Lõuna - Aafrika

ÜRO määratluse järgi kuulub Lõuna-Aafrika koosseisu 5 riiki: Botswana, Lesotho, Namiibia, Lõuna-Aafrika Vabariik ja Svaasimaa.

Aafrika lõunaosa kõige suurem riik on Lõuna-Aafrika Vabariik, millele järgnevad Namiibia ja Botswana. Lesotho ja Svaasimaa on pisikesed riigid.

Lõuna-Aafrika on  eestlaste jaoks kauge ja eksootiline sihtkoht, millest unistavad paljud. Kes ütleks ära džiibisafarist, mille käigus võib näha elevante, kaelkirjakuid, antiloope, ninasarvikuid, lõvisid ning muid eksootilisi metsloomi? Kas sa ei tahaks sukelduda India ja Vaikse ookeani helesinises vees, imetleda värvikirevaid koralle ja ujuda koos sadade kalaparvede ja delfiinidega? Rännata lõpmatuna näiva kõrbe maalilistel liivaluidetel? Lõuna Aafrika pakub seda kõike!

Aafrika lõunaosa on õnnistatud erinevate looduskaunite kohtadega – sealt leiab ookeani, leiab kõrbe, samuti metsiku savanni, lopsakad viinamarjaistandused ning maailma suuruselt kolmanda kanjoni - Blyde River Canyon.

Svaasimaa
Svaasimaa on Aafrika väikseim riik, kus elab ühest küljest peolembeline ning samal ajal rahuliku meelelaadiga rahvas. Tänu kohalike elanike looduslembusele on seal mitmeid kauneid  loodusparke. Svaasid armastavad ja hoiavad oma looduspärandit väga.

Svaasimaa Kuningriik on väike merepiirita riik Lõuna-Aafrikas. See piirneb nii lõunast, läänest kui põhjast Lõuna-Aafrika Vabariigiga, idast aga Mosambiigiga.

Riigi ulatus põhjast lõunasse on 200 km ja läänest itta 130 km. Idaosa on mägine, Mosambiigi piiril paiknevad kuni 810 m kõrgused Lebombo mäed.

Kliima poolest jaguneb aasta kaheks aastaajaks - suveks ja talveks. Suveperioodil sajab tihti paduvihma, on isegi äikesetorme (eriti läänepoolsetes mägedes). Õhutemperatuur võib tõusta lausa 40°C-ni, eriti madalamatel aladel. Talveööd madalamatel aladel on mõnikord väga külmad.
Svaasimaa külastamiseks on parim aeg mai-juuni või oktoober, vältima peaks ajavahemikku detsembrist märtsini.
Peamised rahvusrühmad on svaasid (84%) ja suulud (10%). Väiksemal arvul elab Svaasimaal tsongasid ja Euroopa juurtega inimesi.

Eesti kodanikud võivad Svaasimaal viisavabalt viibida kuni 30 päeva korraga, vajadusel saab viibimist pikendada 60 päeva võrra.

Aafrikasse reisides soovitame end registreerida ka Välisministeeriumi kodulehel

Fakte Svaasimaa kohta:

Pealinn: Lobamba
Rahvaarv: 1 185 000
Riigikeel: svaasi ja inglise
Naaberriigid: Lõuna-Aafrika Vabariik, Mosambiik
Rahaühik: lilangeni (SZL)
Ajavöönd: GMT +2
Pindala: 17 363 km2
Suunakood: +268
Liiklus: parempoolne


Lõuna-Aafrika Vabariik (LAV)

Lõuna-Aafrika Vabariik on Hea Lootuse neeme maa, mis asub kahe ookeani – India ja Vaikse ookeani – vahel.
LAV pakub meeldivat kombinatsiooni euroopalikust suurlinnamelust, puutumata metsikust loodusest ning mõnusast rannapuhkusest.

Talveperiood kestab juunist septembrini ning on jahedam ja kuivem. See aeg on ideaalne matkamiseks ja metsloomade jälgimiseks, sest taimestik on hõredam, paljud joogikohad ära kuivanud ning seetõttu kogunevad loomad olemasolevate üksikute joogikohtade juurde. Suvi kestab novembrist märtsini ning see periood on vihmane, udune ja vahel väga palav. Piki India ookeani rannikut on ilmastik lämbe ja troopiline ning kõrge õhuniiskusega.

Lõuna-Aafrika Vabariigis on väärt vaatamist ja külastamist:

    Cape Town – maagiline pealinn, mis ühendab endas moodsa metropoli ja vaesed agulirajoonid
    Kruger National Park – LAVi kõige tuntum safaripark, mille pea 19 tuhande km²  suurusel alal saab jälgida erinevaid eksootilisi loomi
    Blyde River Canyon – suuruselt kolmas kanjon maailmas, mis paikneb Krugeri rahvuspargi läheduses
    Erinevad Cape’ veinimõisad – just siin valmivad kvaliteetsed Lõuna-Aafrika veinid
    Lõuna-Aafrika Miami Beach – Umhlanga Rocksi rannajoon ning kuurortlinn Durban pakuvad mõnusat rannapuhkust India ookeani kaldal. See on kõige soojema kliimaga linn LAVis.
    St.Lucia Wetland Park – selles pargis on haruldane võimalus osa võtta paadisafarist, mille käigus võib näha krokodille ja jõehobusid. Samuti paikneb seal lähedal inimtühi Cape Vidali rannajoon, mööda mida võid ratsutada, just nagu filmis
    Knysna – maagiline linn, mida nimetatakse tihti ka Garden Route’ juveeliks. Arvukate käsitöökaupluste poolest tuntud kauni haljastusega linnas on ilusad laguunid.
    Garden Route – tegu on erakordse rannikuribaga, mis pakub hingematvalt kauneid vaateid kaljudele, ookeanile, lopsakatele metsasaludele ja mägedele.


Fakte Lõuna-Aafrika Vabariigi kohta:

Rahvaarv: 48 milj elanikku
Riigikord: vabariik
Pindala: 1 219 080 km²
Keel: afrikaani ja inglise keel
Ajavöönd: GMT +2
Rahaühik: lõuna-aafrika rand (ZAR)
Valuutakurss: 1 ZAR = 1,613 EEK (22.10.2010)