Hurghada - hea teada

Aeg: Suvel 1 tund Eesti ajast taga, talvel Eestiga üks aeg.

Telefon:
Kõikidel Eesti mobiilioperaatoritel on Egiptuses olemas roamingteeenus. Telefoniteenuste hinnad Egiptuses saate juba enne reisi täpsustada oma mobiilioperaatori kodulehelt.Egiptuses on võimalik osta kohalik, eelmakstud SIM kaart, millega kõned kohapeal, kohalikele numbritele, on odavamad. Suuremates keskustes on olemas rahvusvahelised telekeskused, kus saab kasutada telefoni kõneautomaate, faksi ja teleksit. Tänavatel leidub ka telefoniautomaate, milledest helistamiseks tuleb osta telefonikaart. See on kõige soodsam võimalus koju jäänud lähedastega suhtlemiseks.
 
Kaupluste lahtiolekuajad: Kauplused on üldjuhul avatud 9:00 - 21:00 talveperioodil ja 09:00 – 12:30 ning 16:00 – 20:00 suveperioodil. Ramadani ajal võib kaupluste, riigiasutuste ja avalike külastuskohtade tööaeg olla lühendatud. Valuutavahetuspunktide ja pankade tööaeg ei ole kindlaks määratud. Raha saab üldjuhul vahetada hotellide valuutavahetuspunktides, mis töötavad 10.00 - 13.00 ja 18.00-22.00

Raha ja krediitkaardid: Egiptuse nael EGP. 1 EGP = u 0,13 EUR, 10 EUR=79 EGP. Valuutat vahetades tuleks alles hoida kviitungid, sest neid võidakse küsida, kui soovite alles jäänud naelu maalt lahkudes mingiks muuks valuutaks tagasi vahetada. Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab suuremates ostukeskustes maksta ja rahaautomaadist sularaha välja võtta.
 
Elekter: 220 V. Kasutusel on Euroopa pistikutele sobilikud stepslid.

Tervishoid ja vaktsineerimine: Egiptuses ei ole soovitav juua kraanivett. Pudelivett ostes peaks kontrollima, et pudel on suletud. Kohvikutes ja baarides tehakse jääkuubikuid enamasti kraaniveest, seega jääga jooke osta ei ole soovitav. Ka hambaid võiks pesta pudeliveega. Kindlasti tuleks vormistada tervisekindlustus. Lisaks päikesekaitsekreemile tasuks reisile kaasa võtta ka kõhuhädade ennetamiseks piimhappebaktereid sisaldavaid medikamente. Kerged kõhuhädad on Egiptuses kerged tulema. Terviseamet soovitab vaktsineerida A-hepatiidi e kollatõve vastu. Rohkem infot leiate www.tervisekaitse.ee.
 
Sisseostud:Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid.Kauplused on avatud 10-23. Reedeti avatakse kauplused kell 14-15. Sakkala keskuses on tax-free kauplus, kust saab osta importalkoholi ja –sigarette maksuvabalt 48 tunni jooksul peale maale saabumist.
Maksta saab eurodes, dollarites või Visa ja MasterCardiga. Kohalikke alkohoolseid jooke saab osta hotellipiirkonna taxfree kauplustes. Seal kõlbab maksevahendiks vaid Egiptuse nael. Toidukauplustes alkoholi ei müüda.

Ostud ja suveniirid: Egiptusest tasub kaasa tuua traditsioonilistest kohalikest materjalidest valmistatud tooteid, nagu näiteks alabastrist vaase ja nipsasju. Tasub tuua kohaliku käsitööna valminud kauneid messingist või vasest valmistatud teekanne, suuri kausse ja kandikuid - kõik kaunistatud idamaiste graveeringutega. Kulla ja hõbeda hind on praktiliselt sama mis meil, lisaks tuleb olla väga ettevaatlik, kuna palju esineb võltsitud tooteid. Egiptuse puuvillatooted on kvaliteetsed ning soodsad.
Toredaks leiuks on ka kaameli- või lambanahast valmistatud suured reisikotid ja väiksemad ridikülid. Kes soovib, saab oma kodu kaunistada ehtsa papüürusega, millele on joonistatud stseene antiik - Egiptuse legendidest või kuulsatest vaaraodest.
Kui kauba juures on hind, siis on mõttetu kaubelda. Kui ei ole - tingige julgesti!

Tingimine: Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne. Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada. Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate.
On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele.


Restoranid ja baarid:
Hurghadas leidub söögikohti igale maitsele alates heatasemelistest hotellirestoranidest kuni rahvusvaheliste kiirsöögikettideni. Pakutakse Egiptuse, Itaalia, Hiina ja paljude teiste rahvaste kööke. Sakkala uues jahisadamas ja selle ümbruses on hubaseid restorane ja baare. Mõnusad Itaalia köögiga restoranid on näiteks Da Nanni ja La Luna, Araabia kööki pakub Felfela ning Liibanoni hõrgutisi saab maitsta restoranis Mandarin, mis paikneb Giftuni ostukeskuses.
On ka mitmeid häid kalarestorane. Rahvusvahelistest kettidest on esindatud McDonalds, Kentucky Fried Chicken ja Pizza Hut. Õhtut veedetakse Sakkala ja El Dahari keskuse muusikabaarides, pubides ja diskodes. Linnasüdames avatakse üha uusi õhtuveetmiskohti, mõnusaid baare on näiteks uues Sakkala jahisadamas.
Tuntuim ööklubi on Little Buddha. Papa’s Bar jahisadamas ja Ministry of Sound Beach on Sakkala soosituimad vabaõhudiskoteegid.

Jootraha: Enamike teenindussfääris töötavate egiptlaste jaoks moodustab jootraha e bakhiish suurema osa sissetulekust, sest põhipalk on enamasti väga väike. Paljudele on aga bakhiish lausa ainsaks töötasuks. Seega peavad Egiptuse teenindajad jootraha andmist enesestmõistetavaks. Tähtis on jootraha anda võimalikult märkamatult ning kindlasti saab kohalikke tavasid austav turist ka parima teeninduse osaliseks.
Osades restoranides lisatakse arvele automaatselt 12% jootraha pluss maksud, kokku 17%, kuid ka siis on viisakas arvet makstes summa veidi nö „üles poole“ ümardada.
Ekskursioonide lõppedes on viisakas anda bussijuhile jootraha u 10 EGP inimese kohta. Puhkuse lõppedes võib jätta u 10 EGP meelehead teid hotellis meeldivalt teenindanud inimestele – toateenijale, kelnerile või retseptsionistile. Ka pagasi tuppa toomise eest on hotelliteenindajale viisakas anda u 5 EGP.

Rannad:
Hurghadas on väga ilus puhta heleda liivaga rand ja kristallselge merevesi. Avalikke randu ei ole, kuid enamikel hotellidel on tasuta lamamistoolide ja varjudega privaatrannad. Rannas on dušid ja WC, riietuskabiine ei ole.

Vahemaad Hurghadast:
 El Gouna........................................................................30km
 Soma Bay.......................................................................50 km
 Safaga...........................................................................60 km
 Luksor...........................................................................250 km
 Kairo.............................................................................500 km

Buss: Hurghada linnaliinibussid liiguvad umbes 20 minutilise intervalliga Dahari, Sakkala ja Hilton Resorti vahet. Pileti hind 3 EGP. Konkreetseid peatusi ei ole, bussi saab peatada tänaval käeviipega. Minibussid liiguvad El Dahari linnaosa ja Sakkala vahet. Ka minibussidel ei ole peatusi ning peale ja maha minna võib endale sobivas kohas. Minibussi pilet maksab olenevalt maršruudist 1-5 EGP. Bussijaam asub El Dahari linnaosas. Hurghadast pääseb bussiga näiteks El Gounasse, mitu korda päevas sõidavad bussid ka Kairosse ja Luksorisse. Pilet Kairosse maksab olenevalt bussi väljumisajast 50 – 100 EGP, Luksorisse u 50 EGP ja El Gounasse 5 EGP.

Takso: Suur osa Hurghada taksosid on sinistes ja oranžides toonides uued autod, mis on varustatud ka taksomeetriga. Samal ajal töötab taksodena veel ka vanu kastiautosid või minibusse, kus hind tuleb enne autosse istumist kokku leppida. Taksomeetriga takso sisseistumistasu on 3 EGP ning lühike, u 2-4 km pikkune sõit maksab u 5 EGP. Taksosõit nt 30 km kaugusele El Gounasse maksab aga 60-120 EGP.

Laev: Hurghadast sõidavad tiiburid 4 korda nädalas üle lahe Sharm el Sheikhi. Edasi-tagasi reis maksab u 450 EGP. Hurghadast väljuvad tiiburid teisipäeval, neljapäeval ja laupäeval kl 9.00 ja esmaspäeval kl 4.00, Sharm el Sheikist esmaspäeval, neljapäeval ja laupäeval 17.00 ja teisipäeval kl 18.00. Sõit kestab u 2-2,5 tundi.

Kasulikud telefoninumbrid:
 Politsei 1-22; 
Kiirabi 1-23
; Tuletõrje - 1-25
 
 


Toll: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid.

LENNU- JA TOLLIREEGLID EGIPTUSE LENNUJAAMADES:
Alates 2009.aastast on kodanikel, kes reisivad Eestist Egiptusesse vene või halli passiga KOHUSTUSLIK omada ID kaarti, mis tõestab elamisluba Eestis. Lennule registreeritakse ainult need reisijad, kellel on esitada nii kehtiv pass kui ka ID kaart.
 
Seoses aina laieneva uue gripiviirusega on Egiptuse võimud rakendanud alates 1. novembrist 2009 kuni olukorra normaliseerumiseni erimeetmeid Sharm El Sheikhi ja Hurgada lennujaamas. Kõikidele reisijatele jagatakse juba meie lennukis täitmiseks spetsiaalne küsimustik (inglise keeles) nende tervisliku seisundi kohta, mis tuleb saabudes terminali sisenemisel anda üle arstidele, kelle äranägemisel võidakse mõõta inimese kehatemperatuuri ning esitada täiendavaid küsimusi. Seoses sellega, maaleminekul võib esineda lisakomplikatsioone ning täiendavat ajakulu. Soovitame kõigil kaasa võtta pihustatavat antiseptilist ainet (saadaval apteekides), et pidevalt oleks võimalik käsi bakteritest puhastada.

Teadmiseks reisijatele Hurghada lennujaamas:
 ● 1. Turismiviisa kehtib 4 nädalat (lisaks on reisijale antud 2 nädalat, et Hurghadast lahkuda). Juhul, kui reisija lahkub Hurghadast hiljem kui 6 nädalat peale sinna saabumist, tuleb tal tasuda trahv (Hurghada lennujaama passikontrollis), mis on 154 EGP.
 ● 2. Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole lubatud siseneda riiki tavalise turismiviisaga.
 ● 3. Välismaalase passi omanikud peavad end registreerima lennujaama politseiosakonnas, kohe peale lennujaama saabumist.

Tsiviillennunduse määrused:
 1. Reisija, kellel on väljaprinditud ühesuuna pileti, peab Hurghadast tšarterlennuga väljuma nelja (4) nädala jooksul peale sinna saabumist
 2. 4-12 nädalat peale Hurghadasse saabumist, saavad reisijad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
 ● 2.1 Sama vedaja

● 2.2 Edasi-tagasi pilet, mis puudutab samu sihtkohti (antud juhul HRG) ja on väljastatud enne Hurghadasse saabumiskuupäeva.
 3. Hiljem kui 12 nädalat peale saabumist Hurghadasse, ei saa reisija kasutada tagasilennuks tšarterlende, vaid ainult regulaarlende. Peale 12 nädala möödumist on tšarterlennuga lubatud lennata ainult Cairo Tsiviilaviatsiooni osakonna poolt väljastatud loa alusel (antud dokumendi saamise eest vastutab klient ise, see on lisatasu).

Teadmiseks reisijatele Sharm el Sheikh`i lennujaamas:
 ● 1. Turismiviisa kehtib 30 päeva ning reisijad peavad Sharm el Sheikh’ist lahkuma 30 päeva peale lennujaama saabumist.
 ● 2. Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole lubatud siseneda riiki tavalise turismiviisaga.
 ● 3. Välismaalase passi omanikud peavad end registreerima lennujaama politseiosakonnas, kohe peale lennujaama saabumist. (Info sellest peab olema edastatud GoAdventure OÜ-le vähemalt 5 tööpäeva enne lennu väljumist – nimi, perekonnanimi, sünnikuupäev, passi number).
 ● 4. Enne Sharm el Sheikh´i passikontrolli jõudmist peavad kõik reisijad täitma terviseankeedi ja migratsiooni kaardi.
 
Tsiviillennunduse määrused:

1. Kõik reisijad peavad lahkuma Sharm El Sheikh´ist 30 päeva möödudes.
 ● 2. Kõik reisijad saavad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
 ● 2.1. Sama vedaja
 ● 2.2. Edasi-tagasi pilet, mis puudutab samu sihtkohti (antud juhul SSH) ja on väljastatud enne Sharm el Sheikhi saabumiskuupäeva.
 ● 2.3. 30 päeva möödumisel peab reisija Sharm El Sheikh´ist lahkumiseks kasutama regulaarlendusid.
 ● 2.4. Juhul, kui reisija saabus Hurghadasse ja soovib lennata tagasi Sharm El Sheikhi kaudu, peab tal olema lennujaama direktori poolt väljastatud luba, mille saamiseks on vaja järgmised dokumendid:

● 2.4.1 passi koopia
 ● 2.4.2 saabumistempliga passilehekülje koopia
 ● 2.4.3 hotelli voucher
 ● 2.4.4 lennupilet
 ● 2.4.5 reisiplaan 3 päeva enne lahkumiskuupäeva.

TÄHELEPANU! Välisministeerium  soovitab ohutuse eesmärgil vältida kõiki meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui teie asukoha läheduses toimub meeleavaldusi, siis püsige oma hotellis või peatuspaigas. Välisministeerium ei soovita reisida turismikuurortitest väljapoole kuna on sagenenud turismibusside pikaajalised kinnipidamised kohalike elanike poolt. Seetõttu võib linnadevaheline reisimine osutuda ohtlikuks. Eesti turistidel tuleks järgida reisikorraldajate ning kohalike ametivõimude korraldusi ja soovitusi. Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida Välisministeeriumi kodulehel.