Tenerife - hea teada

Kiima: Tenerifel on aastaringselt pehme kliima. Saare põhjaosa on niiskem ja vihmarohkem, olles samas looduse poolest lopsakam kui lõunaosa. Lõunas on kliima kuivem ja soojem, sobides ideaalselt rannapuhkuseks.

                                            okt    nov    dets    jaan    veebr    märts    aprill
keskm päevane temperatuur    26     24     22       21       21       22         23
keskm öine temperatuur          21     18     16       15       15       16         16
keskm merevee temperatuur    21     20     20       19       18       19         19

Rannad:Parimad liivarannad on saare lõunaosas. Playa de las Americases on laiad liivarannad, mille värv varieerub heledapoolsest tumedani. Los Gigantese piirkonnas on musta liivaga rannad. Lamamistoolid ja päikesevarjud on randades tasulised – u 5 eurot päev, 2 tooli + vari maksab u 7 eurot.

Elekter: Elektrivõrgu pinge on 125 V ja 220 V. Lugege hoolikalt vannitoas olevaid instruktsioone.

Telefon:Telefoniautomaatide ulatuslik võrk võimaldab teil helistada mis tahes riiki terves maailmas. Telefoniautomaatidest helistamiseks kasutatakse 10-, 20- ja 50-sendiseid ning 1- ja 2-euroseid münte. Telefoniautomaadist on odavam helistada kui hotellist. Riigi kood on 34. Rahvusvaheline kood Hispaaniast helistamiseks on 00. Eestisse helistamiseks tuleb valida järgmised numbrid: 00 + 372 + telefoninumber.

Raha: Hispaanias on kasutusel euro. Riigis on käibel 5-, 10-, 20-, 50-, 100-, 200- ja 500-eurosed paberrahatähed, samuti 1-, 2-, 5-, 10-, 20- ja 50-sendised ning 1- ja 2-eurosed mündid. Raha saab vahetada enamikes hotellides, reisibüroodes. Kõige soodsam on aga raha vahetada pangas. Pangakontorid on avatud tööpäevadel 9–14, laupäeval 9–13, pühapäeval suletud. Kui pangad on juba suletud, saab raha vahetada harilikult õhtuni töötavates valuutavahetuspunktides (caja de cambio). Suuremates hotellides, toitlustuskohtades ja kaubanduskeskustes saab arveid tasuda krediitkaardiga. Olemas ka sularahaautomaadid.

Kauplused: Kauplused ja kaubanduskeskused on avatud iga päev kell 9.00–20.00. Pühapäeviti on mõned poed suletud. Enamik asutusi ja ka mõningad poed on siesta (lõunapausi) ajal (13.00–16.00) suletud.

Joogivesi: Ärge jooge kraanivett. Selle asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett. Nii karboniseeritud (agua con gas)kui ka karboniseerimata (agua sin gas) mineraalvettsaab osta igast baarist, restoranist ja poest.

Jootraha: Teenindavale personalile hotellis on soovitatav jätta jootraha. Baarides ja restoranides on kombeks jätta teenindajatele jootraha (10% arvest). Mõnes restoranis on teenindus juba arve hulka arvestatud. Sel juhul ei ole jootraha jätta vaja.

Riietus: Hispaanias ega Kanaari saartel ei ole mingeid erilisi riietumis- ega käitumisnorme, üksnes kirikuid külastades tuleks riietuda tagasihoidlikumalt. Siinsetes supelrandades võib kohata naisi ilma päevitusriiete ülemise osata.

Arstiabi: Ootamatu haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst. Raviteenuste osutamise eest nõudke järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja väljastatud ravimi kviitungid. Haiglaravi, transpordi ja kiirabiteenuse eest saate vastavalt kindlustuspoliisil märgitud tingimustele kindlustusseltsilt hüvitist, kui pöördute õigeaegselt kindlustusseltsi esindaja poole (aadresse vt poliisilt), kes vastutab teie ravi ja ravihüvitiste eest. Lugege hoolikalt poliisil olevat informatsiooni.

Vaktsineerimine: Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti või Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskuse poole aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn, telefon 6 598 594.

Ettevaatusabinõud: Kandke alati peakatet, päikeseprille ning kasutage päikesekaitsekreeme. Vältige (iseäranis esimestel päevadel) viibimist pikka aega päikese käes, kuna oht kuumarabandust saada on suur (maheda mereõhu tõttu ei tunne te päikesekiirte mõju). Vältige väga külmade jookide tarbimist – suur temperatuurivahe võib põhjustada külmetust või angiini. Nagu igal pool mujal, on ka Kanaaridel taskuvargaid, seepärast hoidke oma rahal ja passil silm peal, ärge pange neid ühte kotti ega taskusse. Raha, väärtesemed ja dokumendid saate jätta hotelli seifi (harilikult lisatasu eest). Passi kaotamisel pöörduge Eesti konsulaati Madridis.Asjaajamisele kulub siin palju aega, samuti peate tegema lisakulutusi.

Pildistamine ja filmimine: Hispaanias on lubatud pildistada peaaegu kõikjal. Mõningates paikades ei tohi pildistamisel kasutada välkvalgustit. Selle kohta on üleval teavitavad tahvlid.

Autorent: Kanaari saartel saab taskukohase hinnaga (30–70 eurot ööpäevas) auto rentida. Auto rentija peab olema vähemalt 21aastane juhtimisõigusega isik (juhistaaži peab olema vähemalt üks aasta). Rentimiseks läheb vaja passi, krediitkaarti või tagatisraha. Siinsetest liikluseeskirjadest peaks teadma, et linnades on suurim lubatud sõidukiirus 50 km/h, maanteedel 90 km/h ja kiirteedel 120 km/h. Tasulisi parklaid tähistatakse siin sinise värviga. Auto hoidmiseks sellises parklas tuleb parkimisautomaati panna 10-, 20-, 50-sendised või 1-, 2-eurosed mündid, võtta väljastatav pilet ning asetada see autos nähtavale kohale.

Pass ja viisa: Eesti kodanikele on Hispaania, nagu ka kogu Euroopa Liit, viisavaba kuni 3 kuud. Riiki sisenemiseks sobib lisaks passile ka ID-kaart.
Vene kodanikele (punane pass)  ja halli välismaalase passi omanikele, kel on kehtiv Eesti elamis-ja tööluba on Schengeni liikmesriikidesse (k.a. Hispaaniasse) reisimine viisavaba.
Eelmainitud juhul on viisavabaks reisimiseks vajalik:

- kehtiv pass;
- alaline või tähtajaline elamisluba või ID-kaart;
- reisidokumendid (edasi-tagasi lennupiletid, kinnitus majutuse olemasolu kohta);
- reisikindlustus;
- piisavate rahaliste vahendite olemasolu kogu reisi perioodiks.


Internetilingid:
www.abouttenerife.com
www.etenerife.com

Sport ja harrastused:

Golf: Tenerife on golfiharrastajate hulgas väga hinnatud oma kvaliteetsete väljakute poolest. Saarel on 6 väjakut, neist 1 saare põhjaosas Santa Cruzi lähedal ja 4 lõunas Playa de Las Americase piirkonnas. Neli väljakut on 18-rajalised, üks 3 x 9 ja üks 9-rajaline. Väljakute täpne kirjeldus vt www.go-golf.net/reviews/europe/tenerife.html ja www.canaryforum.com/tenerife/golf.html

Teised spordialad: Võimalik on tegeleda veespordiga (veesuusatamine, skuutrid, purjelauasõit, sukeldumine jne), süvavee kalapüügiga, mängida tennist, squashi. Vastavad väljakud on 4-5* hotellides ning spordikeskustes. Populaarsed on erinevad meresõidud.

Transport:
Bussiliiklus on Tenerifel hästi organiseeritud. Bussid väljuvad reeglina iga 15-20 minuti järel. Pileteid saab osta bussijuhi käest, hind sõltub sihtkohast ja reisi pikkusest. Linnaliini pilet maksab u 1 €, linnadevahelised sõidud jäävad vahemikku 1.50 € - 7.90 €.

Kõigis taksodes on olemas taksomeetrid. Sisseistumistasu on 1,2 €. Öösel ja pühadel lisandub veel 0,5 €. Taksopeatused on enamasti suurte kaubanduskeskuste juures. Kuurordi piires tuleb sõiduhinnaks 3-9 eurot.

Ühendus teiste Kanaari saartega:
Tenerifelt on võimalik minna uudistama ka teisi Kanaari saari. Saaretevahelist laevaühendust korraldavad laevakompaniid Transmediterranea ja Lineas Fred Olsen.

Gran Canaria:
Kiirpraamiga on sõiduaeg 1,5 tundi. Olenevalt laevafirmast on päevas 3 – 6 väljumist. Pileti hind on u 30-50 € üks suund (oleneb laevafirmast). Tenerifelt väljuvad praamid pealinn Santa Cruz de Tenerife sadamast, Gran Canarialt Agaete sadamast saare põhjaosas. Sõiduaeg suure laevaga u 3,5 t, tiiburiga 1,5 t.

La Gomera:
Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 2-4 väljumist, pilet on u 30 € üks suund. Sõiduaeg u 1,5 t.

La Palma:
Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 1 väljumine, hind on u 50 €, tekikoht, üks suund. Sõiduaeg u 8 t, laev sõidab öösiti. Kiirlaevad sõidavad u 2,5 tundi ja väljuvad kord päevas.

El Hierro:
Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 1 väljumine, hind on u 40 €, tekikoht, üks suund. Sõiduaeg u 4 t.

Turvalisus: Probleemiks võivad olla vargused tänaval ja hotellis, muus osas on see turistidele igati turvaline paik. Hotellis on soovitav jätta väärisesemed, dokumendid ja raha seifi. Ka rõduukse soovitame öösiti kinni hoida. Ärge jätke oma isiklikke asju ja kotte valveta baarides, restoranides ja rannas. Tänaval liikudes hoidke kott suletuna. Ka rendiautosse ei ole soovitav asju jätta.

Ööelu: On mitmekesine ja sobilik igale maitsele. Suurim ja mitmekesiseima valikuga keskus on Playa de las Americase kuurort, mille ööelu on koondunud peamiselt kuurordi keskusesse Las Verónicas’e rajooni. Sealsed baarid ja ööklubid on orienteeritud ennekõike turistidele. Klubidesse sissepääs on enamasti tasuta, välja arvatud juhul, kui toimub mõni eriüritus või kontsert. Vanusepiirang klubides ja baarides on üldjuhul 18 eluaastat. Hispaania kombe kohaselt ei jõuta tavaliselt ööklubidesse pidutsema kunagi enne südaööd, või ka kella enne 1 öösel! Kohalike noorte seas on hinnatud ajaveetmise koht Los Christianoses ranna ääres asuv San Telmo keskus, kus asub mitmeid diskoteeke ja baare. Aasta keskne üritus – värvikirev karneval – toimub veebruaris ning kestab 27 päeva. Põhisündmused leiavad aset pealinnas Santa Cruzis.

Riigi eripärad: Hispaania on härjavõitluse, flamenko, lõputu päikese, veini ja tantsupidude, Don Quijote ja tuuleveskite maa. Alles 30 aasta eest tunti seda riiki konservatiivsete traditsioonide ja Franco diktatuuri poolest, tänapäeval on Hispaania üks liberaalsemaid ja tolerantsemaid riike Euroopas. See maa on kuulus mitte üksnes oma kultuurilise ja ajaloolise pärandi, vaid ka vapustava mitmekesisuse poolest – igal piirkonnal on siin midagi omapärast ja originaalset. Erisustele vaatamata ühendab kõiki hispaanlasi armastus muusika, tantsu ja laulu vastu ning optimistlik ja positiivne suhtumine ellu ja ümbritsevasse maailma.

Hotellide eripärad: Kanaari saartel, nagu ka Hispaanias, kehtivad Euroopa hotelliklassifikatsiooni standardid. Hotellide kategooriaid tähistatakse tärnidega, apartementide kategooriaid võtmekestega. Hotelli kategooria sõltub siin hoone asukohast, pakutavate teenuste hulgast ja kvaliteedist, teeninduse tasemest, tubade suurusest ja sisustusest. Kuna turism on Kanaari saartel juba iidne majandusharu, on mõningad siinsed hotellid ehitatud varem kui Türgi või Egiptuse omad. Novatours esitab kataloogis lisaks hotellide ametlikule kategooriale ka täiendava Novatoursi klassifikatsiooni (väikeste gloobuste näol), et aidata teil valida hotell, mis teie ootustele kõige enam vastab.

Tenerife ja Gran Canaria hotellides võidakse puhkajatelt hotelli lisateenuste (rahvusvahelised kõned, minibaari kasutamine jms) eest nõuda tagatisraha. Tagatis on eri hotellides eri suurusega. Tagatist saab tasuda sularahas (eurodes) või krediitkaardiga, millel blokeeritakse vastav summa. Sularahas makstud tagatise saab külastaja tagasi hotellist väljaregistreerimisel, tagatissumma blokeering krediitkaardil tühistatakse 5–7 päeva jooksul pärast lahkumist.

Kanaari saarte hotellidel ei ole oma randu. Sissepääs suplusrandadele on tasuta, ent lamamistoolide ja päikesevarjude eest tuleb täiendavalt tasuda. Randa või basseini äärde minnes tuleb kaasa võtta oma käterätt. Hotelli käterättide toast välja viimine on keelatud. Mõningates hotellides saab rannarätiku tagatise eest, mõningates saab selle laenutada.

Hotellitoa võti tuleb jätta vastuvõtulauda. Kaotatud võtme eest peab maksma trahvi.

Rahva eripärad: Kanaari saarte elanikel, nagu ka kõigil hispaanlastel, on sünnipärane omadus suhelda ja elust rõõmu tunda. Hispaania elanike kohta käib suurepärane ütlus „disfrutar de la vida“, mis tähendab elu tõelist nautimist (sõna-sõnalt ‘elu vilju noppima’). Hispaanlased on väga soojad, heatahtlikud ja sõbralikud. Sellele vaatamata sõlmivad nad välismaalastega harva sõprussidemeid ja hoiavad nendega suheldes teatud distantsi.

Hispaanlased pühendavad ühepalju energiat nii tööle kui ka meelelahutusele. Aeg on siin paindlik – enamik inimesi sobitab oma tööd pigem ühiskondliku elu vajadustega kui elab täpselt kellaseieri järgi. Sel põhjusel hispaanlased hilinevad sageli, nad armastavad lobiseda ja uudishimutseda.

Hispaanlaste jaoks on söömine kui suhtlemise viis – sõprade ring või eri perekonnad tulevad kokku, et koos lõunat või õhtust süüa. Pärast lõunasööki armastavad hispaanlased 2–3 tundi leiba luusse lasta ehk siestat pidada. Sel ajal on poed, asutused ja enamik kohvikuid suletud. Linnad näivad siesta ajal just nagu välja surnud. Hispaanlased õhtustavad hilja – alles kella üheksa paiku. Nad armastavad õhtuti tänavail jalutada, kõrtsi või restorani sisse astuda ja kohvitassi või veinipokaali ääres vaielda või niisama lobiseda.

Suuremale osale hispaanlastest on pere kõige tähtsam asi elus. Siin elavad kaks või kolm põlvkonda ühe katuse all. Kui ei, siis nad vähemalt kohtuvad sageli. Noored elavad sageli 30ndate eluaastateni vanemate juures ja kolivad välja alles siis, kui abielluvad. Hispaanlased armastavad väga lapsi ja pööravad suurt tähelepanu nende harimisele.