Küpros - huvitavad kohad

Curium
Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200.a. e. Kr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide, mida võib näha nii Küprosel kui paljude teiste riikide muuseumites. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.

Petra tou Romiou – Afrodite sünnipaik
Saare lõunarannikul asub looduslikult kaunis lahesopp, mis on tuntud Afrodite sünnipaigana. Legendikohaselt sündis just siin merevahust Kreeka mütoloogia ilu- ja armastusejumalanna … usutakse, et kui südaööl teatud arv kordi meres asuva kivi ümber ujuda, säilitatakse igavene noorus …

Troodose mäemassiiv
Saare üks kaunimaid looduslikke piirkondi-kaunid seedripuusalud, idüllilised mägikülad ja ligi 20 erinevat matkarada, mis annavad suurepärase võimaluse tutvuda Küprosega väljaspool rannikuäärseid turismipiirkondi. Siin asub ka saare kõrgeim tipp Olympos, mis paikneb 1951 m kõrgusel üle merepinna. Troodose rüpest leiab veinikülad Omodos, Kilani, Laneia, kus saab proovida ja kaasa osta nii veine kui ka Küprose kangemat jooki – zivaniat .

Kykko klooster
Klooster on rajatud 11. sajandil ning paikneb ligi 1318 m kõrgusel Troodose mägedes. Küproslaste japks on see üks tähtsamaid religioosseid keskusi, kuhu saabub aastaringselt palju palverändureid. Siin alustas oma vaimulikuelu hilisem Küprose vabariigi president Makarios III, kelle viimane puhkepaik asub u 3 km kloostrikompleksist läänes. Kykkos on võimalik näha suurepäraseid bütsantsi ikoone, külastada muuseumit ja nautida selle paiga erilist atmosfääri. Kindlasti tasub meeles pidada, et kirikutesse-kloostritesse minekuks tuleb sobivalt riietuda.

Akamas
Piirkond saare lääneosas, millega on põnev tutvuda näiteks džiibisafari käigus. Teid ootavad kurvilised mägiteed, huvitav loodus, kilpkonnarannik Lara Bay ning Afrodite kümbluspaik. Ringsõidu vältel avanevad mägede vahelt ka kaunid merevaated.

Lefkara
See on käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milaano katedraali altarikaunistused. Kuulsatetel lefkara pitsidel on lausa oma nimetus – „lefkaritika“. Lefkaras tasub külastada ka Püha Risti kirikut, käsitöömuuseumi ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.

Pealinn Nicosia
Nicosia, kreekapäraselt Lefkosia, on Küprose pealinn keskajast alates. Piirkond, mida tunti ka Podromose nime all, oli asustatud juba ligi 5000 aastat tagasi. Alates 1974.a on linn nn rohelise joonega pooleks jagatud, seda peavad oma pealinnaks nii Küprose Vabariik kui ka rahvusvaheliselt tunnustamata Põhja-Küprose Türgi Vabariik. Nicosias asuvad vabariigi valitsus ja diplomaatilised esindused,ülikool. Pealinnas leiavad aset tähtsamad kultuuriüritused. Kitsaste tänavatega ajalooline vanalinn pakub põnevaid avastusi-siin on huvitavaid muuseume, kirikuid ja rohkelt erinevaid kunstigaleriisid ning suveniirikauplusi.

Laiki Yitonia (vanalinn) on ümbritsetud veneetslaste poolt 16.saj rajatud linnamüüriga, mis on üle 4 km pikk ja selles on kolm väravat – Pafose,Kyrenia ja Famagusta väravad.

Nicosia muuseumid:
Ajaloohuvilistel tasuks kindlasti külastada Küprose muuseumi (Museum str), kus on rikkalik väljapanek erinevaid arheoloogilisi leide neoliitikumist kuni bütsantsi valitsemisajani saarel.

Bütsantsi muuseum (tuntud ka ikoonimuuseumi nimetuse all) pakub suurepärase võimaluse nautida erinevate koolkondade ikoone,milledest vanimad pärinevad 8.sajandist.

Rahvakunstimuuseumis (Kyprianos sq. ) on väljapanek 19-20.saj. tarbeesemetest,rõivastest,keraamikast.

Omapärane ja huvitav on ka Leventise muuseum, mis rajatud Leventiste perekonna poolt.

Korneriose maja (Gregorion str.) on üks tähtsamaid Veneetsia-aegseid ehitisi, rajatud 18.sajandil, kus algselt elas dragoman( rahukohtunik ), tänapäeval on hoonesse rajatud etnograafiamuuseum


Nicosia kirikud:
Agios Yoannise (Püha Johannese) kirik on ehitatud 1662.a tollase piiskopi Nikiforase poolt. Kirikus on hästi säilinud seinamaalid.
Chysaliniotissa kirik – vanim bütsantsi kirik Nicosias, rajatud 1450.a. kuninganna Helena Paleologose juhtimisel.

Huvipakkuvad on ka franko-bütsantsi stiilis 17.saj. pärit Tripiotise kirik oma rikkaliku sisekujunduse ja kauni hõbedast ikonostaasiga ning Phaneromeni kirik, mille marmormausoleumi on maetud 1821.a Kreeka iseseisvussõja jooksul tapetud vaimulikud.
Nicosias on ka mitmeid islamivalitsejate ajast jäänud hooneid, näiteks Omeryeh mošee (endine Santa Maria kirik) , mis rajatud 1571.a Mustafa pasha poolt ja selles olla puhanud prohvet Omar.

Nicosia-Limassoli tee alguses (Athalassa avenue) on Küprose Käsitöökeskus, mille tegevust toetab riik. Siin täiustatakse ja edendatakse käsitööoskusi, õpitakse uusi tehnikaid. Valminud esemeid müüakse saare erinevates piirkondades.Soovi korral on võimalik minna ka üle demarkatsiooniliini, türklastele kuuluvale poolele, selleks on vaja aga kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Larnaca
Larnaka asub saare lõunarannikul ja on Küprose tähtsuselt teine kaubasadam ning suuruselt neljas linn.
Linnakeskuses leiadub sümpaatseid söögikohti, kohvikuid ja poekesi. Linna tunti juba 14.saj e.Kr, sel ajal Kitioni nime all. Tänapäeval on tegemist populaarse turismilkeskuse ja transpordisõlmega –Larnakast lõunas asub Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam.
Larnaca bay'ks kutsutav turismikuurort paikneb mere ääres, Larnaca linnast u 6 km kaugusel.

Tuntuimad vaatamisväärsused:
Antiik-Kitioni varemed – Kreekast saabunud ahhaialased rajasid 13 saj e.Kr siia 5 templit ja linnamüürid
Soolajärv – asub lennujaama läheduses, suviti kuiv, talveperioodil täitub veega ja seal talvituvad flamingod. Kunagi kaevandati järvest ka soola, tänapäeval enam mitte.
Hala Sultan Tekke – mošee asub u 5 km kaugusel Larnaka lennujaamast, Soolajärve kaldal. Siin on Umm Harami – prohvet Muhamedi kasuema haud. Avatud ainult tähtsamate islami pühade puhul.
Larnaka linna tähtsaim kirik on Agios Lazaros ( Püha Laatsaruse kirik ), mis on rajatud Püha Laatsaruse haua kohale. Linna keskusesse on koondunud ka kaubandus, leiab sümpaatseid söögikohti ja kohvikuid.

Veepargid Küprosel:

ASSOURI VEEPARK
Suurim ja populaarseim veepark, mis asub Limassoli lähistel. Park töötab aprillist-oktoobrini, vastavalt ilmastikuoludele võivad konkreetsed avamise-sulgemise kuupäevad muutuda. Veepark on avatud 10.00-18.00, varakevadel ja sügisel 10.00-17.00.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta.
Limassoli, Paphose ja Larnaka turismipiirkoFndadest on võimalik Fassouri veeparki sõita ka tasuta bussiga. Lisainfot leiate aadressilt www.fasouri-watermania.com

AGIA NAPA WATERPARK
Seda Ayia Napa veeparki peetakse suurimaks temaatiliseks veepargiks Euroopas, põhirõhk kujunduses on antiik-Kreekal. Veepargi atraktsioonivalik on väga rikkalik. Park on avatud 10.00-17.00 ja kõrghooajal 10.00- 18.00.
Piletihind täiskasvanutele 32€ ja lastele kuni 12.a. 18€. Täpsemat infot veepargi kohta saab aadressil http://www.waterworldwaterpark.com/

APHRODITE VEEPARK
Sümpaatne veepark Paphose rannapiirkonnas, kus on erinevaid huvitavaid atraktsioone.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta. Veepark on septembris-oktoobris avatud iga päev 10:00-17:00/18:00.
Lisainfot vt: www.aphroditewaterpark.com

Kõikides veeparkides on nagu ikka, arstiabipunkt, vetelpäästjad, erinevad söögikohad, seifirendi võimalus.