Maroko - huvitavad kohad


Agadiri turg, souk El Had. Kui igatsete näha tõelist Marokot kogu eheduses, siis ei pea kaugele minema - käige läbi linna turult. Siit saab kaasa osta kohalikku käsitööd, ehteid, suveniire, maitsetaimi, vürtse, maiustusi, kuldseid apelsine ja palju muud. Muidugi valmistuge ka tingimiseks, sest esimene hind, mis teile kui turistile öeldakse, on kindlasti liiga kallis.

Kalaturg Agadiri sadamas on omaette vaatamisväärsus, sest siin on välja pandud kõikvõimalikud mereannid ja kalad, mida Atlandi ookean söögiks pakub. Sadamas on palju kalarestorane, kus neid hõrgutisi ka valmiskujul nautida saab.
Agadiri  linnupargis  näete lisaks erinevatele papagoidele, flamingodele, paabulindudele jpt lindudele mitmeid sõbralikke rohusööjaid nagu gasellid, laamad, hirved jt.
Sadama kohal kõrguva mäe otsast, ajaloolise 16.saj kasbahi asukohast, avaneb hunnitu panoraamvaade Agadirile ja Atlandi ookeanile. Kasbah ehitati 1540.a. ning hävis 1960.a. laastavas maavärinas, nagu praktiliselt kogu tolleaegne Agadirgi.


Agadiri lähiümbruses

Agadirist põhja suunas jäävad ilusad liivarannad. Neist tuntuim on 15 km kaugusel asuv Taghazout, mis on üks Maroko parimate looduslike tingimustega surfikeskusi.

40km Agadirist lõunasse jääb Souss-Massa Rahvuspark, mis loodi 1991.a. ja mida peetakse Maroko parimaks linnuvaatlusalaks. Hea õnne korral saab siin näha kogu maailmas haruldast väljasuremisohus kaljuiibist (Geronticus eremita). Pargi mitmekesised loodusvormid - pikad liivarannad, tihedad arganimetsad, teravad kaljumassiivid ja lauged liivadüünid on loonud head elutingimused väga erinevatele looma- ja linnuliikidele. http://www.morocco.com/national-parks/souss-masa-national-park/

60 km Agadirist kirdesse, Kõrg-Atlase jalamile,  jääb maaliliste koskedega Imouzzer. Teekond sinna viib läbi palmidega ääristatud Paradiisioru, mis on populaarne pikniku- ja ujumispaik. Immouzeri kosed on veerohkeimas vormis kevadel, kuid pakuvad silmailu teistelgi aastaaegadel. Siin kandis on häid kõndimis- ja matkaradu, kus saab imetleda taamal kõrguvaid mägesid ja rohelisi  orge.

85 km Agadirist ida suunas asub ajalooline berberi linn Taroudant, Saadi kuningliku dünastia omaaegne pealinn. Eheda Maroko atmosfääri ja  tervikliku medina tõttu on seda tihti nimetatud ka väikeseks Marrakechiks. See punakaspruunidest, hästi säilinud müüridest ümbritsetud linn on tunnustatud soukide ja käsitöökeskus, kust leiab puidunikerdusi, metallehistööd, keraamikat, vaipu ja ehteid.

... ja kaugemal, Atlandi ookenai ääres ning Sahara kõrbes

Ookeaniäärne Essaouira (173 km) on populaarne nii kohalike puhkajate kui ka Euroopast saabunud turistide seas. Tänu pidevalt puhuvatele tugevatele tuultele nimetatakse Essaouirat Maroko tuulepealinnaks ja  linn on populaarne surfipaik.  Linna südameks on väike medina, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Essaouira souki’d on Marrakechiga võrreldes vaiksed. Kuulsad on nad eelkõige rikkalikus valikus puitehistöö toodete poolest. Portugali arhitektuurist mõjutatud  linn lõpeb  kalasadamaga, kus on palju kauni ookeanivaatega mereandide restorane.

Marrakech (273 km) on üks Maroko kuninglikest linnadest, milleta ei ole teie Maroko-külastus täiuslik.  Linna tõmbekeskus on vanalinn, mis  võlub erilise eheda õhustiku ja tervikliku araabia arhitektuuriga. Aboluutne hitt on kindlasti ajalooline Djemaa El Fna keskväljak, mille õhtuhämaruse saabudes täidavad loendamatud maotaltsutajad, akrobaadid, jutuvestjad, tantsijad, trummarid, vee- ja puuviljamüüjad ning söögipakkujad. Siinne pulbitsev lõhnade, värvide ja helide pillerkaar on kordumatu kultuurielamus. Marrakechis väärivad vaatamist ka imelised Menara aiad ning Saadi dünastia hauakambrid.

Ourzazate (365 km). See 1160 m kõrgusel platool asuv linn Kõrg-Atlase mägede jalamil on värav Sahara kõrbe ja oluline peatuspaik enne kõrberetkedele suundumist. Ta on tuntud ka kui Maroko filmitööstuskeskus, sest Ourzazate’i lähistel asuvad suured Atlase filmistuudiod. Siin väntavad filme maailma suurimad kompaniid ning atraktsioonina on need avatud  ka külastajatele. Ourzazate’i ümbrust nimetatakse mõnikord 1000 kasbahi oruks – niivõrd palju on selles piirkonnas säilinud ajaloolisi tsidatelle.

Iidne kindluslinn Ait Benhaddou Marrakechi ja Sahara vahelisel ajaloolisel karavaniteel Ourzazate’i lähistel on   Maroko üks kuulsamaid vaatamisväärsusi. Ühelt poolt see UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud imposantne pruunikaspunane keskaegne tsitadell suurepärane araabia arhitektuuri näide, teiselt poolt aga üdini maaliline ja romantiline vaatepilt, millele lisavad lummust taustal kõrguvad mäed ja ümberringi laiuv kõrbemaastik. Ait Benhaddou’le on rahvusvahelist kuulsust toonud mitmed siin filmitud Hollywoodi kassahitid alates „Araabia Lawrence’ist“ kuni „Gladiaatori“ ja „Aleksandrini“.

Erfoud’i linnake (635 km) ühes arvukatest Sahara kõrbeoaasides on tuntud datlite ja marmori poolest, aga siit pääseb hõlpsasti Sahara kõrbesse loodusretkedele. Linn, mis ehitati üles eelmise sajandi alguses prantslaste poolt, ei ole küll teab-mis iidne, aga sellegipoolest pilkupüüdev - punasest liivakivist hooned pakuvad kollase kõrbe taustal lummavat värvidemängu. Erfoudi lähedale jäävad maalilised Merzouga liivadüünid – just sellised, mida oleme harjunud seostama tõelise  Saharaga.

Rohkem infot Maroko kohta leiad Maroko turismiameti kodulehelt:  http://www.visitmorocco.com/index.php/eng/