Tai - huvitavad kohad

XIII-XV sajanditel tekkis riigi lääneosas imetlusväärne Sukhotai linn - Tai riigi esimene pealinn. Tänapäeval on see hiiglaslik arheoloogiline park, kus on palju muistsete templite varemeid ja ilusaid lootostega kaetud tiike (nt.Vat Fra Si Rattana). Riigi põhjaosas, suuruselt teises linnas Chiang Mai, on üle 300 templi, neist kuulsaim on Wat Phrathat Doi Suthep.

Ayutthaya - Siiami (XIV-XVIII saj.) ilusaim pealinn – asub Bangkokist 100 km põhjapool. 18. saj. keskel hävitasid selle birmalased, nii et alles jäid peamiselt templid. Need varemed aga on niivõrd peened ja suursugused, et Ayutthaya lisati UNESCO Maailmapärandi nimistusse.

Bangkok asutati XVIII saj. kaluriasula alale. Linnas on umbes 300 templit, mis kuuluvad Tai arhitektuuri küpsusaega. Külastamist väärivad Suur kuningaloss – 60 ha-l asuv ehitiste kompleks, Chitralada palee – muistne monarhi residents, Wat Pho Tempel jne.

Tais on ligikaudu 50 rahvusparki ja kaitseala, mis hõlmavad üle 25 000 km². Kõige huvitavamad, ligipääsetavamad neist on järgnevad:

Khao Yai rahvuspark (200 km Bngkokist kirde poole) kõrgusel 800-1351 m merepinnast. Selles matkaradade ja ilusate koskede rohkes kohas elavad tiigrid, karud; kasvavad haruldased puud ja lilled.

Doi Inthanoni rahvuspark Chiang Mai provintsis on kujunenud Tai kõrgeima tipu (2565m) ümber. Pargi kõrgemas osas on metsad ja metsorhideed, allpool on mitu kaunist koske ning mägilaste asulad.

Ko Samet saar Rayongi provintsis on osa merealasest rahvuspargist. See on kitsas 6km pikkune saar ilusate randadega. Korallrifid ja läbipaistev vesi on ideaalsed sukeldumiseks ja kalastamiseks.

Erwani rahvuspark asub Kanchanaburi provintsis. Mägises ja metsarohkes pargis on seitsmekorruseline Erwani kosk, mis on ilusaim looduslik astmeline veekosk Tais.

Khao Sam Roi Yot rahvuspark Prachuap Khiri Khan provintsis meelitab ligi rohkeid turiste hiiglaslike paekivikaljude, soode, koobaste, randade ning linnuliikide ja metsloomade mitmekesisusega.

Kärestike ja lindude park Ban Khu Khut Songhla provintsis asub samanimelise järve territooriumil. Selle 520 km² alal elab üle 140 linnuliigi!

Phang Nga rahvuspark Phang Nga provintsis oli James Bond’i filmide võtteplatsiks. Pargi territooriumil on „saared“ rohelisest paekivist, millesse on tekkinud rohkesti koopaid ja grotte. Suurt huvi võivad pakkuda ka seinamaalingud ja vaiadel moslemitest kalurite asula.

Tarutao Merekaitseala Satuni provintsis paikneb 31 km lõunarannikust, Tai ja Malaisia merepiiri lähedal. Ta hõlmab 1400 km² ja koosneb 51. saarest. Veed nende saarte ümber on Lõuna-Aasias sukeldumiseks parimad.

Samui saar ja mere rahvuspark Ang Thong asub Surat Thani provintsis. Tema eripäraks on rohked saared hõbedase liiva ja korallriffidega.