Horvaatia - hea teada

Majutuse ja transfeer info: Kuurortpiirkondadeks on Poreč ning Umag, mis paiknevad Aadria mere suurimal poolsaarel - Istras. Transfeer Trieste lennuväljalt hotellidesse kestab u 1,45-2 tundi.

Check in toimub Istra hotellides rahvusvahelisi tavasid järgides kell 14:00, check-out aga tavapärasest varem, so kell 10:00-11:00.
Istra hotellid sobivad hästi spordilembelistele turistidele. Hotellide lähiümbruses on mitmeid spordihalle, kus saab harrastada erinevaid pallimänge ja tegeleda muuda spordialadega. Kõikjal on jalgrattalaenutused.

Veeparke Istras pole, kuid suveperioodil paigaldatakse hotelli juurde merre lastele mõned liumäed.

Istra hotellid paiknevad männimetsasaludes, mis varjutavad vaadet merele. Seetõttu ei ole Istra hotellidel merevaate lisatasu, vaid merepoolse toa lisatasu.

Kliima: Istra poolsaarel valitseb geograafilisest asukohast tingituna eriline vahemereline kliima. Põhjast kaitsevad karmide kliimamuutuste eest Alpid. Suvekuudel puhub siin pehme tuul maestral ning seetõttu ei ole kunagi liiga palav. Mõnusat kliimat oskavad hinnata ka naaberriikide elanikud, kes siia kesksuvise kuumuse eest varju poevad. Suvel on päevane temperatuur mõnusalt soe ning õhtud ei ole hirmus palavad. Lühikesi kuumaperioode esineb vaid haruharva. Vaatamata sellele, et päevane temperatuur on jahedam kui mõnes teises naaberriigis, on Aadria mere vesi pidevalt soe. Kõige külmem on merevee temperatuur märtsis, u 10 kraadi. Õhuniiskus on eriti rannikualadel küllalt kõrge.
  

                                             juuni    juuli    august
Max/min õhutemperatuur         25/17    28/19    28/19
Keskm. merevee temperatuur   20         23         24


Rannad: Istra poolsaare rannad varieeruvad kiviklibustest kaljusteni. Kuivõrd rannajoon on hästi sopiline, siis leiab soovija endale rannas hõlpsasti päris privaatse kohakese. Fakti, et Istras liivarannad praktiliselt puuduvad, kompenseerib kristallselge merevesi. Tänu vee selgusele on siin ka ülihead sukeldumisvõimalused.

Joogivesi: Kraanivee joomine ei ole keelatud, kuid soovitatakse kasutada pudelivett

Turvalisus: Käesolevaks ajaks on 1990tel aset leidnud Serbia-Horvaatia sõda saanud kurvaks ajaloofaktiks, kuid siiski peab siin ringi reisides olema delikaatne ja vältima sõja teemal kõnelemast või ka liiga ägedalt oma arvamust avaldamast – mälestused juhtunust on kohalike jaoks liiga valusad. Tänapäeval on Horvaatia turvaline nii rendiautoga seiklejatele, matkajatele kui ka kuurortpiirkondades rannamõnude nautijaile. Kuid nagu tavapärased turvameetmed seda ette näevad, ärge jätke isiklikke esemeid järelvalveta ning hotellitoas rentige oma asjade hoidmiseks seif. Omal käel maad avastama minnes järgige siiski ametlikult kaardistatud matkaradasid ja maanteid. Kohalikud elanikud on reeglina väga sõbralikud ja abivalmid, pildistamiseks ja filmimiseks on siiski viisakas luba küsida. Üldine hädaabinumber on 112.
NB! Politseinikke ja sõjaväelasi, k.a militaarobjekte ei ole lubatud pildistada ja filmida, samuti soovitatakse hoiduda rannikukuurortides asuvate striptiisiklubide külastamisest, teile esitatav arve võib olla ehmatavalt suur ja selle tasumata jätmine on praktiliselt võimatu.

Helistamine: Helistada on võimalik telefonikaartidega, mida saab osta kioskitest ja kauplustest. U 3,40 € maksva kaardiga saab Eestiga rääkida u 15 min vältel.

Mobiiltelefoniga helistamine: Kohalikud operaatorid on T-Mobile, VIP ja Tele2, kõneminut Eestisse maksab u 1,3 €, vastuvõetava kõneminuti maksumus 0,4 € ja sms-i saatmine 0,3 €. Soovi korral saab osta ka Tele2 ettemakstud SIM-kaarte, hinnaga alates 3,40 €. Horvaatia suunakood on +385. Erinevatesse piirkondadesse helistamisel on eri suunakoodid, nt Zagreb 01, Istra 052.

Internet: Suuremad netioperaatorid on METRONET ja ISKON. Horvaatias on nii internetikohvikuid kui ka wifi leviala.

Elekter: 220V

Raha ja krediitkaardid:
Horvaatia rahaühik on KUNA e HRK. 1 euro eest saab u 7,36 kunat (märts, 2011). Rahavahetuspunktid on olemas nii lennujaamas, postkontorites kui pankades ( nt Istarska Banka ) Pangaautomaate ( bankomat ) on piisavalt. Kasutusel on rahvusvaheliselt tuntud pangakaardid ( Visa, Mastercard, American Express ),

Sisseostud: Horvaatias pööratakse suurt tähelepanu naturaalsetele toodetele, väga populaarne on looduskosmeetika, tuntuimad kaubamärgid on ULOLA, S´Atea, Brac fini sapuni – saadaval on seebid, kreemid, õlid, šampoonid jt kosmeetika- ning hügieenitooted, mis valmistatud eranditult looduslikest komponentidest - näiteks ürdid, oliivi- ja mandliõli, kitsepiim.

Horvaatia oliiviõli on väga hea kvaliteediga ja paljude spetsialistide arvates lausa parim Euroopas, jättes nö suured tegijad nagu Hispaania ja Itaalia kaugele selja taha. Sisseoste tehes tasuks aga kindlasti õlipudelit lähemalt uurida, kuna kohalikku õli ei ole igal pool saada ja pakutakse hoopiski odavalt sisse toodud kreeka oliiviõli.

Croaterra – tüüpiline, taaskord naturaalsetest ainetest valmistatud kook, mis pakitakse kaunilt spetsiaalsesse karbikesse ja sobib ideaalselt kingituseks kaasa viia.

Paljud turistid on enese jaoks avastanud Horvaatia disainerirõivad, mis on originaalsed, maitsekad ja kannavad endas ka rahvuslikke traditsioone. Näitena võiks tuua etnobutiigi MARA – rõivad teeb omapäraseks glagoolitsa (vana-slaavi kiri ) kasutamine. Värskust ja nooruslikkust võite lisada oma garderoobi ka I-gle, NEBO ja NIT väikeste moemajade toodangut ostes.

Üldist hinnataset peetakse u10% võrra Euroopa keskmisest odavamaks , aga turismipiirkondades on hinnad loomulikult kallimad.

NB! Croatia tax free shopping siltidega kauplustes sooritatud ostude eest, juhul kui ostusumma on üle 740 HRK, saate vormistada spetsiaalse käibemaksu ( VAT ) tagastuse sertifikaadi. Olenevalt kauplusest, võidakse käibemaks teile tagastada kohapeal või tasutakse teie pangaarvele

Reisidokumendid ning piiriületus:
Eesti passiga kodanikud ning samuti Eesti elamis- ja tööloaga Vene passi või välismaalase halli passiga reisijad võivad Horvaatias viibida viisavabalt 90 päeva.
Kuivõrd lennuk maandub Trieste lennujaamas (Itaalias), siis ületatakse Horvaatia piir turismibussiga. Istra poolsaart külastab pidevalt turiste erinevatest EL riikidest, seega on piiriületus tavapärane ja lihtne protseduur.
Vaatamata sellele, et Horvaatia ei ole veel EL liige, saavad kõik Eesti passiga reisijad piiri ületada lisaks passile ka ID kaardiga.
Eesti elamis- ja tööloaga Vene passi või halli välismaalase passiga reisijad peavad piirikontrollis esitama nii passi, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud pärast reisi ning elamis- ja tööloa Eestis ja ID-kaardi, mis kehtib vähemalt 3 kuud pärast reisi

Riiki sisenemisel on lisaks reisidokumentidele vajalikud järgmised dokumendid:
edasi-tagasi lennupiletid
hotellibroneering
reisikindlustus kogu reisi perioodiks
piisavate rahaliste vahendite olemasolu (krediitkaart või sularaha) summas 100 eur/päevas inimese kohta.

NB! Juhul kui Eesti elamis- ja tööloaga ning Vene passiga reisija ostab vaid lennupileti, siis peab tal olema erakutse Horvaatiast. Kui Vene passiga reisijal ei ole ei reisikorraldaja kaudu vormistatud hotellibroneeringut ega kutset, tuleb Helsingi saatkonnas vormistada Horvaatia viisa.

Vahemaad:
Trieste lennujaam - Umag: 92 km
Trieste lennujaam - Poreč: 121 km
Ljubljana - Umag: 120 km
Veneetsia - Umag: 220 km