Santorini - hea teada

Asukoht: Santorini ehk Thira on väike poolkuukujuline vulkaaniline saar Egeuse mere lõunaosas u 200 km kaugusel Kreeka mandriosast. Santorini kuulub Küklaadide saarestikku, milles on paarsada saart, neist suurem osa asustamata. Santorini on Küklaadide  lõunapoolseim saar, moodustades omanimelise arhipelaagi koos väikeste naabersaarte Thirasia, Aspronisi, Nea Kameni ja Paleaga. Santorini arhipelaag on tegelikult iidse, u 400 m sügavuse vulkaanikraatri merest väljaulatuv serv. Kreeka suurim saar Kreeta jääb u 142 km Santorinist lõunasse.

Rahvaarv: u 13 000
Pealinn: Fira (esineb ka nimekuju Thira), asub saare läänerannikul, elanikke u 4000
Pindala  73 km²
Pikkus   18 km
Laius   2-3 km
Kõrgeim mägi
Profitis Ilias,  565 m. Mäe tipus asub samanimeline klooster (18.saj.). Tänu vulkaanilisele päritolule on saar mägine ja suured kõrgustevahed aeglustavad liikumist.

Vahemaad pealinn Firast:
Imerovigli   3 km
Kamari       6 km
Oía            12 km
Perissa    20 km


Kliima ja keskmised temperatuurid:
Kuu                                august     september     oktoober
Kõrgeim päevane t°            28°C            26°C         22°C
Madalaim öine t°                22°C            20°C         17°C
Merevee t°                         23°C            23°C         21°C
UV-kiirgus                          10                8             5

Ajavahe: Eestis ja Kreekas on sama aeg.

Apteegid: Fira, Kamari ja Oia apteegid on avatud E-L 9/9.30-14 ja 17.30-20. Fira valveapteek on avatud ka pühapäeviti.

Joogivesi: Kraanivett ei soovitata juua. Pudelivett saab osta poest, baaridest jm.

Restorani-kohvikud: Söögi- ja joogikohtade valik saarel on piisav ning mitmekesine. Kamaris on söögikohti alates tavernidest ja pizzeriadest kuni heatasemeliste restoranideni. Oias ja Firas leidub nii kreeka toitu pakkuvaid lihtsamaid söögikohti kui ka kallimaid, suurepärase merevaatega restorane.

Sisseostud: Parimad ostuvõimalused on pealinn Firas, kuurortideson kaubavalik märksa kesisem. Firas ja Oias on palju toredaid kunsti- ja käsitööpoode. Kauplused on avatud E-R k 9-14 ja 17-20, L k 9-14.Osa väikseid toidu- ja suveniiripoode on avatud hilisõhtuni ja ka pühapäeval. Santorini hinnatase on aga võrreldes teiste Kreeka saartega kõrgem.

Transport:
Buss
Santorinil on hästi toimiv bussivõrk. Bussijaam asub Firas, mis on kõikide marsruutide algus-  ja lõpp-punkt. Siit pääseb kenasti saare eri piirkondadesse. Ühe suuna bussipileti hind on sõltuval sihtkohast 1.60-2.30€. Fira ja Kamari vahel väljuvad bussid 30-45 min tagant päeva jooksul  k 7.30-24, nädalalõppudel on graafik hõredam.  Ühe suuna pilet maksab u 1.60 €. Firast väljuvad bussid ka Imeroviglisse ja Oiasse. Sõiduplaanid muutuvad üsna tihti, nii et mõistlik on enne reisi neid kontrollida. Vt lisainfot: http://www.ktel-santorini.gr/   

Takso
Taksode lõpp-peatus asub samuti Firas,  peaväljaku lähedal. Takso saab tellida ka hotelli vastuvõtust. Sõit Kamarist Firasse maksab u 12€, Firast Oiasse u 15€, Kamarist Oiasse u 25€. Imerogvilis ja Kamaris saate takso tellida hotellist  või püüda mõni mööduv takso. Taksod on varustatud taksomeetriga.

Laev
Athinioni sadamast (u 6 km Kamarist, Santorini läänerannikul) väljuvad iga päev laevad lähedal asuvatele saartele ja Ateenasse. Suvel sõidavad saarte vahel ka tiiburlaevad. E, K ja R väljub praam Kosi saarele, sel juhul tuleb öö laevas veeta. Vt lisainfot:  www.bluestarferries.com,  http://www.ferries.gr/

Lennuk
Santorini lennuväljalt väljuvad iga päev lennud Ateenasse. Sealt kaudu saab lennata edasi teistele Kreeka saartele ja linnadesse.

Ööelu: Saare ööelu keskus on pealinn Fira, kus on olemas nn. baaride tänav hulga erinevate klubide ja baaridega. Lisaks on nii Firas kui Oias palju mõnusaid, lummava merevaatega baare. Kuurortides, sh ka Kamaris,  on ööelu kõrgperiood juulis-augustis, mil saar on külastajatest tulvil ning kõik ranna- ja muusikabaarid ning ööklubid on avatud.  Septembris-oktoobris jääb ööelu kuurortides järk-järgult vaiksemaks.