse turismihooajaks nn hütid, kust puhkaja saab rannamõnusid nautides ka söögi- ja joogipoolist. Hüttide eest leiab lamamistoolid, kus iga puhkaja võib end sisse seada. Osa hütiomanikke pakub lamamistoole tasuta eeldusel, et samast kohast kõhutäidetki tellitakse, teised küsivad sama teenuse eest väikese tasu. Goa hütisüsteem on turistide poolt väga armastatud, sest rannaalad ei kuulu mitte hotellidele, vaid riigile ja hotellide teenused, kaasa arvatud rannarätikud ning lamamistoolid rannani ei ulatu.

Neist ülalmainitud ranna-aladest on Calangute kõige populaarsem ja rahvarohkem. Oma võlu ja eripära on ka teistel nimetatud randadel. Calangutest eristab neid peamiselt see, et kuigi puhkajatest ja kaubandusest pole puudust, on nendes randades veidi vähem sagimist.

Jätkuvalt arenevas Põhja-Goa turismipiirkonnas on Arpora alal võimalik leida ka vaikses ümbruses, looduse rüpes paiknevaid hotelle, mis jäävad rannast veidi kaugemale.

Põhja-Goas on on puhkajal lihne ringi liikuda. Siin on lugematul arvul taksosid, kel soovi võib kasutada ka imeodavat, veidi eksootilist kohalikku ühistransporti või üürida motorolleri. Kui tuleb tuju sisseoste teha, ei pea kaua ega kaugele minema, et vajalikku leida. Ka restoranide ja erinevate rahvusköökide valik on rikkalik. Samuti on ekskursioonidel osalemine mugavam ja odavam põhjas puhates, valik on laiem ja transfeeri aeg lühem.

Lõuna- Goa

Lõuna Goa on ala, mis jääb Dabolimi lennujaamast lõunasse, osariigi piirini välja. Seda piirkonda eelistavad puhkajad, kes naudivad rahulikku ümbrust ja vaateid maalilisele ning puutumata loodusele- metsaga kaetud mäetippe ning avaraid randu. Lõuna-Goas ollakse rohkem, kuid mitte täielikult eemal kohalikust siginast-saginast, turgudest ja kaupmeestest ning ka enamikust Goasse saabuvatest turistidest. Ka kohalike elanike asustustihedus on lõunas hõredam.

Lõuna-Goa kohalikud unised külad paiknevad hotellidest eemal. Seetõttu kasutavad puhkajad enamasti oma hotelli teenuseid. Hotelliterritooriumid on ulatuslikumad kui Põhja-Goas. Suurem osa Lõuna-Goa hotelle pakub erinevaid ostuvõimalusi, ayurveda meditsiiniprotseduure, restoranides ja baarides nii toitlustust kui ka meelelahutust-  teemaõhtuid ja elavat muusikat.

Suurim linn Lõuna –Goas on Margao. Linn on ka raudteetranspordi sõlmpunktiks ja muidugi piirkonna kaubanduskeskus.

Lõuna-Goa hotellides on fikseeritud hindadega taksod. Johtuvalt kohalikest tee- ja liiklusoludest kulub näiteks 70 km läbimiseks orienteeruvalt kolm tundi.

KOKKUVÕTTEKS: Kui olete meluka, inimesterohke ning aktiivse puhkuse pooldajad, on teie jaoks Põhja-Goa. Kui aga eelistate vaikset mõnulemist rahulikes ja looduskaunites randades, peaksite valima Lõuna-Goa.