Goa - hea teada

Kliima: Kesktalvine Lõuna-India kliima on soe ja niiske.

                           detsember  jaanuar  veebruar  märts
 Päeva kõrgeim        30            30            31        32
 Öö madalaim          21            21            21        22
 Merevesi                 26            26            26        27

Elekter: 220 V. Stepslid on Euroopa pistikutele üldiselt sobilikud.

Raha ja krediitkaardid: India ruupia rahvusvaheline tähis on INR, kohapeal kasutatakse lühendit Rs. Ruupia jaguneb jaguneb 10-ks paise’ks. Reisile võib matkavaluutana kaasa võtta nii eurosid kui dollareid. 1 EUR= u 67,8 INR, 1 INR= u 0,015 EUR, 1 USD=55,3 INR, 1 INR=0,018 USD (juuli 2012). Eestis ruupiaid vahetada ei ole võimalik. Valdavalt on maksevahendiks sularaha, siidivaipade ja kalliskivide eest maksmisel saab kasutada ka krediitkaarti). VISA krediitkaardiga saab maksta ka kallimates hotellides ja üksikutes kauplustes. Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka VISA Electroni ning Maestroga saab pangaautomaadist sularaha välja võtta. Pangaautomaate on Goas palju (eriti Põhja-Goas). Kuivõrd pankades võtab asjaajamine enamasti kaua aega, siis raha on hõlpsam vahetada hotelli vastuvõtus või tänaval. Kurss on küll veidi kehvem kui pangas. Rahavahetuses küsitakse väljastatava tšeki tarvis passiandmeid. Tšekk tuleks alles hoida, sest kui ruupiad jääb järgi, siis saab tšeki alusel need lennujaama vahetuspunktis eurodeks tagasi vahetada. Pangas raha vahetades soovitame küsida väiksemaid kupüüre, sest kohalikel teenindajatel napib tihti vahetusraha. Kohapeal on soovitav tasuda ruupiates, sest eurodes või dollarites makstes võib kursivahega petta saada.

Jootraha: Restoranides on kombeks jätta u 10% ulatuses jootraha. Väikest meelehead ootavad ka hotelli pakikandjad, toateenijad ning ekskursioonide ajal bussijuhid. Lennujaamas pakikandja teenuseid kasutades, tuleks maksta kuni 50 ruupiat.

Helistamine: Kohalikele numbritele helistades tuleb ette valida 0832. Mobiililt Eestisse helistamine maksab sõltuvalt eesti mobiilioperaatorist ja kohalikust võrgust u 2 - 3 EUR/min, vastuvõetav kõne u 1,93 EUR/min, kõne kohalikule numbrile u 1,18 EUR/min, sõnumi saatmine u 0,48 EUR. Indias on hulgaliselt nn Pay Phone kontoreid (märgistatud lühenditega ISD või STD), kust saab välismaale helistada. Need on avatud iga päev 08.00-21:00. Hotellis tuleb kaugekõned ette tellida, hind on mitu korda kallim kui Pay Phone punktidest helistades. Kohapeal võib osta kohaliku mobiiltelefoni kõnekaardi (Idea, Airtel, Vodaphone), millelt ka Euroopasse helistamine on palju soodsam kui Eesti mobiililt. Kõnekaarti ostes peab kaasas olema koopia passist, viisast ja 1 passipilt.

Internet: Wifi leviala Goas ei ole, kuid internetikohvikuid on hulgaliselt. Hind u 0,7 EUR/tund.

Tervishoid ja vaktsineerimine: India kraanivesi ei ole joogikõlbulik. Ka hambaid tuleks pesta kraaniveega. Pudelivett ostes peaks kontrollima, et pudel on suletud tehase pitseeringuga. Kohvikutes ja baarides tehakse jääkuubikuid enamasti kraaniveest, seega jääga jooke osta ei tasu.
Kindlasti tuleks vormistada tervisekindlustus!  Kui vajate arsti, siis võtke palun ühendust hotelli vastvõtuga või Aurinko reisiesindajaga.  Arstile tasutakse kohapeal sularahas. Visiiditasu on u 1000 INR. Eestisse tagasi pöördudes saab arstiabile kulutatud summa tšekkide alusel kindlustusest tagasi.
Lisaks päikesekaitsekreemile tasuks reisile kaasa võtta sääsetõrjevahendid ning kõhuhädade ennetamiseks piimhappebaktereid sisaldavaid medikamente. Kerged kõhuhädad on Indias kerged tulema.
Terviseamet soovitab vaktsineerida A-hepatiidi, kõhutüüfuse ja lastehalvatuse vastu. Lisainfot vt. www.terviseamet.ee.

Keel: Indias on 18 ametlikku keelt, lisaks nendele sadu erinevaid dialekte ja murdeid. Enimkõneldavateks keelteks on hindi keel, mida emakeelena räägib u 41% riigi elanikkonnast ning inglise keel. Turismi arenedes on mitmed Goa kohalikud ära õppinud ka vene keele.

Turvalisus: India on suhteliselt turvaline maa, kuid üksi näiteks vaeste linnaosades jalutada ei soovitata. Samuti peaks ettevaatlik olema turgudel, turismiobjektide juures ning rongijaamades, kus oht varguste ohvriks sattuda on suurem.

Sisseostud: Indiast tuuakse tavaliselt kaasa rõivaid, siidi jm kangaid, puust nikerdatud esemeid, vaipu, maitseaineid ja hõbedat, teed. Goas suurte rõivafirmade nn outlet kauplusi ei ole. Goas on hulgaliselt rätsepaid, hind on odav, rõivad valmivad mõne päeva jooksul, töö kvaliteet võib aga olla erinev. Suurim valik sisseostude tegemiseks piirkonnas on Goa pealinn, kuid ka nii Põhja- kui Lõuna-Goas on hulgaliselt huvitava valikuga kauplusi. Kauplustes on fikseeritud hinnad. Allahindlusi korraldatakse tavaliselt pühade aegu, näiteks jõulude ja kolmekuningapäeva paiku. Kaupluste lahtiolekuajad on erinevad. Enamik neist on avatud E-L kell 09.30-13.00 ning 16.00-20.00.
Sisseostude tegemiseks on sobilikud ka Mapusani, Arpona ja Anjuani turud, kus tuleb hindade üle kindlasti ka kaubelda. Põhja-Goas on 2 Newtoni-nimelist suurt toidukauplust.

Ööelu: Lõuna-Goa ööelu on küllalt vaikne ja koondunud peamiselt hotellidesse, kus õhtuti on meelelahutusprogrammid ning elav muusika. Majorda Beach Resort hotellis on kasiino. Colva külas on mitmeid rannarestorane, kus muusikat mängitakse varajaste hommikutundideni.
Põhja-Goas on hulgaliselt pubisid, restorane ja vabaõhubaare, kus tihti saab nautida ka elavat muusikat. Kohalike seas on populaarseimaks ööklubiks Tito’s, samal tänaval paikneb ka soositud Kamaki baar. Rannas asuvas Mambo diskoteegis mängitakse uusimaid tantsuhitte varajaste hommikutundideni. Candolimis on populaarseks õhtuveetmispaigaks Butter Lounge.
Goas on populaarsed nn kõik hinnas klubid, kus sissepääsupileti hinnas sisaldub piiramatus koguses jooke. Paljudes Goa klubides on naistele sissepääs tasuta. Menukad on ka rannadiskod ja -reivid.

Pildistamine: Kohalikud lasevad end meelsasti pildistada, kuid ootavad selle eest enamasti ka tasu. Kuivõrd Goa lennujaam on ka sõjaväe lennuväli, siis on pildistamine ja filmimine siin keelatud.

Jõulud ja aastavahetus: Roomakatoliku ajastu pärandina toimuvad jõulude ja aastavahetuse aegu Goas suured pidustused. Jõuluööl leiab peaaegu kõikides Goa katoliku kirikutes aset kesköine jumalateenistus. Kohe peale seda algab kohalike hulgas väga populaarne suur tantsupidu, millest võivad osa võtta ka turistid. Aastavahetusel toimub erinevaid pidustusi ja tantsuõhtuid. Rannas võib jälgida ilutulestikku. Ka hotellides korraldatakse pidulikke õhtusööke ning erinevat meelelahutust. Pühade ajal on Goa tänavatel suured liiklusummikud. 25.12 ja 01.01 on osa kauplusi ja restorane suletud. Suletud on ka kõik riigiasutused.

Toidud: Kuivõrd India on pindalalt hiigelsuur, siis on ka toidud regiooniti erinevad. Üldiselt kehtib printsiip, et mida lõuna poole, seda vürtsikamad on road. Goas pakutakse hõrgutisi nii kohalikust kui muudest India piirkondadest, samuti pakutakse rahvusvahelisi toite. Kohalikus köögis kasutatakse palju ookeanikala ja muid mereande. Goalaste lemmikroog on riisiga kalakarri. Kuivõrd paljud hindud liha üldse ei söö, siis on taimetoitude valik väga mitmekesine. Populaarne taimetoit on thali-riis, leib, salat ja kaste.

Karri on maitseainesegu, mille valmistamiseks kasutatakse pipart, ingverit, nelki, koriandrit jm vürtse koka äranägemise järgi. Karriks nimetatakse ka roogi, kus vürtsidega maitsestatud võist ja köögiviljadest valmistatakse paks kaste, millele lisatakse kas liha või kala.

Tandoori
Lisaks karrile on India köögi tuntuimateks hõrgutisteks erinevad tandoori road. Tandoori on saviahi, kus küpsetatakse vardas jogurti ja maitseainesegus marineeritud liha või kala. Üldiselt ei ole tandooriroad ülemäära vürtsikad.

Põhja-India köögis süüakse toidu kõrvale ka leiba, millest tuntuim on tandooriahjus küpsetatud naan. Proovida tasub ka pannil praetud parathat ning läätsejahust valmistatud dosat.

Lõuna-Indias süüakse palju riisi. Biryani on pähklite ja kuivatatud puuviljadega risoto-laadne roog. Kalatoitudest tasuks proovida cafrealiat- ingveri, küüslaugu ja laimimahlaga maitsestatud kala. Ambot tik on hapu ja tuline kalakarri, caldeirada maheda maitsega kalahautis, xec-xec küüslaugu ja ingveriga maitsestatud krabi.

Lõuna-Goas einestatakse peamiselt hotellirestoranides, kuid näiteks Colva piirkonnas on palju pisikesi restorane. Põhja-Goas leiab häid söögikohti igal nurgal.

Joogid: India troopilises kliimas on tähtis palju juua. Kohalikud joovad enamasti mineraalvett, karastusjooke ja magusat piimaga teed. Restoranis või kohvikus teed tellides peate teenindajale ütlema, kui soovite teed ilma piimata. Toidu kõrvale juuakse tavaliselt vett või laimiga maitsestatud gaasiga vett – fresh lime soda või kohalikku õlut.  Vürtsika toidu juurde
sobivad imehästi seedimist soodustavad jogurtijoogid e lassid.

Väga populaarsed on Goas mahlabaarid, mille menüüvalikus on 60-70 erinevat hõrkudest troopilistest puuviljadest valmistatud mahlasorti. Värsketest puuviljadest valmistatud mahlasid leiab ka kohalikelt turulettidelt.

Õllevalikus on lahjemaid pilsnereid nagu näiteks Sandpiper ja IceBeer ning kangemaid lagerõlle sorte nagu Kingfisher ja Kings. Arlem, Belo ja Fosters on Goas valmistatavad õllemargid.

Aperatiivks sobivad kohalikud valged ja punased veinid nagu Madera, Vin Ballet, Sula ja Chantilli või magus portvein. Marquise de Pompadour on kohalik vahuvein.

Müügil on ka kohalik rumm ja viski. Kohalikku puskarit aetakse cashew pähklitest või kookosest. Müüakse ka eksportalkoholi, mille hind on kohalike jookidega võrreldes kallis.