Santorini

Santorini on reisigurmaanide meelispaik, trendikas ja eriline. Saart tullakse nautima eelkõige mäenõlvadele laotatud piltpostkaardilike sini-valgete külakeste, lummavate vaadete, erksinise mere ja kontrastiderohke dramaatilise vulkaanilise maastiku pärast. Santorini meeliülendavad päikeseloojangud on maailmakuulsad, tõmmates kohale teiste seas ka rikkaid ja ilusaid nii Kreekast kui ka kaugemalt. Saar sobib ideaalselt romantikutest päikese- ja loodusenautlejatele.

Santorini sai oma praeguse kuju tänu u 3600 a tagusele võimsale vulkaanipurskele, mis hävitas Minose kultuuri nii Kreetal kui Santorinil, jättes viimasest suure osa vee alla. See sündmus omakorda lõi legendi Santorinist kui legendaarsest Atlantisest. Tänane poolkuukujuline saar on koos väikeste naabersaartega osa iidsest vulkaanikraatrist, mille järskudelt nõlvadelt saare läänesosas avanevad  supervaated. Ida- ja lõunaranniku põnevalt värvilised - mustad, hallid, punased  - rannad on samuti kunagise looduskatastroofi pärand.

Ajaloohuviliste maiuspala Santorinil on kahtlemata Akrotiri asula saare edelaosas. See Minose kultuuri esindaja on Egeuse piirkonna üks tähtsamaid ja vanimaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi, mille esmaasustus jääb aega  u 3000a eKr. Akrotirit kutsutakse tihti ka Minose Pompeiks, sest küla mattus vulkaanituha alla ning alles tänu väljakaevamistele jõudis see põnev pronksiaja asula meieni. Saare kirevast ajaloost annavad tunnistust erinevate valitsejate poolt ehitatud  kindlused ja valvetornid. Santorini on väga kirikuterohke saar -  suuremaid ja väiksemaid pühamuid  leidub  siin sadades.

Santorinil leidub häid sukeldumispaiku,  kus saate tutvuda veealuse vulkaanilise maastikuga, samuti saab pea kõikjal snorkeldada, Kamari randadel saab harrastada purjelauasõitu.  Piki mäenõlvu kulgevad kauneid loodusvaateid pakkuvad lühemad ja pikemad matkarajad,  maastiku ilu saab nautida ka rendijalgrattal või hobuse seljas ratsutades.

Santorini köök pakub värskeid, ehedaid ja päikselisi maitseid, nagu Kreeka köögitraditsioonis tavaks. Maitseelamusi täiendavad kohalikud veinid on aga tänu laavakivi pinnasele, kliima eripärale ja kohalikele viinamarjasortidele täiesti erilised teiste Kreeka veinide seas. Kuigi veinitootmise traditsioonid on siin iidsed, said need uue, kaasaegsama hoo sisse paarkümmend aastat tagasi. Saarel on palju erinevaid veinimaju, kus saab nautida kohalike meistrite toodangut.

Plussid:
+ Santorini loodus  on eriline ja meeldejääv
+ Firas on head ostuvõimalused, palju restorane ja elav ööelu
+ Oia kuulsad päikseloojangud  ei unune
+ Santorini maitsev köök ja veinid on õnnestunud reisi lahutamatu osa
+ Päike ja soe merevesi

Miinused:
- Rannad on tumeda liivaga ja meri läheb enamasti järsult sügavaks
- Suured kõrgusevahed teevad liikumise ebamugavaks
- Lennuväljamüra kostab Kamari osade hotellideni
- Mõnevõrra kallim hinnatase võrreldes teiste Kreeka saartega