Horvaatia - huvitavad kohad

NOVIGRAD
Sümpaatne arhailine linnake Umagi ja Poreči vahel, väidetavalt parima kalarestoraniga (Damir i Ornella ) tervel poolsaarel. Proovige kindlasti toorest kalast valmistatud hõrgutisi!

SAVUDRIJA
Istra kõige läänepoolseim punkt, kus paikneb 1818.a. ehitatud majakas, mida tänapäeval ka välja renditakse

VRSAR
Armas väike kalurilinn Rovinji ja Poreči vahel, pisut rahulikum kui tema kuulsad naaberlinnad. Vrsarist leiab mäekülgedele ehitatud keskaegsed hooned ning kindlasti tasub külastada siinset põnevat skulptuuriparki.

BEREDINE koobas
Põnev looduslik koobas Poreči lähedal, kust leiab muljetavaldavad stalagmiidid ja stalaktiidid

BALE
Arhailine kivilinn, mis on justkui Istra hoolikalt peidetud pärl. Siin armastavad koguneda vabameelsed kunstiinimesed.
Kamene Price“ restoranis korraldatakse mõnusaid džässkontserte ja pakutakse maitsvaid suupisteid ning nö parandatakse spontaanse musitseerimisega maailma.

RIJEKA
Rijeka on Horvaatia peamine sadamalinn hiiglasliku Istria poolsaare ja Krki saare lähistel. Rijekas asub palju kultuuri- ja haridusasutusi ning tegemist on noorte inimeste meelispaigaga, mis linna elavaks ja reipaks muudab. Linn on vaieldamatu lemmik nende hulgas, kes soovivad ühendada rannapuhkuse linnameelelahutusega. Muide, Rijeka rannad on vooderdatud üksildaste, merest väljaulatuvate kaljurahnude poolt, mis meelitavad puhkajaid oma eraldatusega ülejäänud rannasolijatest. Vesi on nii selge, et kalaparvede, merisiilide ja meritähtede vahelt on nähtavad ka kõige pisemad merepõhjas olevad kivikesed.

Lisaks restoranide, baaride ja kohvikute külastamisele saavad turistid jalutada Rijeka vanalinnas, mis asub vahetult Horvaatia Vabariigi väljaku taga. Vanalinn on väike, kuid imekaunis. Vaatamata kanalite puudumisele meenutab Rijekas oma atmosfääri poolest Veneetsiat.

Linnas toimuvad vaatemängulised ja värvikirevad, ligemale kümme päeva vältavad karnevalid. Aasta-aastalt muutuvad need pidustused karnevalisõprade seas populaarsemaks. Linna vanimaks arhitektuurimälestiseks on Vana värava kaar. Linnatornilt avaneb suurepärane panoraamvaade tervele linnale. Valitseja palees asub aga merenduse ja ajaloomuuseum.

Turistide seas väga populaarne keskajast pärit ajalooline vaatamisväärsus Trsati kindlus omas minevikus väga olulist strateegilist tähtsust, kuid on tänaseks päevaks muutunud üheks head lõõgastavat ringkäiku pakkuvaks paigaks, mida külastavad nii kohalikud kui kaugemalt tulijad. Samuti leiab kindluses sageli aset erinevaid kultuurisündmusi, seal on arvukalt suveniirikauplusi ja oma kunstiteoseid müüvaid kunstnikke. Kindluse kõrval asuvad Neitsi Maarja kirik, frantsiskaani klooster ja Püha Georgi kirik.

KRKI SAAR
Krki saar on Aadria mere suurim saar ning siin asub ka Krki rahvusvaheline lennujaam. Horvaatia maismaaga ühendab saart kaasaegne sild. Krk meelitab külastajaid oma fantastilise looduse ja pehme kliimaga. Saare maastikku muudavad mitmekesisemaks väikesed lahesopid. Kuna Aadria meres leidub palju kalu, krevette, krabisid ja muid mereande, on kalakaubandus saarel väga levinud. Krk, saare suurim linn, on silmapaistev oma muljetavaldava vanalinna, katedraali ja linna kaitsemüüri jäänuste poolest.

PILTVICE´I JÄRVE RAHVUSPARK
Alates 1979. aastast kuulub see rahvuspark UNESCO maailmapärandi nimekirja. Plitvice’i pindala on 22 308 ha, millest 217 ha katab vesi.
Turistide jaoks on parki rajatud suurepärane matkarada, mis aitab avastada pargi kauneimaid nurki. Mõnedes kohtades kulgeb laudtee üle järvede, teisal lookleb järskude kaljude servadel ja kolmandates kohtades sirutub mäenõlvadele. Suuremaid järvesid saab ületada paatide või parvedega ja lõunat serveeritakse orus asuvas metsaonnis. Pargi loodus on nii puutumatu ja kaunis, et terve päev möödub justkui minutikiirusel.

Kõrgete, lopsakate mägede vahel on peidus 16 suurt ja väikest kristallselge veega järve. Kõrguste vahe tõttu voolab vesi kaljudele kitsaste astangute kaudu. See väikese, kitsa allika kujutis jätab kustumatu mulje. Tundub, justkui kõnniksite ringi suurejoonelises, inimkäest puutumata kuningriigis. Kalaparved ujuvad otse matkarajani. Mäejalamitel õitsevad puude varjus alpikannid.
Plitvice’i järved toovad esile Horvaatia mägede ainulaadse ilu. Pea igaüks, kes külastab Horvaatiat, satub ka siia. Seda kohta peab nägema veendumaks, millist ilu loodusel pakkuda on.

ZAGREB
Zagreb on olnud Horvaatia pealinnaks alates 1557. aastast. Kuigi linna pommitati, ei olnud purustused väga suured ja täna saavad turistid külastada luksuskaupade poode ja näha naeratavaid klienditeenindajaid. 1899. aastal rajatud Püha Stefanuse katedraal lummab külastajaid oma 13. sajandist pärit freskode, renessansiaja kirikupinkide ja barokse kantsliga. Linna lääneosas on peamiseks turismimagnetiks Lotrscaki torn, mille tipust avaneb 360- kraadine panoraamvaade ümbruskonnale. Kindlasti tasub külastada kunstikollektsioone eksponeerivat Klovicevi Dvori galeriid. Viimase läheduses paiknevad ka Ivan Meštroviči käe all valminud värvilise katuse ja skulptuuridega Püha Markuse kirik, ajaloomuuseum, Horvaatia muuseum ja Zagrebi muuseum. Zagrebi all-linnas rõõmustavad kunstinautlejaid kindlasti kunstipaviljon ja Strossmayeri galerii. Samuti on turistide seas populaarne Skulptuuridepark. Kui on valida, millist muuseumi külastada, siis kindlasti peab käima Mimara muuseumis, kus asub muljetavaldav kunstiteoste kollektsioon. Ühtlasi on tegemist ühe Euroopa enimkülastatava kunstigaleriiga. Zagrebis on rohkelt suurepärased parke. Maksimiri pargis asub tänase päevani loomaaed – üks linna vanimaid (rajatud 18 sajandil) ja suurimaid (18 ha) loomaaedu. Samuti on Horvaatia uhkuseks ühtedeks Euroopa kauneimateks peetavad kenad surnuaiad. Kalmistud paiknevad Zagrebi põhjaosas. Mitmete mausoleumide kaunistused ja üldine stiil on pärit neorenessansi ajast.


PÄEV VENEETSIAS
Kuna Itaalia asub Aadria mere teisel kaldal, on külastajate seas saanud kombeks võtta ette ühepäevareis Veneetsiasse ja Triestesse. Romantikasse uppunud ja poeetide poolt ülistatud Veneetsia on linn, mida iseloomustab kordumatu ja kummaline atmosfäär. Renessanssi paleed, arvukad sillakaared, elegantsete gondoljeeridega kanaleil liuglevad kaunistustega gondlid ja Itaalia meloodiad tekitavad imetlust igas selle imetabase linna külastajas. Unustamatu jalutuskäik viib teid mööda Püha Markuse basiilikast ja väljakust, Doge’i paleest ja Huokausteni sillast. Veneetsia muuseumite ja kunstigaleriide väljapanekud pakuvad hindamatuid avastusi kõigile kunsti- ja ajaloohuvilistele. Kõik linnas annab veelkord tunnistust sellest, et Veneetsia on tõepoolest legendaarne linn.