Küpros - hea teada

Ilm: Kliima on vahemereline – pehmed talved ning kuumad kuivad suved, kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud – õhtud jahedamad

Kuud:                                       september     oktoober    november
Keskmine temperatuur päeval      25                 22              17
Keskmine merevee temperatuur   25                 24               22

Liiklus: Küprosel on vasakpoolne liiklus. Turvavöö peab olema kinnitatud nii auto esi- kui tagaistmel - Mobiiltelefoniga rääkimine roolis on keelatud. Lubatud promillid 0,22
Põhja-Küprose Türgi poolele ei ole lubatud rendiautoga sõita
Parkimine linnades on valdavalt tasuline. Parkimisautomaadid töötavad 10,20,50 eurosentidega. 1 tund parkimist maksab u 1-2€

Küprose viisa: Eesti passi omanikud ning punase vene passi ja halli välismaalase passi omanikud, kellele on kehtiv elamis- ja tööluba Eestis, võivad Küprosel viibida viisavabalt 90 päeva.

Nõudmised Eesti passiga reisijatele: Pass või ID kaart

Nõudmised punase vene passiga reisijatele:
Kehtiv elamis- ja tööluba Eestis
Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
edasi-tagasi piletite broneering
soovitav on majutuse broneering ja reisikindlustuse olemasolu

Nõudmised halli välismaalase passiga reisijatele:
Kehtiv elamis- ja tööluba Eestis
Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
edasi-tagasi piletite broneering
reisikindlustus kogu reisi perioodiks
piisavad rahalised vahendid kogu reisi perioodiks
soovitav on majutuse broneering

Lisainfo Küprose saatkonna kodulehelt Helsingis www.cyprusembassy.fi.

Autorent: NB! Liiklus on vasakpoolne! Rendiauto pakub häid võimalusi saarega omapäi tutvumiseks. Kui juht on 25-aastane peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 1 aasta. Kui juht on alla 25-aastane, siis peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 3 aastat. NB! Palume silmas pidada, et rendiautoga Türgi poolele lähete omal riisikol ja vastutusel ning me soovitame seda mitte teha. Kuivõrd Põhja-Küprose Türgi vabariiki ei tunnista ükski teine riik maailmas peale Türgi, siis puuduvad seal välisriikide esindused (saatkonnad, konsulaadid) ning hädaolukorras pole abi küsida kuskilt. Nõutav on ka autokindlustus (25 eurot), mille saate osta piirilt. Asjaajamine sealse kindlustusfirmaga on teie vastutusel. Bensiinihinnad sõltuvad margist ja firmast (umbes 1,25 eurot).

Helistamine: Helistada saab telefonikioskidest, kasutusel on 3,5,10-eurosed telefonikaardid, mis on müügil postkontorites, supermarketites, suveniirikauplustes. Hotellidest helistamine on tunduvalt kallim. Mobiililt helistades on kõneminuti maksumus u. 0.46€.

Elekter: 220-240 V. NB! Küprose hotellides on tavapärasest erinevad pistikud ja elektriseadmete kasutamiseks on vaja adaptrit. Mõnes hotellis saab neid retseptsioonist laenutada, samuti on neid võimalik osta kas hotelli- või mõnest teisest kauplusest. Adapter maksab u 3€

Roheline e. demarkatsiooniliin:
Alates 1974.a. on Küprose põhjaosa türklaste poolt okupeeritud. Saare lõuna- ja põhjapiirkond on eraldatud nn. „rohelise joonega“, mis muuhulgas läbib ka pealinna Nicosiat (Lefkosia). Liini on võimalik ületada, kaasas peab olema isikut tõendav dokument, rendiautoga ei ole põhjaaladele sõit lubatud, kuna põhja pool Küprose Vabariigi autorendifirmade kindlustuslepingud ei kehti. Okupeeritud aladele on võimalik minna Nicosia keskusest Ledra tänava lõpust, samuti Ledra Palace´i piiriületuspunktist Nicosias, kus on ka ööbimisvõimalus. Kindlasti peavad kaasas olema isikut tõendavad dokumendid – pass või ID kaart. Korraldatakse ka rahvusvahelisi ekskursioone Kyreniasse ja Famagustasse, lisainfo kohapeal Aurinko reisiesindajatelt.

Pildistamine: Pildistamine ja filmimine on keelatud lennujaamades, briti sõjaväebaasides ja teistes militaarpiirkondades. Samuti ei ole lubatud pildistada muuseumides ning kirikutes-kloostrites.

Kirikud ja kloostrid: Jumalateenistusi peetakse pühapäeva ning kiriklike pühade hommikupoolikul. Kirikupühade eelõhtul toimub tavaliselt ka õhtune jumalateenistus. Päevasel ajal on kirikutesse enamasti vaba sissepääs. Ka kloostritesse on lubatud eraviisiliselt minna, rühmade kaupa paraku mitte. Tasuks meeles pidada, et ajavahemikus 12.00 – 15.00 on väravad suletud. Saare vanimasse kloostrisse Stavrovounisse on naistele sissepääs keelatud.

NB! Pühakodade külastamisel pidage meeles vastavalt riietuda, põlved-õlad peavad olema kaetud