Kuuba - hea teada

Turvalisus: Kuubal on suhteliselt turvaline liikuda ning kohalikud on väga sõbralikud, kuigi paljud ei räägi inglise keelt. Hoiduda tuleks aga valgustamata tänavatest ning oma isklikel asjadel silm peal hoida – eriti Havannas ning ka teistes linnades esineb tihti taskuvargusi. Hoiduge poliitilistest kommentaaridest, seda eriti kohalikega suheldes. Poliitilise olukorra kommenteerimist ei peeta heaks tooniks. Samuti ei räägita avalikult halvasti Fidel Castrost ega tema perekonnast. Omavahel poliitilisest olukorrast rääkidest, hoiduge kasutamast rahvusvahelisi sõnu ja loomulikult nimesid. Arvestage, et Fidel Castro, Ernesto Che Guevara ja revolutsioon on kuubalastele rahvuslik uhkus.

Rannad: Hotellid paiknevad 20 km pikkuse liivaranna ääres. Kõikides randades on hotellikülalistele rannatoolid tasuta. Vesi läheb  aeglaselt sügavaks.

Takso: Taksod on küll varustatud  taksomeetriga, kuid  hinnas võiks enne sõidu alustamist siiski kokku leppida. Sõit hotellirajoonist keskusesse maksab sõltuvalt hotelli asukohast 10-20 CUC, u 1 CUC/km. Coco-taksod on väikesed kollased kaheinimese taksod, millega Varadero linnas on mugav ringi sõita. Coco-takso hind on peaaegu sama, mis tavalisel autotaksol. Hinnas tuleb enne sõidu alustamist kokku leppida.

Bussid:  Bussiga pääseb hõlpsasti Varadero keskusesse või Matanzase linna. Varadero bussid on kahekorruselised Hop-on-hop-off-bussid, kus ühe piletiga saab ringi sõita kogu päeva. Pilet maksab  5 CUC. 35 km kaugusel paiknevasse provintsipealinna Matanzasesse käivad bussid kella 20:00-ni õhtul. Päevapileti hind  on 10 CUC. Kaugliinide bussijaam paikneb Varadero keskuses. Havannasse kestab bussisõit u  3 tundi, Santa Clarasse u 3,5 tundi, Trinidadi u 6 tundi.

Autorent: Maanteede olukord on kehv ja liikluskultuur erineb tunduvalt harjumuspärasest. Teeviidastik praktiliselt puudub ja bensiinijaamu on vähe. Teedel liigub palju valgustamata härja- ja hobuvankreid. Seega soovitame kasutada ainult juhiga autot. Kiirusepiirangud on samad, mis Eestis.

Söök ja jook: Kuuba köögis on Hispaania, Aafrika ja Lõuna-Ameerika mõjutusi. Rahvustoit on ajiaco – juurvilja-lihahautis, mille valmistamiseks kasutatakse kas sea-, looma- või kanaliha.Teised tüüpilised road on küpsetatud põrsas – lechon, küpsetatud rohelised jahubanaanid või mustad oad - tachinos, chatinos või tostones, riis ja punased oad – congri, hakkliha tomatikast-mes – picadillo a la habanera ning küpsetatud kana. Söögikorra lõpetuseks nauditakse magustoitu ja juuakse väike tass kanget magusat Kuuba kohvi. Alkohoolsetest jookidest on tuntuim Kuuba rumm, mida on kolme sorti – kuldset ja tumedat rummi juuakse puhtalt ja valgest rummist valmistatakse  kuulsaid Kuuba kokteile.Kraanivett ei ole soovitav juua. Pudelivett saab osta nt hotellide baaridest. Kõik hinnas  hotellides saab klaasiga joogivett tasuta.

Reisile kaasa: Kuubas on niiske ja soe subtroopiline kliima. Ka vihmahood on võimalikud. Võtke reisile kaasa kerged ja õhku läbi laskvad rõivad päevasel ajal kandmiseks ning midagi soojemat jahedamateks õhtuteks. Hädavajalikud on mugavad jalanõud. Tugev päikesekreem, kõik vajalikud ravimid, hügieenitarbed, sääsetõrjevahend ning adapter on soovitav kaasa võtta Eestist, sest kohapeal on neid raske hankida.
Osade elektroonikaseadmete nagu nt sülearvuti maale toomine ei ole soovitatav aega võtvate tolliprotseduuride tõttu. Raadiotelefonide ning GPS-seadmete maale toomine on keelatud.