Maroko - hea teada
Kliima: Maroko Atlandi ookeani rannikul on aastaringselt soe ja pehme kliima. Kui põhjapoolne rannik on talvel niiskem ja vihmasem, siis lõunapoolses Agadiris on talvepäevad tänu lähedalasuva Sahara mõjudele soojemad ja kuivemad - keskmiselt on oktoobris 4 ja novembris vaid 6 vihmapäeva. Ööd seevastu on jahedamad, nii et oktoobri lõpus ja novembris reisides, on vajalik mõni pikkade varrukatega riietusese kotti pista.
Agadir Oktoober November
keskm päevane t 24 23
keskm.öine t 16 13
keskm merevee t 21 20
Ajavahe: Marokos on kell 2 tundi eesti ajast taga.
Elekter: 220 V, kasutusel on kaheaugulised pistikud.
Joogivesi: Kraanivett ei soovitata juua. Kasutage pudelivett, mida saab osta hotellides ja supermarketites. Igaks juhuks ei ole soovitatav juua ka jääkuubikutega serveeritud jooke.
Kasulikud lingid:
Maroko turismiamet http://www.visitmorocco.com/index.php/eng/
Lonely Planet http://www.lonelyplanet.com/morocco
Raha: Maroko rahaühik on dirhem (MAD). 1 MAD = u 0,09 EUR, 1 EUR = u 10,99 MAD (suvi 2012). Rahaühiku lühikese tähisena on tihti kasutusel ka Dh.
Rahavahetus: Eestis dirhemeid osta ei saa. Raha saab vahetada saabudes Agadiri lennuväljal ja linnas pankades ning ametlikes rahavahetuspunktides (bureaux de change). Lennuvälja kurss on reeglina kehvem. Hoidke alles rahavahetuse tšekid juhuks, kui teil on vaja dirhemid tagasi eurodesse vahetada. Turgudel võetakse tõenäoliselt vastu ka dollareid ja eurosid, aga sel juhul arvestage, et kaupmehe arvutatud kurss ei ole teie kasuks.
Sularahaautomaadid (Guichets automatiques) on linnades olemas ja aktsepteerivad Visa, MasterCard, Electron, Cirrus ja Maestro kaarte, samuti ka kõiki peamisi krediitkaarte. Suuremad 4* ja 5* hotellid pakuvad samuti rahavahetusteenust ning mõnedes hotellides on ka sularahaautomaadid. Turismikeskustes ja linnades saab oste sooritada krediitkaartidega, kuid mõnedes poodides kehtib nende puhul 5% lisatasu.
Jootraha jätmine ja hinna üle kauplemine on Marokos reegliks. Restoranides on soovitav jätta jootraha 5-10% arvest. Ka taksojuhtidele ja giididele on kombeks anda jootraha. Tihti piisab ka mõnest dirhemist, et teenindajale headmeelt valmistada ning teenindus veelgi sujuvamaks muuta. Praktiline on varuda rahakotti väiksemaid rahatähti.
Rannad: Agadiris on ilus, lai liivarand, kus jagub ruumi kõigile. Rannas pakutakse erinevaid veespordivõimalusi (skuutrid, vesijalgrattad, surf, jms), ratsutamist ning kaamelisõitu. Rannaääres on erinevaid kohvikuid ja söögikohti. Enamik hotellirandu on klientidele tasuta. Rannavalvepunktid tegutsevad k 7-19-ni. Ookeanis ujumisega tasub olla ettevaatlik eriti lastel ja kehvadel ujujatel tihti esinevate tugevate allhoovuste tõttu.
Restoranid ja kohvikud: Agadiris on suur valik erinevaid söögikohti. Tinglikult paiknevad need kolmes tsoonis: rannapromenaadi ääres, linna lõunaosas rannahotellide lähedal ning linnakeskuses. Peamiselt pakutakse Euroopa (enim Prantsuse) ja Maroko kööki. Olemas on ka kiirsöögikohad. Agadiri jahisadamas on palju väikseid kalarestorane, kus saab nautida värskeid mereande. Restoranides on hinnad üldreeglina menüü ja päevapakkumistega fikseeritud ning hinna üle tingimine ei ole kombeks.
Sisseostud: Agadiri turud, munitsipaalturg (Marché Municipal) ning souk El Had, pakuvad häid kohalikke kaupade ostuvõimalusi. Siit leiate naha- ja metallitooteid, ehteid, riidekraami, suveniire, vürtse jne. Esimese väljapakutud hinnaga ei pea nõustuma, ostmiseks varuge aega ning võtke seda kui head meelelahutust. Hinna üle kauplemine turgudel on omaette mäng ja kuulub lahutamatult kohalikku suhtluskultuuri. Uniprix jt supermarketites on hinnad fikseeritud.
Sport ja aktiivne puhkus: Enamik suuremates hotellides on tenniseväljakud ja pallimänguplatsid, rannas pakutakse erinevaid veespordivõimalusi, pikk rannariba on mõnus koht tervisejooksjatele.
Surf: Lisaks Agadiri rannale on soositud surfikoht Taghazout’i linnake 20 km Agadirist põhja suunas. Taghazouti loetakse Maroko surfimekaks. Siin korraldatatakse surfikoolitusi- ja laagreid ning leidub ka lihtsamat sorti majutuskohti.
Golf: Agadiri lähiümbruses on 4 golfiväljakut: Golf du Soleil ( 36 rada), Golf des Dunes ( 27 rada), Royal Golf d’Agadir (9 rada) ja Golf de l’Ocean (27 rada).
Tavad ja kombed: Maroko on islamiriik, kuid samas on alkohol hotellides, kauplustes, söögi- ja ajaveetmiskohtades vabalt saadaval. Austage kohalikke traditsioone ja tavasid ning jälgige, et oma käitumisega ei solvataks kohalike elanike usulisi tõekspidamisi. Kandke tagasihoidlikku rõivastust, alastiolek on Marokos keelatud. Küsige enne pildistamist alati isiku luba ning vältige sõjaväe-ja ametiasutuste pildistamist. Tulirelvad, uimastid ja pornograafiline materjal on rangelt keelatud.
Transport ja liiklus: Marokos on arenenud teedevõrk, eriti põhja ja lääne keskuste vahel. Põhja-Maroko suuremaid linnu ühendab raudtee, mis on mugavaim viis suuremate linnade vahel reisimiseks. Teede tähistamiseks kasutatakse rahvusvahelisi liiklusmärke, paljud liiklusmärgid on nii araabia kui ka prantsuse keeles. Võimalusel vältige sõitmist öisel ajal, kuna puudub tänavavalgustus ning kohalikud juhid harrastavad tuledeta sõitmist. Pimedates kurvides on soovitatav signaali anda. Maapiirkondades sõites olge loomade suhtes ettevaatlik.
Bussiühendus tähtsamate linnade vahel toimub korralike bussidega, piisavalt tiheda graafiku alusel ja on turvaline.
Takso on ringiliikumiseks kiire ja mugav liiklusvahend. Neid on 2 sorti: nn suur takso (grand taxi) kuuele reisijale linnade- ja küladevahelisteks sõitudeks ja väike (petit taxi) ehk neljakohaline takso linnasõitudeks. Suured taksod (enamasti Mercedesed) liiguvad kohalt siis, kui kõik kuus reisijakohta, 2 ees ja 4 taga, on täis. Hinnad on enamasti fikseeritud, aga enne sõitu tasub üle küsida. Väiksed taksod on valdavalt taksomeetriga, mille sisselülitamist nõudke vajadusel juhilt. Kui taksomeeter ’ei tööta’, siis leppige kindlasti enne sõitu hinnas kokku või vahetage taksot.
Auto- ja rollerirent: Rentides autot, mootorratast või rollerit lugege rendileping enne allakirjutamist hoolikalt läbi, võimalusel eelistage kindlustust, mis korvab ka kolmandatele osapooltele tehtava kahju. Maroko peamaanteed on normaalselt sõidetavad. Mägede käänulistel teedel peab kindlasti sõitma ettevaatlikult. Linnades on olemas piisavad tankimisvõimalused, maapiirkondades on tanklad peamiselt keskustes ja linnadevahelisteks sõitudeks tasub paak täis võtta.
Turvalisus: Maroko on üldiselt turvaline maa, aga oma isiklikel asjadel tasub turismikeskustes ikka silm peal hoida ning rendiautosse pole mõtet asju nähtavalt kohale jätta.
Vahemaad Agadirist:
Agadiri lennuväli 25 km
Taroudant 85 km
Essaouira 173 km
Marrakesh 273 km
Ourzazate 375 km
Casablanca 511 km
Rabat 602 km
Fes 756 km
Ööelu: Islamimaa kohta on Agadiris vägagi elav ja mitmekesine ööelu. Siin on baarid, elava muusikaga meelelahutuskohad, ööklubid ja kasiinod, mis valdavalt on koondunud rannaäärsesse hotellirajooni. Ööklubide ja kasiinode hinnatase on pigem euroopalikult kõrge.
Maroko viisa- ja konsulaarinfo:
Marokosse reisimiseks on vajalik piisava kehtivusajaga pass (ID-kaardiga riiki ei saa).
Vt. konsulaarinfot Välisministeeriumi lehelt: www.wm.ee
• Eesti kodanikud võivad Marokos viibida viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Marokosse reisimiseks on vajalik pass, mis peab kehtima veel vähemalt 3 kuud peale riigis viibimise lõppu.
• Vene kodanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, saavad Marokos viibida samuti viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Riiki sisenemiseks on vajalik pass ja elamisluba Eestis (originaal), mis mõlemad kehtivad vähemalt 3 kuud pärast reisi.
• NB! Eesti halli välismaalase passi omanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, vajavad Maroko viisat. Viisa taotlemine võtab aega kuni 3 kuud ja viisa saamine pole saatkonna andmetel garanteeritud. Viisadokumendid (pass, kehtiv originaalelamisluba, 1 värviline passifoto ja ankeet) saadetakse koos passiga saatkonda, kus kohapeal tehakse koopiad passist ning elamisloast Eestis. Saatkond peab saama kinnituse viisa väljastamise kohta Maroko Välisministeeriumist. Kui vastus viisa väljastamise kohta on olemas, tuleb saata saatkonda pass. Maroko Kuningriigi saatkond asub Helsingis.
Maroko Saatkond Helsingis
Unioninkatu 15 A, 00130 Helsinki
Tel. +358-9-61 22 480
Fax: +358-9-63 51 60
E-mail: embassy.of.morocco@co.inet.fi
Eesti Vabariigi aukonsul Marokos
38 Rue Jean Jaures
Anfa
Casablanca
20050
(212 5 22) 26 96 05
(212 5 22) 20 21 07
abenkirane2@gmail.com
• Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta ka Eesti aukonsuliga Marokos. Kui vajate konsulaarabi väljaspool tööaega, soovitame konsulteerida:
välisministeeriumi valvekonsuliga +372 53 01 9999
või valvesekretäriga telefonil +372 6 377 000 (24h)
Maroko viisa- ja konsulaarinfo
Marokosse reisimiseks on vajalik piisava kehtivusajaga pass (ID-kaardiga riiki ei saa).
Vt. konsulaarinfot Välisministeeriumi lehelt: www.wm.ee
-
Eesti kodanikud võivad Marokos viibida viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Marokosse reisimiseks on vajalik pass, mis peab kehtima veel vähemalt 3 kuud peale riigis viibimise lõppu.
-
Vene kodanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, saavad Marokos viibida samuti viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Riiki sisenemiseks on vajalik pass ja elamisluba Eestis (originaal), mis mõlemad kehtivad vähemalt 3 kuud pärast reisi.
-
NB! Eesti halli välismaalase passi omanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, vajavad Maroko viisat. Viisa taotlemine võtab aega kuni 3 kuud ja viisa saamine pole saatkonna andmetel garanteeritud. Viisadokumendid (pass, kehtiv originaalelamisluba, 1 värviline passifoto ja ankeet) saadetakse koos passiga saatkonda, kus kohapeal tehakse koopiad passist ning elamisloast Eestis. Saatkond peab saama kinnituse viisa väljastamise kohta Maroko Välisministeeriumist. Kui vastus viisa väljastamise kohta on olemas, tuleb saata saatkonda pass. Maroko Kuningriigi saatkond asub Helsingis.
-
Maroko Saatkond Helsingis
Unioninkatu 15 A, 00130 Helsinki
Tel. +358-9-61 22 480
Fax: +358-9-63 51 60
E-mail: embassy.of.morocco@co.inet.fi
-
Eesti Vabariigi aukonsul Marokos
38 Rue Jean Jaures
Anfa
Casablanca
20050
(212 5 22) 26 96 05
(212 5 22) 20 21 07
abenkirane2@gmail.com -
Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta ka Eesti aukonsuliga Marokos. Kui vajate konsulaarabi väljaspool tööaega, soovitame konsulteerida:
välisministeeriumi valvekonsuliga +372 53 01 9999
või valvesekretäriga telefonil +372 6 377 000 (24h)
Kliima
Maroko Atlandi ookeani rannikul on aastaringselt soe ja pehme kliima. Kui põhjapoolne rannik on talvel niiskem ja vihmasem, siis lõunapoolses Agadiris on talvepäevad tänu lähedalasuva Sahara mõjudele soojemad ja kuivemad - keskmiselt on oktoobris 4 ja novembris vaid 6 vihmapäeva. Ööd seevastu on jahedamad, nii et oktoobri lõpus ja novembris reisides, on vajalik mõni pikkade varrukatega riietusese kotti pista.
Agadir |
keskm päevane t |
keskm.öine t |
keskm merevee t |
oktoober |
24 |
16 |
21 |
november |
23 |
13 |
20 |
Ajavahe
Marokos on kell 2 tundi eesti ajast taga.
Elekter
220 V, kasutusel on kaheaugulised pistikud.
Joogivesi
Kraanivett ei soovitata juua. Kasutage pudelivett, mida saab osta hotellides ja supermarketites. Igaks juhuks ei ole soovitatav juua ka jääkuubikutega serveeritud jooke.
Kasulikud lingid
Maroko turismiamet http://www.visitmorocco.com/index.php/eng/
Lonely Planet http://www.lonelyplanet.com/morocco
Raha
Maroko rahaühik on dirhem (MAD). 1 MAD = u 0,09 EUR, 1 EUR = u 10,99 MAD (suvi 2012). Rahaühiku lühikese tähisena on tihti kasutusel ka Dh.
-
Rahavahetus: Eestis dirhemeid osta ei saa. Raha saab vahetada saabudes Agadiri lennuväljal ja linnas pankades ning ametlikes rahavahetuspunktides (bureaux de change). Lennuvälja kurss on reeglina kehvem. Hoidke alles rahavahetuse tšekid juhuks, kui teil on vaja dirhemid tagasi eurodesse vahetada. Turgudel võetakse tõenäoliselt vastu ka dollareid ja eurosid, aga sel juhul arvestage, et kaupmehe arvutatud kurss ei ole teie kasuks.
-
Sularahaautomaadid (Guichets automatiques) on linnades olemas ja aktsepteerivad Visa, MasterCard, Electron, Cirrus ja Maestro kaarte, samuti ka kõiki peamisi krediitkaarte. Suuremad 4* ja 5* hotellid pakuvad samuti rahavahetusteenust ning mõnedes hotellides on ka sularahaautomaadid. Turismikeskustes ja linnades saab oste sooritada krediitkaartidega, kuid mõnedes poodides kehtib nende puhul 5% lisatasu.
-
Jootraha jätmine ja hinna üle kauplemine on Marokos reegliks. Restoranides on soovitav jätta jootraha 5-10% arvest. Ka taksojuhtidele ja giididele on kombeks anda jootraha. Tihti piisab ka mõnest dirhemist, et teenindajale headmeelt valmistada ning teenindus veelgi sujuvamaks muuta. Praktiline on varuda rahakotti väiksemaid rahatähti.
Rannad
Agadiris on ilus, lai liivarand, kus jagub ruumi kõigile. Rannas pakutakse erinevaid veespordivõimalusi (skuutrid, vesijalgrattad, surf, jms), ratsutamist ning kaamelisõitu. Rannaääres on erinevaid kohvikuid ja söögikohti. Enamik hotellirandu on klientidele tasuta. Rannavalvepunktid tegutsevad k 7-19-ni. Ookeanis ujumisega tasub olla ettevaatlik eriti lastel ja kehvadel ujujatel tihti esinevate tugevate allhoovuste tõttu.
Restoranid ja kohvikud
Agadiris on suur valik erinevaid söögikohti. Tinglikult paiknevad need kolmes tsoonis: rannapromenaadi ääres, linna lõunaosas rannahotellide lähedal ning linnakeskuses. Peamiselt pakutakse Euroopa (enim Prantsuse) ja Maroko kööki. Olemas on ka kiirsöögikohad. Agadiri jahisadamas on palju väikseid kalarestorane, kus saab nautida värskeid mereande. Restoranides on hinnad üldreeglina menüü ja päevapakkumistega fikseeritud ning hinna üle tingimine ei ole kombeks.
Sisseostud
Agadiri turud, munitsipaalturg (Marché Municipal) ning souk El Had, pakuvad häid kohalikke kaupade ostuvõimalusi. Siit leiate naha- ja metallitooteid, ehteid, riidekraami, suveniire, vürtse jne. Esimese väljapakutud hinnaga ei pea nõustuma, ostmiseks varuge aega ning võtke seda kui head meelelahutust. Hinna üle kauplemine turgudel on omaette mäng ja kuulub lahutamatult kohalikku suhtluskultuuri. Uniprix jt supermarketites on hinnad fikseeritud.
Sport ja aktiivne puhkus
Enamik suuremates hotellides on tenniseväljakud ja pallimänguplatsid, rannas pakutakse erinevaid veespordivõimalusi, pikk rannariba on mõnus koht tervisejooksjatele.
Surf: Lisaks Agadiri rannale on soositud surfikoht Taghazout’i linnake 20 km Agadirist põhja suunas. Taghazouti loetakse Maroko surfimekaks. Siin korraldatatakse surfikoolitusi- ja laagreid ning leidub ka lihtsamat sorti majutuskohti.
Golf: Agadiri lähiümbruses on 4 golfiväljakut: Golf du Soleil ( 36 rada), Golf des Dunes ( 27 rada), Royal Golf d’Agadir (9 rada) ja Golf de l’Ocean (27 rada).
Tavad ja kombed
Maroko on islamiriik, kuid samas on alkohol hotellides, kauplustes, söögi- ja ajaveetmiskohtades vabalt saadaval. Austage kohalikke traditsioone ja tavasid ning jälgige, et oma käitumisega ei solvataks kohalike elanike usulisi tõekspidamisi. Kandke tagasihoidlikku rõivastust, alastiolek on Marokos keelatud. Küsige enne pildistamist alati isiku luba ning vältige sõjaväe-ja ametiasutuste pildistamist. Tulirelvad, uimastid ja pornograafiline materjal on rangelt keelatud.
Transport ja liiklus
Marokos on arenenud teedevõrk, eriti põhja ja lääne keskuste vahel. Põhja-Maroko suuremaid linnu ühendab raudtee, mis on mugavaim viis suuremate linnade vahel reisimiseks. Teede tähistamiseks kasutatakse rahvusvahelisi liiklusmärke, paljud liiklusmärgid on nii araabia kui ka prantsuse keeles. Võimalusel vältige sõitmist öisel ajal, kuna puudub tänavavalgustus ning kohalikud juhid harrastavad tuledeta sõitmist. Pimedates kurvides on soovitatav signaali anda. Maapiirkondades sõites olge loomade suhtes ettevaatlik.
-
Bussiühendus tähtsamate linnade vahel toimub korralike bussidega, piisavalt tiheda graafiku alusel ja on turvaline.
-
Takso on ringiliikumiseks kiire ja mugav liiklusvahend. Neid on 2 sorti: nn suur takso (grand taxi) kuuele reisijale linnade- ja küladevahelisteks sõitudeks ja väike (petit taxi) ehk neljakohaline takso linnasõitudeks. Suured taksod (enamasti Mercedesed) liiguvad kohalt siis, kui kõik kuus reisijakohta, 2 ees ja 4 taga, on täis. Hinnad on enamasti fikseeritud, aga enne sõitu tasub üle küsida. Väiksed taksod on valdavalt taksomeetriga, mille sisselülitamist nõudke vajadusel juhilt. Kui taksomeeter ’ei tööta’, siis leppige kindlasti enne sõitu hinnas kokku või vahetage taksot.
-
Auto- ja rollerirent
Rentides autot, mootorratast või rollerit lugege rendileping enne allakirjutamist hoolikalt läbi, võimalusel eelistage kindlustust, mis korvab ka kolmandatele osapooltele tehtava kahju. Maroko peamaanteed on normaalselt sõidetavad. Mägede käänulistel teedel peab kindlasti sõitma ettevaatlikult. Linnades on olemas piisavad tankimisvõimalused, maapiirkondades on tanklad peamiselt keskustes ja linnadevahelisteks sõitudeks tasub paak täis võtta.
Turvalisus
Maroko on üldiselt turvaline maa, aga oma isiklikel asjadel tasub turismikeskustes ikka silm peal hoida ning rendiautosse pole mõtet asju nähtavalt kohale jätta.
Vahemaad Agadirist
Agadiri lennuväli 25 km
Taroudant 85 km
Essaouira 173 km
Marrakesh 273 km
Ourzazate 375 km
Casablanca 511 km
Rabat 602 km
Fes 756 km
Ööelu
Islamimaa kohta on Agadiris vägagi elav ja mitmekesine ööelu. Siin on baarid, elava muusikaga meelelahutuskohad, ööklubid ja kasiinod, mis valdavalt on koondunud rannaäärsesse hotellirajooni. Ööklubide ja kasiinode hinnatase on pigem euroopalikult kõrge.