Sharm el Sheikh - hea teada
Aeg: Suvel 1 tund Eesti ajast taga, talvel Eestiga üks aeg.
Telefon: Kõikidel Eesti mobiilioperaatoritel on Egiptuses olemas roamingteeenus. Telefoniteenuste hinnad Egiptuses saate juba enne reisi täpsustada oma mobiilioperaatori kodulehelt.Egiptuses on võimalik osta kohalik, eelmakstud SIM kaart, millega kõned kohapeal, kohalikele numbritele, on odavamad.Suuremates keskustes on olemas rahvusvahelised telekeskused, kus saab kasutada telefoni kõneautomaate, faksi ja teleksit. Tänavatel leidub ka telefoniautomaate, milledest helistamiseks tuleb osta telefonikaart. See on kõige soodsam võimalus koju jäänud lähedastega suhtlemiseks.
Kaupluste lahtiolekuajad: Kauplused on üldjuhul avatud 9:00 - 21:00 talveperioodil ja 09:00 – 12:30 ning 16:00 – 20:00 suveperioodil. Ramadani ajal võib kaupluste, riigiasutuste ja avalike külastuskohtade tööaeg olla lühendatud.
Valuutavahetuspunktide ja pankade tööaeg ei ole kindlaks määratud. Raha saab üldjuhul vahetada hotellide valuutavahetuspunktides, mis töötavad 10.00 - 13.00 ja 18.00-22.00
Raha ja krediitkaardid: Egiptuse nael EGP. 1 EGP = u 0,13 EUR, 10 EUR=79 EGP. Valuutat vahetades tuleks alles hoida kviitungid, sest neid võidakse küsida, kui soovite alles jäänud naelu maalt lahkudes mingiks muuks valuutaks tagasi vahetada. Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab suuremates ostukeskustes maksta ja rahaautomaadist sularaha välja võtta.
Elekter: 220 V. Kasutusel on Euroopa pistikutele sobilikud stepslid.
Tervishoid ja vaktsineerimine: Egiptuses ei ole soovitav juua kraanivett. Pudelivett ostes peaks kontrollima, et pudel on suletud. Kohvikutes ja baarides tehakse jääkuubikuid enamasti kraaniveest, seega jääga jooke osta ei ole soovitav. Ka hambaid võiks pesta pudeliveega. Kindlasti tuleks vormistada tervisekindlustus. Lisaks päikesekaitsekreemile tasuks reisile kaasa võtta ka kõhuhädade ennetamiseks piimhappebaktereid sisaldavaid medikamente. Kerged kõhuhädad on Egiptuses kerged tulema. Terviseamet soovitab vaktsineerida A-hepatiidi e kollatõve vastu. Rohkem infot leiate www.tervisekaitse.ee.
Sisseostud: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid. Kauplused on avatud 10-23. Reedeti avatakse kauplused kell 14-15. Sakkala keskuses on tax-free kauplus, kust saab osta importalkoholi ja –sigarette maksuvabalt 48 tunni jooksul peale maale saabumist.
Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab suuremates ostukeskustes maksta ja rahaautomaadist sularaha välja võtta.
Kohalikke alkohoolseid jooke saab osta hotellipiirkonna taxfree kauplustes. Seal kõlbab maksevahendiks vaid Egiptuse nael.
Toidukauplustes alkoholi ei müüda.
Ostud ja suveniirid: Egiptusest tasub kaasa tuua traditsioonilistest kohalikest materjalidest valmistatud tooteid, nagu näiteks alabastrist vaase ja nipsasju. Tasub tuua kohaliku käsitööna valminud kauneid messingist või vasest valmistatud teekanne, suuri kausse ja kandikuid - kõik kaunistatud idamaiste graveeringutega. Kulla ja hõbeda hind on praktiliselt sama mis meil, lisaks tuleb olla väga ettevaatlik, kuna palju esineb võltsitud tooteid. Egiptuse puuvillatooted on kvaliteetsed ning soodsad.
Toredaks leiuks on ka kaameli- või lambanahast valmistatud suured reisikotid ja väiksemad ridikülid. Kes soovib, saab oma kodu kaunistada ehtsa papüürusega, millele on joonistatud stseene antiik - Egiptuse legendidest või kuulsatest vaaraodest.
Kui kauba juures on hind, siis on mõttetu kaubelda. Kui ei ole - tingige julgesti!
Tingimine: Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne. Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada.
Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate. On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele.
Jootraha: Enamike teenindussfääris töötavate egiptlaste jaoks moodustab jootraha e bakhiish suurema osa sissetulekust, sest põhipalk on enamasti väga väike. Paljudele on aga bakhiish lausa ainsaks töötasuks. Seega peavad Egiptuse teenindajad jootraha andmist enesestmõistetavaks. Tähtis on jootraha anda võimalikult märkamatult ning kindlasti saab kohalikke tavasid austav turist ka parima teeninduse osaliseks.
Osades restoranides lisatakse arvele automaatselt 12% jootraha pluss maksud, kokku 17%, kuid ka siis on viisakas arvet makstes summa veidi nö „üles poole“ ümardada.
Ekskursioonide lõppedes on viisakas anda bussijuhile jootraha u 10 EGP inimese kohta. Puhkuse lõppedes võib jätta u 10 EGP meelehead teid hotellis meeldivalt teenindanud inimestele – toateenijale, kelnerile või retseptsionistile. Ka pagasi tuppa toomise eest on hotelliteenindajale viisakas anda u 5 EGP.
Rannad ja kaubandus: Vana Sharmi lahe kallastel asub Sharm el Maya, kus on suurepärased liivarannad (sissepääs umbes 50-80 naela). Seal lähedal asub ka sukeldujaid paeluv Ras Om el Seid, mis võib uhkeldada oma suurepärase veealuse maailmaga. Enamus selle piirkonna hotelle asub kohe mere kaldal, kuid neist hotellidest, mis asuvad rannikust pisut kaugemal, viivad külastajaid randa tasuta bussid. Ras Om el Seid on rahulikum ja turistikesksem kuurort Sharm el Sheikhis, kuid ka siin tegutsevad kaubanduskeskused (kõige uuem nendest II Mercato), kohvikud (Makani), baarid (Papas Bar) ja ööklubid, millest kõige populaarsem on avatud taeva all olev klubi Dolce Vita. Naama Bay´st 30 km kaugusel asuvad Ras Nosrani ja Shark´s Bay kuurordid, mis ulatuvad kuni paljulubava Nabq Bay kuurordini. Mereäärsete hotellide lähedal on kaubanduskeskused, kohvikud, restoranid ja baarid – toitlustus igale maitsele.
Sukeldumine: Sharm el Sheikhi nimi on tuntud kõigi sukeldumisharrastajate seas. Siin saab sukelduda ja korallrahusid imetleda kalda lähedal. Sharm el Sheikh on sukeldumiseks üks parimaid kohti maailmas. 18 km kaugusel kuurortlinnast on UNESCO kaitse all olev Punase mere veealuse maailma looduskaitseala Ras Mohamed. Kuni 800 meetri sügavusele ulatuvad korallmüürid ja korallaiad jätavad unustamatu mulje ka paljunäinud sukeldumismeistritele. Sukeldumist pelgavatel puhkajatel on võimalus snorgeldada, allveelaeva või klaaspõhjalise laevaga sõita. Seiklushimulised reisijad saavad koos delfiinidega ujuda. Sharm el Sheikhis on mitu delfinaariumi.
Vahemaad Sharm el Sheikhis:
• Vana Sharm (Sharm el Maya) – Naama Bay 7 km
• Vana Sharm (Sharm El Maya) – Hadaba 2 km
• Naama Bay – Hadaba 6 km
• Sharm el Sheikh - Katariina klooster 230 km
• Sharm el Sheikh - Kairo 510 km
• Sharm el Sheikh - Taba (=Israeli piir) 240 km
• Sharm el Sheikh - Nuweiba 170 km
• Sharm el Sheikh - Dahab 100 km
Kasulikud telefoninumbrid:
Politsei 1-22;
Kiirabi 1-23
; Tuletõrje - 1-25
LENNU- JA TOLLIREEGLID EGIPTUSE LENNUJAAMADES:
Alates 2009.aastast on kodanikel, kes reisivad Eestist Egiptusesse vene või halli passiga KOHUSTUSLIK omada ID kaarti, mis tõestab elamisluba Eestis. Lennule registreeritakse ainult need reisijad, kellel on esitada nii kehtiv pass kui ka ID kaart.
Seoses aina laieneva uue gripiviirusega on Egiptuse võimud rakendanud alates 1. novembrist 2009 kuni olukorra normaliseerumiseni erimeetmeid Sharm El Sheikhi ja Hurgada lennujaamas. Kõikidele reisijatele jagatakse juba meie lennukis täitmiseks spetsiaalne küsimustik (inglise keeles) nende tervisliku seisundi kohta, mis tuleb saabudes terminali sisenemisel anda üle arstidele, kelle äranägemisel võidakse mõõta inimese kehatemperatuuri ning esitada täiendavaid küsimusi. Seoses sellega, maaleminekul võib esineda lisakomplikatsioone ning täiendavat ajakulu. Soovitame kõigil kaasa võtta pihustatavat antiseptilist ainet (saadaval apteekides), et pidevalt oleks võimalik käsi bakteritest puhastada.
Teadmiseks reisijatele Hurghada lennujaamas:
1. Turismiviisa kehtib 4 nädalat (lisaks on reisijale antud 2 nädalat, et Hurghadast lahkuda). Juhul, kui reisija lahkub Hurghadast hiljem kui 6 nädalat peale sinna saabumist, tuleb tal tasuda trahv (Hurghada lennujaama passikontrollis), mis on 154 EGP.
2. Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole lubatud siseneda riiki tavalise turismiviisaga.
3. Välismaalase passi omanikud peavad end registreerima lennujaama politseiosakonnas, kohe peale lennujaama saabumist.
Tsiviillennunduse määrused:
1. Reisija, kellel on väljaprinditud ühesuuna pileti, peab Hurghadast tšarterlennuga väljuma nelja (4) nädala jooksul peale sinna saabumist
2. 4-12 nädalat peale Hurghadasse saabumist, saavad reisijad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
2.1 Sama vedaja
2.2 Edasi-tagasi pilet, mis puudutab samu sihtkohti (antud juhul HRG) ja on väljastatud enne Hurghadasse saabumiskuupäeva.
3. Hiljem kui 12 nädalat peale saabumist Hurghadasse, ei saa reisija kasutada tagasilennuks tšarterlende, vaid ainult regulaarlende. Peale 12 nädala möödumist on tšarterlennuga lubatud lennata ainult Cairo Tsiviilaviatsiooni osakonna poolt väljastatud loa alusel (antud dokumendi saamise eest vastutab klient ise, see on lisatasu).
Teadmiseks reisijatele Sharm el Sheikh`i lennujaamas:
1. Turismiviisa kehtib 30 päeva ning reisijad peavad Sharm el Sheikh’ist lahkuma 30 päeva peale lennujaama saabumist.
2. Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole lubatud siseneda riiki tavalise turismiviisaga.
3. Välismaalase passi omanikud peavad end registreerima lennujaama politseiosakonnas, kohe peale lennujaama saabumist. (Info sellest peab olema edastatud GoAdventure OÜ-le vähemalt 5 tööpäeva enne lennu väljumist – nimi, perekonnanimi, sünnikuupäev, passi number).
4. Enne Sharm el Sheikh´i passikontrolli jõudmist peavad kõik reisijad täitma terviseankeedi ja migratsiooni kaardi.
Tsiviillennunduse määrused:
1. Kõik reisijad peavad lahkuma Sharm El Sheikh´ist 30 päeva möödudes.
2. Kõik reisijad saavad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
2.1. Sama vedaja
2.2. Edasi-tagasi pilet, mis puudutab samu sihtkohti (antud juhul SSH) ja on väljastatud enne Sharm el Sheikhi saabumiskuupäeva.
2.3. 30 päeva möödumisel peab reisija Sharm El Sheikh´ist lahkumiseks kasutama regulaarlendusid.
2.4. Juhul, kui reisija saabus Hurghadasse ja soovib lennata tagasi Sharm El Sheikhi kaudu, peab tal olema lennujaama direktori poolt väljastatud luba, mille saamiseks on vaja järgmised dokumendid:
2.4.1 passi koopia
2.4.2 saabumistempliga passilehekülje koopia
2.4.3 hotelli voucher
2.4.4 lennupilet
2.4.5 reisiplaan 3 päeva enne lahkumiskuupäeva.
TÄHELEPANU! Välisministeerium soovitab ohutuse eesmärgil vältida kõiki meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui teie asukoha läheduses toimub meeleavaldusi, siis püsige oma hotellis või peatuspaigas. Välisministeerium ei soovita reisida turismikuurortitest väljapoole kuna on sagenenud turismibusside pikaajalised kinnipidamised kohalike elanike poolt. Seetõttu võib linnadevaheline reisimine osutuda ohtlikuks. Eesti turistidel tuleks järgida reisikorraldajate ning kohalike ametivõimude korraldusi ja soovitusi. Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida Välisministeeriumi kodulehel.