Rhodos - huvitavad kohad

Vee- ja lõbustuspargid:

Faliraki veepark
Üks Euroopa suurimate hulka kuuluvaid veeparke asub kuurortlinnas Falirakis. Siin on 11 erinevat liumäge, lainebassein, laisk jõgi, naljasild, väikelastele piraadilaev, Tarzani bassein jne. Pargis on hoiukapid, dušid, kohvikud, suveniiripood. Rhodose linna bussijaamast väljub mitu korda päevas spetsiaalne tasuta veepargi buss. Avatud juunist augustini iga päev 9.30-19.00, sept-okt 9.30-18.00. Pilet täiskasvanule maksab 20 €, 3-12 a lapsele 15 €, alla 3 a lapsed pääsevad parki tasuta (2008 a). Vt: www.water-park.gr/home.html

Faliraki lõbustuspark
Väike lõbustuspark Faliraki keskuses ( Apollo Beach hotelli kõrval ): karusellid, vaateratas jms. Pargi kõrval on benji-hüppe plats. Avatud  19.00 - 24.00.


Liblikate org
Petaloudes ehk Liblikate org on 25 kilomeetrit Rhodose linnast edela pool paiknev sügav jäärak. See kaunis väikeste ojade, järvede ja koskedega  org meelitab igal suvel kohale määratul hulgal kauneid paljunemishimulisi värvilisi liblikaid (Panaxia või Callimorpha quadripunctarea).
Arvatakse, et neid tõmbab siia ambrapuude vannililõhnalise vaigu tugev aroom ja isegi suve kõige kuumematel kuudel oru suhteliselt jahe õhk. Juunist septembrini on puud kaetud tuhandete ööliblikatega. Alguses on neid raske märgata, sest nende musta-kreemikatriibulised esitiivad on heaks maskeeringuks, ent lennates paljastavad nad oma silmapaistvad sarlakpunased tagatiivad.
1970. aastatel tegid turistid Petaloudesis liblikate nägemiseks valju häält ning tuhanded hirmunud liblikad tõusidki lendu. Paanikahoos õhkutõusmine kulutab aga palju energiat ning paljud liblikad surid ja Panaxia quadripunctaria`te populatsioon kahanes märgatavalt. Tänapäeval on pargis liblikate rahu rikkumine keelatud, ei tohi käsi plaksutada ega vilistada. Keelatud on loomulikult ka liblikate püüdmine ning näiteks ka suitsetamine. Oru kaitseks tehtud jõupingutused on end juba ära tasunud ning liblikate arvukus on uuesti tõusnud.

Avatud 8.30-18.30, pileti hind u 5 €. Parki saab sõita Rhodoselt liinibussiga.

Rhodose linn
Oma tänase näo sai linn tänu Johanniitide Ordu 200-aastasele valitsusajale 14.-16. saj. Tänapäevani silmapaistvalt hästi säilinud vanalinn oli ordurüütlite elupaik ning Rüütlite tänav oli keskaegse linna peatänav, mis viis 15. saj rajatud Suumeistri Palee juurde. Praegu asub hoones muuseum, kus on muuhulgas muljetavaldav antiikaegne mosaiigikollektsioon, mis kogutud mitmetelt teistelt Kreeka saartelt.
Ajaloohuvilistel soovitame külastada ka endises Rüütlite haiglas asuvat Arheoloogiamuuseumi, vanas katedraalis asuvat Bütsantsi muuseumi ja Kaunite kunstide muuseumi.
Vanalinna idaküljele jäävad suur kaubasadam ning Mandraki sadam, kust väljuvad väiksemad laevad ning peatuvad jahid. Mandraki sadamas asuvad kaks hirvekuju, mis on Rhodose sümboliks ja tähistavad antiikmaailma 7 ime hulka kuulunud Rhodose Kolossi arvatavat asupaika. Nüüd võime imetleda kompaktset, tähelepanuväärselt hästi säilinud keskaegset kindluslinna.

Lindos
Saare idarannikul, 50 km kaugusel Rhodose linnast asuv Lindos on maaliline külake valgete 17. sajandist pärinevate majadega ning üks saare populaarsemaid turismisihtpunkte.
Lindose antiiklinn rajati juba 2000 a. eKr ning u 6. saj eKr sai temast piirkonna võimsaimaid keskusi. 5 saj eKr rajati aga Rhodose linn ning Lindos jäi veidi tahaplaanile. 116m kõrgusel kaljul asub Lindose Akropol, kus paiknevad Athena tempel, Bütsantsi kirik ning Kreeka stoa.
Pilet u 6 eur, avatud T-P 8.00-19.00, E 12.30-19.00. Lindose selge veega liivarand on turistide hulgas väga populaarne ning seetõttu üsna rahvarohke.
NB! Üliõpilastele ja õpetajatele ISIC ja ITIC kaardiga sissepääs akropolisele tasuta, pensionäridele ja õpilastele soodustused.

Ialysos
Asub läänerannikul, 10 km kaugusel Rhodose linnast. Siin on  mitmeid antiikmälestisi -Filerimose mäel asuvad antiiklinna ja kindluse varemed, Püha Neitsi klooster ja Agios Georgiose kabel, samuti Filerimose rist. Suurepärane panoraamvaade saarele.

Kamiros
Läänerannikul, 30 km kaugusel Rhodose linnast asub Kamiros, mis antiikajal oli üks Rhodose tähtsamatest linnadest.  Suurem osa linnast hävis 3.-2. saj eKr toimunud maavärinate tulemusel, kuid siiski on vaatamisväärset säilinud palju ning Kamirost peetakse isegi põnevamaks kui Ialysost. Pilet u  4 €, avatud T-P 8.00-19.00, E suletud.

Prassonissi  -  surfiparadiis
Saare lõunatipp Prassonissi on tõelise üllatusena kohalik surfiparadiis. Prassonissi saar oli 1999. aastani Rhodosega ühendatud kitsa maariba kaudu, kuid praeguseks on merevee tase nii palju tõusnud, et Prassonissi on Rhodosest eraldatud. Tugevad tuuled meelitavad kohale sadu surfifanaatikuid, kes sätivad autod, vagunelamud ja telgid rannale, et  iga hetke oma lemmikharrastusega tegelemiseks kasutada. Vingete tuulte tõttu soovitatakse seda piirkonda juba kogemusega purje- ja lainelauduritele. Lähedusse on viimastel aastatel ehitatud ka väikseid apartementhotelle.

Naabersaared:

Symi
Maaliline mägine väikesaar asub vähem kui 8 km kaugusel Türgi rannikust. Pindala 58 km2, elanikke u 2300. Rhodoselt saab laevaga Symile iga päev. Kiirlaev viib teid kohale 50 minutiga, suurema laevaga kulub ligi 2 tundi.

Parim vaade saarele avaneb laevaga hobuserauakujulisse sadamasse sisenedes: pastelsetes toonides uusklassitsistlikus stiilis majad on ehitatud mäekülgedele, mis tekitab mulje hiiglaslikust amfiteatrist.

Symi ei ole turistidega üle külvatud, kuid on siiski mitmeid väikehotelle ja apartemente, kus pikemalt peatuda. Ööelu piirdub tavaliste tavernide ning baaridega, kus annavad (sõbralikkku) tooni Symisse armunud korduvkliendid. Sadamas on rohkelt väikseid kohvikuid ja taverne, kus on mõnus istuda ja selle traditsioonilise eluviisiga saare elu-olu jälgida.

Sadamast saab 1 euro eest kohaliku väikebussiga teisele poole mäge asuvasse saare suurimasse randa. Merevesi on randades ja saare ümber väga puhas. Kui saarel pikemalt peatute, siis soovitame kindlasti teha päevase laevasõidu ümber saare, mis koos rohkete söögi- ja ujumispeatustega on parim viis saareidülli nautimiseks! Laevad väljuvad Symi sadamast ja reis maksab u 40 eurot.

Halki
Väike mägine saar asub 16 km kaugusel Rhodosest. Saar on 10 km pikk ja 3 km lai, pindala on kõigest 28 km2 ning elanikke on 300 ringis. Saarel ei ole autosid. Pealinn Halki (ka Nimborio) asub kaunis hobuserauakujulises lahes, kust on regulaarne laevaühendus Rhodosega. Halki lähedal paikneb ka saare ainus rand, kuhu jalgsi pääseb. Ülejäänud randadesse tuleb minna paadiga. Rahulik ja ehe Kreeka-elamus.

Lisainfo Rhodose kohta vt: http://www.visitrhodes.gr/