Kreeta - huvitavad kohad

Kreeta on ideaalne koht spordilembestele inimestele. Mäed, tasandikud ja rannad pakuvad mitmeid erinevaid sportimisvõimalusi. Samuti on ta maiuspala antiikkultuuri huvilistele, sest peetake ju Knossost Euroopa kultuuri hälliks.

Samaria kanjon
(Kuristiku pikkus: 16km, sügavus: 500m, vanus: 2 kuni 3 miljonit aastat) Kreeta saare lääneosas asuva Samaria kuristiku servad paiknevad teineteisega nii lähestikku, et tundub, nagu need võiksid puutuda ülevalt kokku. Kõige kitsamat kohta kutsutakse Portes ehk ``Väravad`` - seal on kuristiku seinad 500 meetri kõrgused, ent jõe kõrgusel on vaid 3 meetrit teineteisest eemal ning serva pealt ainult 9 meetrit. Levka ehk Valgetesse mägedesse on selle kuristiku lõiganud Tarraiose jõgi. Talvel on see jõgi raevukas kärestik ja suvel vulisev ojake ning Vahemerelist päikesepaistet saab kuristik päevas vaid mõne minuti. Kaljuseintele klammerduvad küpressid, oleandrid ja viigipuud ning läbi õhu vuhisevad kaljuhakid, kotkad ja pistrikud. Kuristikus asub mahajäetud Samaria küla, mis hüljati 1962. aastal, mil piirkond kuulutati rahvuspargiks. Allavoolu kuristik laieneb. Kuristik algab Omalose platoolt ja lõpeb 16 km kaugusel  Ayia Roumeli külas. Ayia Roumeli on keskendunud diktamosele- see on ravimteede koostisosaks olev taim ja kri-kri'de (metsikute kitsede) lemmiksöök. Külastajatele on kuristik avatud maist oktoobrini ning jalgsimatk Xyloskalast võtab aega rohkem kui 5 tundi. Veevarusid saab täiendada kohalikest allikatest.

Knossos
Knossose paleest, mis oli Euroopa kultuuri hälliks peetava Minose tsivilisatsiooni au ja uhkus, on veel üht-teist järel. Palee laskis ehitada kuningas Minos, kes müüdi järgi sulges hiiglaslikku loss-labürinti oma koletu poja Minotaurose. Tollel oli inimese keha, härja pea ja halb komme toituda inimlihast. Knossoses on säilinud palju hindamatu väärtusega freskosid, mille vanus ületab 4000 aastat. Palee on välja kaevatud ning osaliselt rekonstrueeritud 20. saj alguses Sir Arthur Evansi poolt. Iraklioni Arheoloogiamuuseumi rikkalikkus väljapanekus näete 4000 aasta vanuseid vaase, ehteid, iidset portselani, minoslaste luustikke jpm huvitavat. See on Ateena Arheoloogimuuseumi järel tähtsuselt järgmine Kreekas.

Festose palee
See oli Minose perioodi Knossose järel tähtsuselt teine loss Kreetal, mis asub kaunil Mesara platool, 60 km Iraklionist edelas. Festos oli Minose tsivilisatsiooni oluline kaubandus- ja usukeskus.  Iraklioni Arheoloogiamuuseumis asub palee kõige tähtsam leid , nn. Festose ketas, millele usutakse olevat kirjutatud religioosne koraal, mis on nüüdisaegse kalendri algkujuks. . Müüdi järgi valitses Festose paleed Knossose valitseja kuningas Minose vend Radamanthys.

Sitia
Saare idaosas, vanas Sitia linnakeses on säilinud Bütsantsi kindluse varemed, vanad kindlused ja sadamasillad. See on üks Kreeta ilusamaid linnu. Piirkonnas on üle 300 koopa ning nii mõneski neist on tänapäevani säilinud jäljed aastatuhandete tagusest inimtegevusest. Sitia piirkonna tuntuim koobas on Pelekiton, mis asub Pelekitas, Zakrosi lähedal. Koopa sügavuseks on mõõdetud 310 meetrit.
 
Iraklion
Iraklion on saare pealinn ja ühtlasi suurim linn Kreetal. Kreekas on ta suuruselt 5-ndal kohal. Iraklion on saare administratiivkeskus ning tema ehteks on kindlasti Arheoloogiamuuseum, kus eksponeeritakse 2800.-1150. a eKr pärit Minose tsivilisatsiooni unikaalseid mälestusmärke.

Lassithi platoo 10 000 tuuleveskit
Mägede vahel lookleval teel avaneb suurepärane vaade Lassithi platoole, kus asub üle 10 000 tuuleveski. Legendi kohaselt sündis siinkandis Kreeka jumalate valitseja Zeus. Jalgsi või eesli seljas saab minna kõrgel mägedes asuva Dikti koopani. Koopas saab näha maa-alust jõge, stalaktiite ja stalagmiite. Seejärel võib minna Agios Georgiose tarbekunstimuuseumisse.

Spinalonga saar
Lühikese paadisõidu kaugusel Agios Nikolaosest asub väike Spinalonga saar. Saarele ehitatud Veneetsia kindlust kasutati 20. sajandil pidalitõbiste kolooniana. Laevad väljuvad Agios Nikolaosest ja  Eloundast.

Santorini saar
Santorini oma külade ja ajalooliste vaatamisväärsustega pakub palju põnevat.  Hingematvad vaated, haruldased mustad ja punased vulkaanilised rannad, kus mustad kivid ja kaljud sulavad harmoonilisse kooslusesse sätendava helkivsinise merega. Arheoloogiahuvilistele pakub huvi Akrotiri ja kõik see, mis 3500 a. tagasi toimunud vulkaanipurske tagajärjel saart katnud 30–40 m laavakihi alt välja on kaevatud. Santorini ei paku mitte ainult lummavaid vaateid ja põnevaid looduselamusi, vaid ka suurepärast võimalust maitseelamusteks. Arvukates Kreeka tavernides ootab teid kliendisõbralik teenindus, suurepärased kohalikud toidud ja veinid. Rannapromenaadid on tihedalt täis pikitud mõnusaid restorane, kalataverne, baare. Kindlasti kuulub turisti kohustuslikku ‘menüüsse’ päikeseloojang Oias ( Ia küla). Kaldakõrgustikult merre ulatuv Oia on pruutpaaride poolt eelistatuim mesinädalate veetmise paik, mille päikeseloojang on maailma ilusaim.
Merereisid Santorini saarele väljuvad Iraklioni sadamast. Katamaraaniga kestab sõit 1 tund ja 45 minutit ning kruiisiaevaga jõuab kohale 4 tunniga. Ühe suuna hinnad algavad 40 eurost.
Vt. http://www.cretetravel.com/To_and_from_Crete/Ferries_Crete_Santorini.htm
Santorinile saab sõita Iraklioni sadamast, mis asub Agios Nikolausest 70 km kaugusel.

Matala Koopad
Matala on Kreeta iidseim küla, mis asub 66 km Iraklionist lõunas. Kunagisest kalurikülast on saanud populaarne kuurort, kus on väga omanäoline rand.
Merepiirilt kõrguvatesse kaljuseintesse on uuristatud mitmekümneid koopaid, mida vanad roomlased 1. ja 2. sajandil hauakambritena kasutasid.

Ideon Androni koobas
Legendi kohaselt on Ideoni koobas Zeusi sünnikoht (sama väidetakse ka Lassithi platool asuva Dikti koopa kohta), kus Rhea kaitses teda oma isa Kronose eest. Koobas asub Iraklionist 55 km kaugusel.

Vai rand
Datlipalmid, valge liivarand ja kristalselt läbipaistev vesi – see on Vai. Rand asub Sitiast 25 km kaugusel idas ning on kuulus oma loodusliku palmimetsa poolest. See on ainuke rand Euroopas, kus kasvab üle 5000 palmi.

Lato arheoloogiline piirkond
Piirkond asub Kritsa külast umbes nelja kilomeetri kaugusel põhjas. Lato oli vana Dooria linn, mille õitseaeg oli 1400–1300 eKr.

Olouse uppunud linn
Tänapäeva Elounda keskuse lähedal asunud Oloukse linn oli üks sajast Kreeta Minose kultuuri linnast (3000–900 eKr).  Olouses elas umbes 40 000 elanikku ning seda peeti üheks mõjuvõimsamaks saare linnaks. Keegi ei tea, miks Olous uppus. Uurijad arvavad, et linn uppus Santorinil toimunud suure vulkaanipurske tagajärjel või on Olous aja jooksul tasapisi vajunud; Kreeta idaosa vajub veel tänapäevalgi.

Panagia Kera kirik
Kirik asub Kritsa tee ääres, umbes kilomeeter enne Kritsa küla. Kiriku siseseintel on keskaegsed hästi säilinud seinamaalid.

Püha Nikolaose kirik
Väike bütsantsiaegne kirik, mis asub Agios Nikolaoses hotell Minos Palace kõrval. Püha Nikolaos on kõikide meresõitjate kaitsepühak ja tema järgi on ka linn oma nime saanud. Kiriku võtme saab Minos Palace'i vastuvõtust pandi vastu (pandiks sobib nt pass või raha).

Nikos Kazantzakise haud
”Kreeta poeg” sündis Iraklionis 1883. a. Ta oli kirjanik, kelle teoste hulka kuuluvad mh ”Vabadus või surm” ja ”Ütle mulle Zorbas”. Elu jooksul veetis Kazantzákis mitmeid aastaid erinevates maailma paikades. Surres oli ta 74-aastane. Tema hauaplaadil on tekst: ”Ma ei soovi midagi, ma ei karda midagi, olen vaba”. Kazantzákise haud asub Iraklionis Martinengo kindluses, mis on linnamüüri üks osa. Haua juurde on vaba sissepääs.

Agia Triada
Agia Triada võis omal ajal olla Minose kultuuri kuningate või tähtsate ametnike suvepalee. Nimi on tulnud külast, mis asus palee läheduses. Palee

Dikti koobas
Stalaktiitkoobas Lassithi ülemisel platool Psichro külas. Müüdi järgi sündis seal Zeus. Koobas on Minose kultuuri ajal olnud tähtis palvekoht ning sealt on leitud palju religioosseid esemeid.

Gortys
Gortys on asustus olnud juba kiviajal, kuid linna tegelik õitseaeg oli Rooma võimu ajal, mil Gortys oli Kreeta pealinn. Apostel Paulus nimetas oma jünger Tiituse Gortyse peapiiskopiks. Püha Tiituse basiilika asub Gortyses.

Krissi saar
Krissi saart on kutsutud ka Kullasaareks, kuna araabia mereröövlid hoidsid 9. sajandil sellel saarel oma aardeid. Saar on tuntuks saanud ka  valge liivaranna järgi. Saarele sõidavad iga päev laevad Ierapetra linna sadamast. Varakevadel ja hilissügisel liiguvad laevad ebaregulaarselt.

Zakros
Zakros oli saare neljast paleest väikseim. See on ehitatud umbes 1600 a eKr. Sellest sadamalinnast on  kaubalaevad käinud mh Lähis-Idasse ja Egiptusesse. Palee varemed

Vee- ja teemapargid Kreetal
Kreetal on 3 suuremat veeparki, kaks neist saare idaosas ning üks läänes, Hania lennujaama lähedal. Parkides on söögi-ja joogikohad, suveniiripoed, hoiukapid, riietusruumid, dušid. NB! Hinnad pärinevad 2008. a suvehooajast, 2009. a võivad hinnad veidi erineda.

Water City veepark
Water City on saare suurim veepark, mis asub Anopolise mägedes Iraklioni lähedal. Pargis on 34 erinevat veeartaktsiooni. Park on avatud k 10.00-18.30. Sügishooajal laupäeval ja pühapäeval suletud. Vt: http://www.waterpark.gr

Aquaplus veepark
Keskmise suurusega veepark Hersonissose lähedal, mis on tuntud oma lopsaka eksootilise aia poolest. Puude varjust leiab mitmesuguseid veeliuradasid igale vanusele. Läheduses asub ka golfiväljak. Hind täiskasvanuile 21 Eur, lastele ( 5-12 a) 15 eur, alla 5 a lapsed tasuta (2009 a) Vt: http://www.acquaplus.gr.

Limnoupolis veepark
Veepark asub Varipetro küla lähedal. Pargis on mitmesugused veeliumäed, 260 m pikkune ja 3-3,5 m laiune laisk jõgi, 1500 m2 suurune peabassein, eraldi mänguala väikelastele. Vt: www.limnoupolis.gr

Aquaworld Akvaarium
Hersonissoses asub väike akvaarium, kus saab imetleda mitmesuguseid eksootilisi roomajaid, kalu ja kahepaikseid. Julgematel külastajatel on võimalik hiiglasliku mao või mõne muu loomaga ka pildil poseerida. http://www.aquaworld-crete.com/