Lido di Jesolo - hea teada

Lido di Jesolo hotellid: Siinsete hotellide puhul on väga oluline silmas pidada, et nad on lihtsamast lihtsamad. Laia teenustevalikuga luksuslikud hotellid piirkonnas praktiliselt puuduvad. Hotellid on enamasti väikesed 2-3 korruselised hooned, kus on keskmiselt 30-40 tuba. Lido di Jesolos puhatakse peamiselt võluvate Veneetsia vaatamisväärsuste ning kuurordi imelise liivaranna pärast.
Toiduainete toomine hotellituppa ja nende minibaaris hoidmine ei ole lubatud.
Paljudes Lido di Jesolo hotellides on 0-1,99 a lastele kohustuslik beebitasu, mis makstakse kohapeal ja sisaldab beebivoodit.
Itaalias levinud turismimaks võib 2013. a rakenduda ka Lido di Jesolo hotellides. Hetkel (jaanuar 2013) ei ole kohaliku omavalitsuse otsus veel jõustunud, kui see võib juhtuda vahetult enne hooaja algust. Turismimaks on sõltuvalt hotellikategooriast 1-3 eurot in/öö kohta, mis makstakse kohapeal hotelli sisse- või väljargistreerumisel.

Mõningaid eripäraseid jooni lido di Jesolo hotellides:

Miinused:
2-3 tärnihotellides ei ole tihti basseini või on see väga pisike
Vannitoas on 2-3 tärnihotellides sageli dušinurk, mis ei ole kardina ega seinaga WCst eraldatud
Hommikusööki serveeritakse enamasti Rootsi lauas, õhtusööki aga menüüvalikuna. Eelmisel päeval saab järgmise päeva õhtusöögi ette tellida, tavaliselt saab valida 3-4 erineva roa vahel. Õhtusöögi juurde kuulub salati buffet.
Kuivõrd piirkonna hotellid on valdavalt väikesed, siis on nendes ka suhteliselt väikesed hotellitoad. Kui ühte tuppa majutub 2 täiskasvanut ja 2 last, siis on selles toas reeglina üsna kitsas.

Plussid:
Kõikidel hotellidel on oma privaatne rannariba
Iga hotelli broneeringuga kaasneb automaatselt rannas tasuta päikesevari ning sõltuvalt hotellist kas kaks päevitustooli või lamamistooli. Lamamistool on suurem, kuhu saab ka pikali visata.

Transport: Lido di Jesolo on turistidele orienteeritud linn, kus jalgsi liiklemine on üsna lihtne. Tähtis on teada, et maist-septembrini on ajavahemikus 20.00 kuni 06.00 peatänaval sõidukiga liiklemine keelatud , mis teeb õhtuse passegiata turvaliseks ja meeldivaks.

Takso: Litsentseeritud taksod on tavaliselt kollased või valged , katusel plafoon “taxi” ja autos ka taksomeeter. Sõidutasu moodustub kilometraaži, alustustasu ja pagasiruumis olevate kohvrite arvu järgi. Nii nagu paljudes teisteski kohtades, on siinsetel taksojuhtidel õigus kõrgemale tariifile pühapäeviti, riiklike pühade aegu ning öisel ajal töötamise eest.
Kohaliku raadiotakso nr. - +39 0421372301 – hinnas tuleb eelnevalt kokku leppida, Jesolo piires maksab taksosõit u 10€. Lisaks litsentsiga taksodele tegutsevad ka nn abusivo taksod, mis ootavad tavaliselt kliente lennujaamas ja nende teenus on reeglina võrreldes tavataksoga tunduvalt kallim võrreldes.

Rongid: Eurostar rongid sõidavad mitmetesse piirkondadesse, k.a Milaano ja Rooma. Täpsem info www.eurostar.com.
Osta saab nii edasi-tagasi kui ka ühe otsa pileteid, lastele alla 12.a hinnasoodustus 50% ja alla 4.a lapsed saavad reisida tasuta. Soovitav on Eurostar rongipiletid eelnevalt broneerida. Saab kasutada ka Intercity teenuseid. Mõlemal juhul saab valida ka 1. või 2. klassi vaguni vahel.

Bussiliiklus: Teenindav bussifirma on ATVO , pileteid saab osta ajalehekioskidest, kohalike maršruutide puhul tuleks arvestada paari-kolme euroga, kaugemad otsad maksavad mõnikümmend eurot.

Praamiliiklus: Punta Sabbioni sadamast sõidab praam Veneetsiasse u 30min. Omal käel ringi liikumiseks saab rentida ka mopeede, mille päevahind on u 50€ ning jalgrattaid hinnaga alates 25€. Autorendi puhul on esindatud mitmed rahvusvahelised ja kohalikud rendifirmad.

Vesi:
Kraanivett joogiveena ei ole keelatud kasutada, kuid soovitame siiski osta pudelivett

Apteegid:  farmacia – on tavaliselt avatud E-R 09.00-12.30 ja pärastlõunal 15.30-19.30. Laupäeviti ainult hommikupoolikul. Pühapäeviti töötab valveapteek.

Elekter: 220 v

Internet: WIFI ei ole siin eriti laialt levinud, küll aga leiate mitmeid internetikohvikuid, peamiselt peatänava ääres ja ka mõnedes hotellides

Kauplused: on ametlikult avatud E-R 09.00-13.00 ja 15.30-19.00, turismipiirkonnas ja eriti suvisel kõrghooajal töötatakse ka ilma siestat pidamata ja kauem
Arveldamiseks on soovitav kasutada sularaha, mõnedes kauplustes-söögikohtades aktsepteeritakse ka kaardimakseid. Pangad on avatud E-R 08.30-13.30 ja 15.00-16.00. Sularahaautomaate BANCOMAT leiate puhkerajooni keskusest

Helistamine: EL riikidesse (k.a. Eestisse) helistamisel on kõneminuti hind 0,47 €, vastuvõetav kõne 0,18€ ja sms-i saatmine 0.13€. Itaalia suunakood on +39
Kohapeal on hädaabinumbrid politsei - 113, kiirabi - 118,tuletõrje - 115, tegemist on lühinumbritega

Turvalisus: Rahvarohketes kohtades võib ette tulla pisivargusi, seega ärge jätke oma isiklikke esemeid järelvalveta, soovitavalt ka mitte rendiautosse nähtavale kohale, väärisesemeid ja dokumente hoidke hotelli seifis. Hotellitoas sulgege soovitamatute külaliste sisenemise vältimiseks rõduuks.

Transport: On Lido di Jesolos suhteliselt hästi korraldatud, ATVO bussifirma teenindab nii lähiümbruse piirkondi kui sõidab ka kaugemale. Taksot on võimalik tellida hotelli retseptsioonist ja NB! taksomeeter hakkab tööle tellimuse edastamise hetkest, samuti võidakse kasseerida lisatasu pagasi vedamise eest

Baarid ja kohvikud: Itaalia eripäraks on , et baaris-kohvikus leti ääres seistes einestades, on arve tunduvalt väiksem, kui samas kohas laua taga istudes. Jootraha on paljudes kohtades juba arvele lisatud, soovi korral saate meeldiva teeninduse eest tänada 5-10% teenuse summast lisatava jootrahaga. Kalarestoranides peaks arvestama sellega, et menüüsse on tavaliselt pandud kala kilohind ja hiljem tasutav summa võib osutuda suuremaks, kui esialgu arvasite

Kliima: ei saa rääkida üldisest Itaalia kliimast – põhjaosas (Alpides) on talvel lumi ja üsna jahe, lõunas tunduvalt soojem. Veneetsia talved on niisked ja kõige külmem kuu on jaanuar, mil temperatuur võib langeda alla 0° … kanalitest õhkuv rõskus ja ägedad lühikesed vihmahood on üsna tavaline kliimakombinatsioon. Aeg-ajalt toob Veneetsia laguuni veetaseme tõus kaasa üleujutused – acqua alta . Kohalikud elanikud on selle kõigega harjunud – ilmastikuolude vastu teadupärast ei saa. Veneetsia suved on kuumad ja meeldivad. Keskmine päevane õhutemperatuur juunis-juulis + 25-27°, öine +19-21° ja merevesi +21-24°

Sisseostud:
Veneetsia on ostlejate paradiis – tõsi, hinnad on üsna soolased, see-eest on maitsekalt kujundatud kauplustest-butiikidest võimalik leida originaalseid  ehteid, värvikirevaid veneetsia maske, kuulsast murano klaasist dekoratiiv- ja tarbeesemeid.

Ülipopulaarsed on veneetsia klaaspärlid, mida on võimalik osta ka lahtiselt ja oma fantaasia ja maitse kohaselt ketiks põimida. Itaallaste hulgas on väga populaarsed igasugused amuletid, mis kaitsevad kaetamise eest, peletavad eemale kurja ja ebaõnne.

Juveelipoodidest ongi võimalik endale soetada nt corno e Cornicello ( sarv ), mis on tuntud juba antiikajast - kaitseb väidetavalt imetavaid emasid ja oma pisut fallost meenutava kuju poolest on ka meeste viljakuse sümboliks. Tavaliselt on corno valmistatud punasest korallist hõbeda või kullaga ümbritsetud ja teda kantakse ketiga kaelas. Paljud riputavad selle kujutise ka oma auto tagasivaate peegli külge, tõsi, siis on tegemist juba mitte väärtusliku juveelitootega.

Väga populaarne on ka etruskide ajast pärit mano fico sümbol, mis üldiselt kujutab ülespoole sirutatud nimetis- ja väikest sõrme, peopesa on kinni surutud. Lõuna-Itaalias nimetatakse seda sümbolit ka nn sarviliseks käeks ja see ei ole läbi aegade meele järgi olnud katoliku kirikule, kes näeb neis erinevais amulettides saatana märki ja paganlust.

Kui sooviks on soetada lihtne ja ilma erilise tähenduseta kaunis kaelaehe – siis sobib selleks kindlasti murina – õhuke murano klaasist mustritega kaelaehe.

Itaallased on teadupärast ka innukad moejärgijad ja suurem osa maailma tippdisaineritest on itaalia päritolu – ka Veneetsias leiate terve rea kõrgmoe butiike, esindatud on maailmanimed Armani, Versace, Dolce&Gabana, Cucci ja paljud teised.

Moekauplused paiknevad põhiliselt Mercerie tänaval, valik on väärikas ja moegurmaanile peibutav. Veneetsiast saab kaasa osta ka mitmeid hõrke maiustusi, nagu näiteks zaeti –maisijahust, rosinatest küpsised.

Lido di Jesolo ostuvalikud ei ole nii rikkalikud, kuna tegemist ikkagi kuurortlinnaga ja kaubavalik on ka vastav – peatänava ääres leiate rohkelt väikesi kauplusi, kus pakutakse rannatarbeid, rõivaid, jalatseid.

Huvitavam on vast Jesolo Paese vanalinna turg, mille rikkaliskust kaubavalikust leiab ka toiduaineid.