Malta - hea teada
Elekter: 240 V. Pistikupesad on erinevad Eestis kasutatavatest, adaptereid saab laenutada hotellidest või osta supermarketitest.
Raha ja krediitkaardid: Kehtiv rahaühik on euro. Krediitkaardid, nagu Visa, EuroMaster ja American Express on laialt kasutusel pealinnas ja puhkekeskustes. Väiksemates asulates ja külapoodides eelistatakse enamasti sularaha.
Apteegid: Avatud 09.00 - 13.00 ja 16.00 - 19.00. Apteegi tunnuseks on roheline rist. Pühapäeva hommikupoolikul on igas saare piirkonnas avatud valveapteek - täpsemat infot saate vajadusel oma hotelli retseptsioonist. Apteekides ja hotellides on tavaliselt oma lepinguline arst, kellega saab ühendust hotelli vastuvõtu kaudu. Arstid räägivad inglise keelt. Võimaluse korral arstid aksepteerivad kindlustuspoliise ja arveldavad otse kindlustusfirmaga. Üsna sageli aga tuleb arsti visiiditasu ja muud kulud tasuda kohapeal, seetõttu säilitage kõik kviitungid hiljem Eestis kindlustusfirmale esitamiseks.
Joogivesi: kraanivesi on puhastatud (magestatud) merevesi. See on joogikõlbulik, kuid ei pruugi olla kõige parema maitsega. Seetõttu enamik maltalastest kasutab pudelisse villitud joogivett.
Kirikud: Maltalased kuuluvad valdavas enamuses roomakatolikku kirikusse. Kirikuid külastades peavad olema õlad ja põlved kaetud. Meestel peavad olema vähemalt põlvi katvad püksid ja naistel üle põlve ulatuv seelik või pikad püksid ning kõigil õlgu kattev särk/pluus või naistel õlasall. Messi (teenistuse) ajad on tavaliselt 06.00; 07.00; 08.00 ja 17.00; 18.00 ja 19.00.
Jootraha: Maltal on samuti kombeks jätta natuke jootraha tänutäheks hea teeninduse eest. Koju minnes võib hotelli toateenijale jätta u 5 eur ning ka ekskursioonibussi juhile natuke meelehead. Restoranides jäetakse tavaliselt 5 - 10% arve summast. Mõnel pool on 10% teeninduse eest juba hinnas ja sellisel juhul ei ole vaja jootraha jätta. Kohvikutes, baarides võib jätta 0,5 - 1 eur. Hoidke restoraniarved alles, sest Malta seaduste järgi peate arveid säilitama vähemalt 24 tundi.
Aktiivne puhkus: Malta on üks Euroopa populaarsemaid sukeldumiskohti. Nii puhast ja selget vett mujal Vahemere ääres ei leidu, nähtavus on kohati kuni 30 meetrit. Erinevad veealused kaljumoodustised ja koopad ning rannikuvetes leiduvad laeva- ning lennukivrakid pakuvad sukeldujatele põnevaid elamusi. Maltal valitsev tüüpiline Vahemereline kliima võimaldab sukelduda aastaringselt, madalaim veetemperatuur on talvel - 14 C, suvel tõuseb veetemperatuur 26 C-ni. Seega kui talvel kasutatakse 7 mm kalipsot, võib suvel piirduda 3 mm-ga. Tänu saare väiksusele on enamik sukeldumiskohti käeulatuses.
Golf
The Royal Malta Golf Club 18-rajaline väljak on 8 km kaugusel Sliemast.
Matkamine
Malta on looduselt rikas , vaheldumisi kaljud, rannad ja liivadüünid. Maltal on 10 matkarada, millest 7 on Malta ja 3 Gozo saarel.
Transport: Maltal on vasakpoolne liiklus. Linnas on lihtne liikuda jalgsi ning ka bussivõrk katab kogu saare.
Buss
Bussit Valletta, Sliema ja St. Juliansi vahel liiguvad iga päev hommikust hilisõhtuni. Melliehast Sliemasse ja St. Juliansi bussid sõidavad iga poole tunni tagant. Pileteid saab osta bussist või bussipeatustest. Sümpaatsete vanaaegsete bussidega liiklemine on soodne.
Takso
Takso on küllalt kallis ning hind tasuks eelnevalt kokku leppida.
Laev
Sliemast Valletasse pääseb ka laevaga, hind u 1 eur.
Maltalt Cirkewwa sadamast on laevaühendus Gozo Mgarri sadamaga. Mgarrist saab liinibussiga Gozo pealinna Victoriasse. Ka Malta ja Gozo vahel asuvale Comino saarekesele pääseb laevaga. Maltalt on laevaühendus ka Sitsiiliaga. Laevad sõidavad Catanina ja Pozallo sadamatesse ning sõit kestab u 1,5 tundi.
Sisseostud: Maltal leiate nii disanikauplusi, väikeseid tänavapoode ja ka turukaubandust. Suuremad ostukeskused on nt Sliemas asuv Tigne Point ja St. Juliansis The Baystreet. Suuremad ostud saate teha Vallettas , Sliemas ja St. Juliansis. Populaarsemateks sisseostudeks on kohalik käsitöö, ehted, kingad , klaastooted, keraamika ja filigraanhõbedast tooted.
Restoranid ja meelelahutus: Kohalikus köögis on segunenud Itaalia, Briti ja Põhja-Aafrika maitsed. Kasutatakse palju kala ning köögivilju. Väga maitsev on kohalik kitsepiimajuust Gbenja. Malta köögi lahutamatuks osaks on täidetud suvikõrvitsad ning tomatid ja tummised köögiviljasupid. Süüakse ka palju küülikuliha - tavaliselt hautatakse seda punaveinis ning serveeritakse koos kartulite ja salatiga.
Maltal valmistati veini juba mitu tuhat aastat tagasi. Tänapäeval tulevad kvaliteetseimad veinid Delicata veinimõisast - nt poolkuiv roosa vahuvein Gellewza. Gozol valmistatakse sidrunilikööri Limoncellat. Roosa liköör Bajtra on valmistatud kaktuseviinast.
Heatasemelisi ja hubaseid restorane leiab eriti just St.Julianis ja Valletas. Nooruslik ööelukeskus on St. Julians ning selle kõrval asuv Paceville. Populaarsed baarid on näiteks The Dubliner Irish Pub ja Gigi's St. Julianis ning ööklubid 7 Rooms ning Axis/Matrix Pacevilles. Saarel on ka mõned kasiinod, nt St.Juliansis paiknev Dragonara Palace.
Rannad: Suur osa Malta rannikust on kaljune ning seal pole ka rannateenuseid. Ujuma pääseb mööda kaljudele paigaldatud treppe. Parimad liivarannad asuvad saare põhjaosas - Mellieha Bay, Golden Bay. Ka St Julianis on väike liivarand.Seal on võimalik rentida ka rannatoole ja varjusid.