Madeira - hea teada

Rannad: Madeira rannad on enamasti kiviklibused ja tumeda liivaga. Funchalis ei ole liivarandu. Päevitada ja ujuda saab hotelli basseinialal või tasulistes merevee-ujulates. Suurim ja tuntuim neist on Lido ( hetkel remondis, 21.09.2010 ) , kõige uuem Ponta Gorda. Ujula sissepääsupilet maksab u 3-6 eurot, lamamistool või päikesevari u 1-2 eurot. Praia Formosa laavakivirand asub Funchali lääneosas ja sinna viib buss nr 35.
Calheta Beach:  Saare ainus pisike liivarand asub Calheta külas saare lõunarannikul u 10 km Funchalist. Rannaliiv on toodud Marokost. Lamamistool koos päikesevarjuga maksab u 1,5 eur, dušiga riietuskabiini kasutamine u 1 eur. Selles piirkonnas on ka kiviklibused rannad Jardim do Mar ja Paul do Mar, kus on head võimalused surfamiseks.
Seixal: Seixal on ilus linnake saare põhjaosas ning seal on väike tumeda liivaga rand Praia da Laje. Rannas on 2 looduslikku mereveebasseini. Lähedusse jääb ka Jamaica tumeda liivaga rand.
São Vicente ja Ponta Delgada: üsna populaarsed on saare põhjaosa rannad, sest seal on head veespordi harrastamise võimalused.

Söök ja jook: Funchalis leidub lai valik restorane alates Portugali ja rahvusvahelisest köögist kuni pitseeriate ja kiirsöögikohtadeni. Kindlasti tasuvad proovimist maitsvad kalaroad. Tähtis on suuta eristada sõnu espetada ja espada: esimene neist tähistab mahlakat grillitud liha- ja küüslauguvarrast, teine kohalikku süvamerekala. Populaarne on tomatisupp gazpacho. Madeiral valmistatud rahvuskooki ``Bolo de Miel`` (meekook) ei lõigata kunagi noaga vaid murtakse kombekohaselt tükkideks kätega. Toidu juurde kuulub kindlasti kuulus Madeira vein, mida nauditakse nii aperatiivina kui magustoidu kõrvale.

Kliima:  talv on pehme ja kohati vihmane; suvi aga kuiv, kuid mitte väga kuum. Keskmine õhutemperatuur on 22-25 kraadi. Tänu Golfi hoovusele on ookean on pidevalt soe  - suvel 22°C ja talvel 18°C.

Temp.   jaan  veebr  märts  aprill  mai  juuni  juuli  august  sept  okt   nov  dets
Õhk      19        19        19        20      20      22       25      26         26     24    22     20

Majandus: Madeira majanduse põhilised tuluallikad on turism, suhkruroog, vein ja banaanid. Laialdaselt kasvatakse ka maguskartuli ja pudelkõrvitsa kohalikke sorte. 1850. aastal tõi Pr. Phelps Inglismaalt saarele tikkimisoskuse, mis praeguseks on kujunenud oluliseks tööstusharuks ning annab tööd tuhandetele Madeira naistele.

Dessertveinid: Kaks Portugali kõige hinnatumat veini, portvein ja madeira, on saanud nime oma päritolukoha järgi. Neid juuakse peamiselt dessertveinidena, kuid neid võib pruukida ka aperitiividena. Madeiralased on oma veini üle tõsiselt uhked, joovad seda söögi alla, kõrvale ja peale, segavad lõhna huvides toitudesse, müüvad turistidele ning tarnivad kõikidesse maailmajagudesse. Söögieelseks nautimiseks sobivad kuiv ja eriti kuiv valge portvein ning kuivad madeirad - Sercial ja Verdelho. Pärast sööki proovige mõnda kuulsatest tumedatest või heledatest portveinidest (eriti head on heledad laagerdatud veinid) või madeira dessertveine - Boali või Malvasiat.

Transport:
Buss: Funchalis ja selle lähiümbruses on hea bussiühendus. Bussijuhilt ostes maksab linnasisese bussi pilet 2,10 eurot, kioskist või piletikassast ostes u 1 € ja sellele piletile saab raha juurde laadida. Soodsam on osta turistikaart pase turistico, mis maksab u 17 eurot ning millega võib nädala jooksul piiramatult linnaliinibussiga sõita. Mõned hotellid pakuvad tasuta bussitransfeeri kesklinna.

Takso: Taksod on kollased, külgedel sinised triibud. Sisseistumistasu on 1.70 eurot , kilomeetri hind u 60 senti. Taksodel on taksomeetrid, kuid neid kasutatakse vaid linna piires sõites. Linnas on sõidu hinnaks keskmiselt u 3.50-5.50 eurot. Linnast välja sõites tuleb eelnevalt hinnas kokku leppida. Näiteks sõit lennujaama maksab u 35 eurot. Reede õhtust esmaspäeva varahommikuni, riigipühade aegu ning öisel ajal (kl 22-7) on hinnad 20% kallimad.

Laev: Madeiralt on laevaühendus u 40 km kaugusel paiknevale Porto Santo saarele. Edasi-tagasi pilet maksab u 59.30.

Autorent: Autorendi hinnad algavad u 500 kroonist päev.  Hind on alati soodsam, kui rentida auto pikemaks perioodiks. Juht peab olema vähemalt 21-aastane ja omanud juhiluba vähemalt 1 aasta. Auto rentimisel nõutakse garantiiks krediitkaarti. Mobiiltelefoniga rääkimine on autot juhtides keelatud, mille eest võib u 500 eurot trahvi saada ning halvemal juhul ilma jääda ka juhiloast.
Funchali tänavad on väga kitsad ja elava liiklusega. Parkimiskoha leidmine võib kujuneda tõeliseks katsumuseks. Linnast väljas on mägiteed heas korras, kuid kitsad ja kurvilised. Keskmine kiirus mägedes on u 30 km/h.

Lahtiolekuajad:  Poed on avatud E-R kl 09.00 – 13.00 ja 15.00 – 19.00 ja L 09.00 – 13.00. Suuremad ostukeskused on avatud kl 10.00 – 22.00 iga päev.
Pangad on avatud E-R kl 8.30 – 15.00.

Ööelu: Soositud õhtuseks kogunemiskohaks on arvukad tänavakohvikud vanalinnas  Katedraali  lähistel. Õhtu jätkub pubides ja baarides ning diskoteegid täituvad pidutsejatega alles pärast keskööd. Populaarsed õhtuveemiskohad on hotell Savoy lähistel ning sadamas asuvad baarid ja diskod. Fadot võib kuulata vanalinnas, nt. väikeses kohvikus Marcelino  ja restoranis Arsenio.

Vahemaad Funchalist:
Monte                          6 km
Camara de Lobos           8 km
Machico                       27 km
Ponta do Sol                35 km
Porto Moniz                  60 km
Porto Santo                 40 km
Lissabon                      1000 km