Sitsiilia - hea teada

Taormina hotelliinfo:
Taormina piirkonna hotellid on küllalt lihtsad. Itaaliale omaselt ei ole eriti suure territooriumiga hotellikomplekse. Enamik hotelle on pisikesed, hubase atmosfääriga perehotellid. NB! Basseinid ja avalikud rannad on sügisperioodil avatud vastavalt ilmastikutingimustele.

NB! Turismimaks: Sitsiilia hotellides tuleb alates 2012. a maksta turismimaksu. Hetkeseisuga (märts 2013)võetakse turismimaksu Taormina, Letojanni ja Naxose hotellides. Sõltuvalt hotelli kategooriast on turismimaks 1-3 eur in/öö kohta ning tuleb tasuda kas sisse- või väljaregistreerumisel. Turismimaks tasutakse kohapeal ning seda Eestis ette maksta ei ole kahjuks võimalik. Alla 14-aastastelt lastelt turismimaksu ei arvestata.

Kesklinna hotellid paiknevad aristokraatlikus vanalinnas või selle vahetus läheduses, merest u 4 km kaugusel. Lido Mazzaro on keskusele lähim liivarand, kuhu on keskusest kõige mugavam minna köisraudteega. Sõit võtab aega vaid mõne minuti. Allamäge saab minna ka jalgsi. Suurte kõrgusevahede tõttu ei sobi liikumisraskustega inimestele. Taormina keskuses on moodsaid kauplusi ning hulgaliselt heatasemelisi restorane.

Naxos on kena turismikuurort Taormina linnast u 6 km kaugusel, kus on olemas restoranid, baarid, väikesed kauplused. Naxose plussiks on aeglaseks sügavaks mineva merepõhjaga rand, mis sobib hästi lastega peredele. Naxose keskuses on ka kena liivarand. Naxose hotellid paiknevad enamasti ranna lähedal.

Letojanni on vaiksem kuurort, Taorminast u 4 km kaugusel. Letojanni hotellid paiknevad enamasti ranna lähedal.

Koristamine ja pesuvahetus apartementhotellides: Apartementides on hinna sees lõppkoristus. Saabudes saavad kliendid toad kätte koristatult ning puhta voodipesu ja käterättidega. Vahepealset koristamist ning linade-käterättide vahetust saab tellida hotellist kohapeal lisatasu eest. Köögi korrashoid ja nõudepesu jäävad alati klientide hooleks.

Cefalu hotelliinfo:
Hommikusöök on tavaliselt Rootsi lauas. Õhtusööki pakutakse Cefalu hotellides enamasti menüüvalikust. Eelmisel päeval saab valida paari erineva roa vahel, mida  järgmiseks õhtuks tellida.
Sitsiilias toimub check-out hotellitubadest enamasti kell 11.00, mõnes hotellis ka kell 10:00. Check-in alates 14:00.

Turismimaks: Itaalias levinud turismimaks võib 2013. a rakenduda ka Cefalu piirkonna hotellides. Hetkel (märts 2013) ei ole kohaliku omavalitsuse otsus veel jõustunud, kuid see võib juhtuda vahetult enne hooaja algust. Sõltuvalt hotelli kategooriast on turismimaks 1-3 eur in/öö kohta.Turismimaks tasutakse kohapeal ning seda Eestis ette maksta ei ole kahjuks võimalik.

Basseinid:
Oktoobris võivad mõnede hotellide bassinid suletud olla. Täpne sulgemiskuupäev sõltub ilmastikuoludest ning hotelliomaniku otsusest.  Ka mõnedes randades ei pakuta sügise lõpupoole enam rannateenuseid.

Hea teada Cefalus

CEFALU RANNAD
Keskuse lähedal on kena liivarand, kus  laenutatakse lamamistoole ja päikesevarjusid hinnaga u 10€/ kaks tooli ja üks vari. Rannas on baarid, dušš, riietuskabiinid. Merevesi on kuni juunikuuni jahe, kuid püsib soojana hilissügiseni. Kaljustes piirkondades on vees meresiilid, seetõttu tasuks kaasa võtta ujumisjalatsid.

INTERNET
Cefalu´s on  internetikohvikud, kasutamine u 5-6€/ tund. Ka paljudes hotellides on ka internetipunktid

KREDIITKAARDID
Mõnedes restoranides ja kauplustes saab tasuda Visa, MasterCard, Diners ja Visa Electron pangakaartidega. Vajadusel saab raha välja võtta pangaautomaatidest, mis asuvad peatänaval via Roma. Pangad on avatud E-R 08.30-13.30 ja 14.45-15-45

HARRASTUSED
Jalgsimatkad
Cefalu ümbrus sobib hästi matkamiseks ja jalgrattaretkedeks. La Rocca mäel on mitmeid matkaradu. Teekond Cefalust Diana templi, Rocca kindluse varemetele ja tagasi kestab u. 1-1,5 tundi. Looduslikult kaunis Madonie pargis on samuti võimalik pikemaid jalutuskäike teha.

Jalgrattarent
„SCOOTER FOR RENT“ rendib maastikurattaid. Rendihind alates 10€/päev. Saab laenutada ka mopeede, alates 35€/päev/50cm3 ja mootorrattaid alates 66€/päev/200cm3. Rendihinnas sisaldub ka kiiver, sest selle kandmine sõidu ajal on kohustuslik.

Mopeedirent alates 14.a ja mootorrattarent alates 21. eluaastast „BIKE ZONE“ – maastikurataste rent alates 20€/pv, kiiver hinnas.

Sukeldumine-snorkeldamine
„Sicilia Divers“ – sukeldumiskeskus on avatud suvekuudel Kalura hotellis. 1 sukeldus 45maksab u €, 2 sukeldust u 65€, varustus 15€. Sukeldumine toimub laevast, on võimalik tellida ka erinevaid individuaalkursusi. Täpsem info www.sicilia-divers.com

Suvekuudel saab tegeleda ka snorkeldamisega, väljasõit 20€/ühele inimesele ( retk toimub vähemalt 4 osalejaga). Varustuse rent u.12€/päev Kalura Sport rendib ka veesuuski ja vesijalgrattaid www.hotel-kalura.com
NB! hinnad võivad muutuda

Tennis
Tennist saab mängida Kalura hotelli väljakul, hind u 6.50€/tund, valgustusega väljakul 7.50€/tund, varustuse rent 1.50€
Santa Lucia Le Sabbie d´Oro hotellis on samuti tenniseväljak.

Transport Cefalu: Sitsiilias on hästi väljaarendatud teedevõrk. Saare erinevaid paiku ühendavad kiirteed, mis sageli on kulgevad läbi mägede ehitatud tunnelite. Mõnel teelõigul kulgeb sõit katkematult lausa tunnelist tunnelisse.
Sitsiilias on hästi väljaarendatud teedevõrk. Saare erinevaid paiku ühendavad kiirteed, mis sageli viivad läbi mägede ehitatud tunnelite. Mõnel teelõigul kulgeb sõit katkematult lausa tunnelist tunnelisse. Kiirteed on tasulised-hind sõltub auto suurusest ning läbitud kilometraažist. Suurim lubatud sõidukiirus on kiirteedel 120 km/h. Kiiruseületajaid valvavad kaamerad. Turvavööd tuleb kinnitada ka auto tagaistmel, alla 4-aastased lapsed peavad sõitma turvatoolis. Väiksemates bensiinijaamades töötavad pühapäeviti vaid iseteenindusautomaadid ning ka argipäeviti on väiksemad tanklad siesta aegu suletud.

BUSSID
Cefalu linnaliinibussid väljuvad keskusest u tunniajalise intervalliga ning sõidavad raudteejaama kaudu lähiküladesse ning Madonie loodusparki. Pileti saab osta bussijuhilt

TAKSO
Taksopeatused asuvad piazza Duomol, piazza Garibaldil (ainult õhtuti) ja raudteejaamas. Taksodes on taksomeeter ja taksot saab tellida ka hotelli vastuvõtulaua kaudu.

RONG
Cefalul on hea rongiühendus Palermo ja Messinaga. Rongid väljuvad  u kord tunnis. Edasi-tagasi pilet Palermosse maksab 9.40€, sõidu kestvus u 50 min, ja Messinasse 17€, sõiduaeg u.2 tundi. Pileteid müüakse rongijaamas. Rongiga on võimalik sõita ka Agrigentosse, Trapanisse ja Taorminasse. Kui on soov sõita Taorminasse, peab Messinas rongi vahetama.

LAEV
Messinast on võimalik praamiga sõita ka mandri-Itaaliasse sõita. Laev randub San Giovannis. Laevareis kestab u 30min ja maksab u 3 € üks ots. Catanial on laevaühendus ka Maltaga, aga siis peab arvestama kahe ööga Maltal.
Lisainfot laevaliiklusest leiab www.virtuferries.com

Transport Taromina:

PARKIMINE
Taormina keskuse tänavad on ülikitsad ning parkimiskoha leidmine võib olla üsna keeruline. Taormina-Giardini raudteejaamas ning rannapromenaadi ääres on suuremaid parkimisalasid. Ka teistes linnades on parkimiskohta suhteliselt raske leida. Zona disco märgistab ajapiiranguga parkimispaiku, kus parkimine tuleb fikseerida parkimiskellaga. Taorminas ja Naxoses leidub ka vaid kohalikele mõeldud parkimisalasid, kuhu teistel ei ole lubatud autot parkida.

BUSS
Linnaliinibuss sõidab Taormina ja Naxose vahet iga poole tunni tagant. Edasi-tagasi pilet maksab 2,80 eur. Cataniasse ja Messinasse sõidab buss tunniajase intervalliga. Castelmolasse sõidab buss mitu korda päevas, edasi-tagasi pilet maksab 2,80 eur/in.

TAKSO
Taksot saab tellida hotelli vastuvõtulauast. Sõidu hind tuleb kindlasti enne üle täpsustada, kuna taksodes ei ole taksomeetreid ja hinnad on kokkuleppelised. Taksosõit Taorminast Naxosesse maksab 20 eur, Etna jalamile 170 eur ja Catania lennuväljale u  100 eur.

KÖISRAUDTEE
Taormina köisraudteega saab sõita vanalinnast Mazzaro randa ja vastupidi ajavahemikus 8.00–20.00 iga 15 minuti tagant. Pilet 3 eur/suund, päevapilet 10 eur, nädalapilet 30 eur. Köisraudtee lõpppeatus on bussijaama lähedal.

RONG
Raudteejaam on Taorminal ja Naxosel ühine. Rongiga saab sõita Messinasse, Cataniasse ja Catania kaudu Sürakuusasse.

LAEV
Messinast saab praamiga sõita mandri-Itaaliasse, kas San Giovanni külla ( u 15-20 min) või Reggio Calabria linna. Laevareis San Giovannisse kestab u 15-20 min, maksab u 2,20 € suund ning laevad väljuvad iga tunni aja tagant. Praamid Reggio Calabriasse väljuvad iga 30 min tagant ning sõit kestab 30 min. Hind 4,50 eur/suund.Catanial on laevaühendus ka Maltaga, aga siis peab arvestama kahe ööga Maltal.

SÖÖK JA JOOK:

Kohaliku köögi eelroad:
mõõkkala viilud „carpaccio di pesce spada“, serveeritakse küüslaugu-, oliivi- või sidrunimarinaadis
suitsetatud mõõkkala viilud „pesce spada affumicato“, serveeritakse sidruni ja oliivõliga
praetud riisipallid „arancini“, valmistatakse erineva täidisega ( raguu e. lihakaste, mozzarella, tomatid, oad, seened või baklažaan)

Eelroogadest tasuks proovida ka erinevaid pastasid – nt. sardiinikastmes, tomati,kappari, Ricotta juustu või suvikõrvitsaga. „Pasta con nero di seppin“ kastmele lisatakse värviks tindikala musta nestet.

Põhiroogadena pakutakse enamasti mereande. Tuntuim kala on mõõkkala, mida grillitakse - „alla griglia“ või serveeritakse täidetud rullidena - „involtini di pesce spada“. Loomulikult ei piirdu mereandide valik vaid mõõkkalaga, kindlasti tasub proovida ka sardiine, tuunikala, krevette ja kaheksajalga.
Sitsiilia köök on paljuski mõjutatud araablaste toiduvalmistamiskultuurist ja seetõttu on road parajalt maitsestatud, nt. kasutatakse safranit, muskaati, kaneeli

Dessertidest on armastatuimad Riccota juustuga täidetud kook „cassata siciliana“; magus mandliküpsetis „pasta di mandorle“ ja Ricotta juustu täidisega vahvlirullid. Nagu teistes Vahemeremaades nii ka Sitsiilias, nauditakse toidu kõrvale veini – tuntuimad valged veinid on Donnafugata, Corvo ja Etna Doc ja punastest veinidest nt. Settesoli, Corvo ja Torre Salsa. Ka majaveinid on reeglina kvaliteetsed, kuid soodsama hinnaga.

Kohvi kõrvale sobivad hästi grappa, Montenegro, Amaro Averna või Limoncello.

CEFALU RESTORANID:
Suurem osa tasemel söögikohti asub vanalinnas, stiilseid ja hea köögiga söögikohti leiate via Vittorio Emanuele ja via C.O.di Bordonaro piirkonnas, seal on ka head kalarestoranid.
Ööelu on suhteliselt rahulik ja koondunud rannatänav Lungomare G. Giardina ja via G.Matteoti pubidesse ja baaridesse.
Diskoteegid on avatud suvekuudel.

Hea teada Taorminas:

APTEEK: Taorminas on kaks apteeki. British Pharmacy apteek paikneb aadressil Corso Umberto 152 ning Farmacia Ragusa apteek peatänava ääres Piazza Duomo väljakul. Duomo väljaku apteek on avatud E-L kell 08:30 – 13:00 & 17:00 – 20:30. Iga teine teisipäev ja pühapäev suletud. Piazza IX Aprile väljaku apteek on avatud 08:30 – 13:00 ja 16:00 – 21:00, neljapäeval suletud.

Naxoses on samuti 2 apteeki. Farmacia Cagnone, aadressil Via Vittoria Emmanuele 170, on avatud 08:30 – 13:00 ja 17:00 – 20:30, teisipäeviti suletud. Farmacia Giarrizzo, aadressil Via Umberto 420, on avatud 08:30 – 13:00 ja 17:00 – 20:30, neljapäeviti suletud. Apteegid on Sitsiilias tähistatud rohelise ristiga ja uksele on märgitud ka lähima valveapteegi nimi. Valveapteegist ostmisel lisandub ostu summale teenustasu.

ARSTIABI: Munitsipaalhaigla asub Taormina ja Naxose vahel, aadressil Ospedale Civico S. Vicenzo, Sirina (tel: 09425791). Tegemist on väikese haiglaga, kus ei ole päris kõiki eriarste. Sõltuvalt haigusest võidakse patsient edasi suunata Catania või Messina ülikooli haiglasse. Haigla juures on esmaabipunkt pronto soccorso. Esmaabisse minnes tuleb kindlasti pass ja EL-i ravikindlustuskaart kaasa võtta. Kindlustuspoliise siinne haigla maksevahendina ei aktsepteeri, kohapeal tuleb maksta sularahas.

Eraarsti visiiditasu on u 60 eur, mis tuleb samuti maksta kohapeal. Tervisekindlustuse olemasolul saab arstsivisiidile ning ravimitele kulutatud raha tšekkide alusel Eestis tagasi. Doktor Cesare Restuccia räägib inglise keelt ja teeb vajadusel ka hotellivisiite (tel.: 3479421208).

CATANIA LENNUJAAMA KAUPLUSED
Catania lennujaamas on mõned kauplused, kus müüakse suveniire, kosmeetikat, tubakatooteid ja alkoholi. Lennujaamas on ka paar restorani ja kohvik.

ELEKTER: 220 V, pistikupesad on teistsugused kui Eestis. Vajalik on adapter e spina, mida saab enamasti laenutada hotelli vastuvõtust või osta supermarketist.

HELISTAMINE: Helistada saab telefoniautomaatidest, mis töötavad telefonikaartidega. Telefonikaarte müüakse corso Umberto tänava tubakakauplustes. Mobiiltelefoniga EL riikidesse (k.a Eestisse) helistamisel kehtivad EL-i ühtsed hinnad. Itaalia suunakood on +39

INTERNET: Taorminas on mitmeid internetikohvikuid, hind u 2 €/20 min.

JOOGIVESI: Kraanivesi on joogikõlbulik, kuid suure lubjasisalduse tõttu pisut võõra maitsega. Mineraalvett (acqua minerale) on saadaval kas gaasiga (frizzante) või ilma (naturale). Soovitame osta pigem pudelivett.

JOOTRAHA: Sitsiilias on restoranides kombeks teenindajaile u 10% arve summa ulatuses jootraha jätta. Jootraha jäetakse tavaliselt ka taksojuhile, hotelli toateenijale ning päeva lõpus ekskursioonibussi juhile.

PANGAKAARDID: Mõnedes restoranides ja kauplustes saab tasuda Visa, MasterCard, Diners ja Visa Electron pangakaartidega, vahel lisatakse kaardiga maksmisel arvele juurde teenustasu. Vajadusel saab raha välja võtta pangaautomaatidest, mis asuvad Taorminas peamiselt peatänav Corso Umberto´l ja Naxoses rannapromenaadi ääres. Pangad on avatud E-R 08.30-13.30 ja 14.45-15-45 Pangakaardi kaotamise puhul tuleb viivitamatult teavitada oma panka. Swedbank +372 6310 310 / SEB +372 6655 100 / Sampo Pank +372 6800 800 / Nordea Pank +372 6283 300 / Krediidipank +372 6616 039 /Parex Pank  +372 7700 001

POSTKONTOR: Postkontor asub  Taorminas Corso Umberto´l, Catania värava juures ja on avatud E- R 08:00 – 18:30, laupäeval 08:00-12:30, pühapäeval suletud. Postkastid on punast värvi ja kahe luugiga (võite kasutada mõlemat luuki). Postmark (francobollo) EL riikidesse lihtkirja saatmiseks maksab 0,65€. Postmarke saate osta postkontorist või tubakapoodidest. Tubakapoe tunneb ära valge T-tähe järgi. Vanalinnas on mitmeid tubakakauplusi.

TURVALISUS: Taormina, Letojanni ja Naxos on turvalised linnakesed. Vaatamata sellel tuleb oma isiklikel asjadel silm peal hoida, seda eriti rahvarohketes kohtades, näiteks turul. Hotellides tuleb öösel sulgeda nii rõdu-uks kui ka aknad!!! PALERMOS ja CATANIAS on suur oht taskuvaraste ohvriks langeda. NB! Ärge kandke endaga kaasas kõiki dokumente, piisab ühest isikut tõendavast dokumendist!